Anasayfa / Medya izleme / “Muhalefetin ortak paydası demokrasi”

15 Mayıs

“Muhalefetin ortak paydası demokrasi”

Birgün gazetesi, muhalefet liderlerinin grup toplantılarındaki açıklamalarını manşete taşıdı.

Birgün gazetesi manşetinde, “Muhalefetin ortak paydası demokrasi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Grup toplantılarında konuşan muhalefet liderlerinden İmamoğlu’na destek çağrısı geldi. Üç liderin de ortak paydası demokrasi. YSK’nin skandal kararını eleştirmeyi sürdüren Kılıçdaroğlu, AKP ve MHP’nin tepkisine rağmen YSK’nin iptal kararını almasını sağlayan 7 üyeyi ‘çete’ olarak tanımlamayı sürdürdü. Kılıçdaroğlu, YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi için ‘Evet’ oyu kullanan 7 hakime, ‘Çete üyesi’ diyerek seslendi. ‘Sizde ahlak, onur, haysiyet varsa istifa edersiniz’ diyen Kılıçdaroğlu, ‘Bunlar varsa istifa edeceksiniz, yoksa koltuğunuzda oturacaksınız’ diye konuştu. CHP Lideri şöyle devam etti: ‘YSK diyor ki bu dört pusuladan sadece İBB seçiminde bir kumpas var. Ya akıl sahibi birisi bunu düşünebilir mi? Yalnızca aklını, haysiyetini, onurunu kiraya verenler bunu düşünürler. O zaman biz de dilekçe verdik, tamamını iptal edin. Hodri meydan dedik. Olmaz’ dediler. Bir şey daha yaptılar KHK ile görevlerine son verilenlere dediler ki seçimlere girebilirsiniz. Girdiler, kazandılar, sonra dediler ki, ‘Kusura bakmayın, siz seçildiniz ama göreve gelemezsiniz.’ Bari seçimi yenile, hayır. Bir ülke düşünün yüzde 70 ile birisi kazanıyor, KHK’lı dediler, sana mazbatayı vermiyoruz. Yüzde 154 ile kazanana vereceğiz. Hangi hak, hangi hukuk, hangi adalet?’ İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ‘Dünün mağdurları, maalesef yolun sonunda hak yiyen mağdurlara dönüştüler. 31 Mart’ta seçimi kazandık, 23 Haziran’da milletin iradesini kazanacağız. Bir kez kazandık, bir kez daha kazanacağız. Kızarmayan, mahcup olmayan yüzlere millet iradesinin karşı durulamaz hükmünü yapıştıracağız’ dedi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, ‘HDP iradesi, iradesi gasp edilenlerin yanındadır. Biz HDP olarak tüm Türkiye’ye daha güçlü bir ‘demokrasi ittifakı’ kuralım diyoruz. Halklarımızın nefes alabildiği, kimsenin kimseye ‘öteki’ demediği toplumsal uzlaşıya dayalı bir demokrasi ittifakından söz ediyoruz. Unutulmasın ki demokrasinin yolu İstanbul kadar Cizre’den de geçmektedir’ dedi” ifadeleri yer aldı.      

“Sanayi daralıyor, tarım iflasta”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Sanayi daralıyor, tarım iflasta” başlıklı haberinde, “Türkiye’de sanayi üretimi daralmaya devam ediyor. Sanayi üretimi 2018 yılının aynı çeyreğine göre yüzde 4.8 azaldı. Demir-çelik sektörü başta olmak üzere metal sanayi ile inşaata girdi veren sektörler üretim daralmasında başı çekti. İktisatçı Mustafa Sönmez’e göre, ‘Ekonomide yüzde 3-4 küçülmenin işareti’ sayılabilen veriler krizin yayıldığını gösteriyor. Veriler bugün açıklanacak olan işsizlik rakamlarına da yansıyacağını söyleyen Sönmez, ‘Türkiye tarihinin en büyük işsizliğine uyanacak’ dedi. Üretici köylüler için 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kara bir güne döndü. Üretici maliyeti yüzde 30 artarken, icra takibi sayısı 5 yılda yüzde 195 arttı” ifadelerini kullandı. 

“Seçimin gündemi geçim”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Seçimin gündemi geçim” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Kampanya çalışmalarını sürdüren CHP adayı İmamoğlu, dün Şirinevler semt pazarına gidip esnaf ve vatandaşın derdini dinledi. Pazara vatandaşların sevgi gösterileri eşliğinde giren Ekrem İmamoğlu, ‘Her şey çok güzel olacak’ sloganlarıyla karşılandı. İmamoğlu, vatandaşın pahalılıktan şikayetlerini dinledi. Bir kadın tezgahtaki fiyat etiketlerini göstererek, ‘bu fiyatlarla nasıl geçineceğiz, sahip çık bu memlekete’ dedi. Bir esnaf ise ‘Yüzünde nur var, inadına İmamoğlu’ diye seslendi” ifadelerine yer verildi.   

“Villada hizmet”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Villada hizmet” başlıklı habere yer verdi: “Yerel seçim öncesinde patates-soğan fiyatlarının katlanması tartışmaları sırasında hedefte olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, bakanlık personelini kendi hizmetine aldığı ortaya çıktı. Pakdemirli’nin göreve gelmesinin ardından bakanlık personelini Ankara İncek’te olduğu belirtilen villasında çalıştırma talebinde bulunduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın olası kabine değişikliğinde koltuğunu koruyup koruyamayacağı tartışılan Pakdemirli’nin memurları kişisel görevlere aktarması bakanlık koridorlarında da konuşulmaya başlandı. Bakanlık kaynakları, sürecin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesi ve Pakdemirli’nin koltuğa oturması ile başladığını aktardı. Tartışmalar yaşansa da görevlendirilen memurların bakanın villasında işlerine dönem dönem devam ettiği belirtildi. Bakanlığın Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı personelin bakanın özel hizmetinde çalıştırıldığı, bazı memurların ise villada çalışmayı reddettiği aktarıldı. Bakanlık bürokratları ile memurlar arasında özel görüşmeler yapıldığı, bakanın özel konutunda çalışmalarının teklif edildiği ve ‘çalışır mısın?’ denilerek ikna süreçlerinin işletildiği öğrenildi. Konu ile ilgili ulaşmaya çalıştığımız ve tartışmaların odağındaki Tarım ve Orman Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ecmel Ercan sorularımızı yanıtlamadı. Ulaşabildiğimiz bakanlık bürokratları da bakanın villasında “Kamu Konutları Yönetmeliği” kapsamında işlem yürütüldüğünü aktardı. Bu kapsamda Kamu Konutları Kanunu kapsamında yönetmelikteki “Özel Tahsisli” konutların ‘lsınma giderleri, demirbaş eşya ve mefruşat giderleri, aydınlatma, elektrik, su, gaz, temizlik, telefon, kapıcı, aşçı, kaloriferci, bahçıvan ve benzeri giderleri ile her türlü işletme, bakım ve onarım giderleri ilgili kurum ve kuruluşlarınca karşılanır’ maddesi hatırlatıldı. Ancak temizlik ve onarımının yaptırıldığını belirtse de yönetmelikte yer almayan, bakanın villasında tam zamanlı çalışmaları istenen kreş ve bakım personeli görevlendirmesine ilişkin sorular ise yanıtsız kaldı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design