Anasayfa / Medya izleme / “Her evde bir işsiz”

16 Mayıs

“Her evde bir işsiz”

Rekor kıran işsizlik rakamları yine belli başlı gazeteler dışında basında yer bulamadı.

İşsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 4,1 artarak yüzde 14,7 seviyesinde gerçekleşti.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Dehşet dengesi” başlığıyla yer verdi ve “Bakan Berat Albayrak’ın, ‘Ekonomi dengelendi’ dediği bir dönemde işsiz sayısı rekor kırarak 5 milyona doğru yol aldı. İşsizliğin çoğaldığı, gıda tüketiminin azaldığı derin bir kriz yaşanıyor. Şubat dönemi işsizlik rakamları açıklandı. Buna göre son bir yılda işsizler ordusuna 1 milyon 376 bin kişi katıldı. İşsizlik 4 milyon 730 bin kişi ile cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine çıktı. Geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı yüzde 41 arttı! İşsizlik oranları 2001 ve 2009 krizlerini geride bıraktı. Mart ayında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 48 bin. En iyi ihtimalle bunun dörtte biri kadar da kayıtsız işsiz bulunuyor. Toplam işsiz sayısı 5 milyonu aşıyor. İşsizliğin daha da artacağını gösteren bu duruma seçimlerin bitmemesi tuz biber ekiyor. Çünkü seçimler zorunlu yatırımları, üretimi, tüketimi, bekletmeye alıyor” dedi.

Birgün gazetesi işsizlik rakamlarına manşetindeki, “Beylerin sofrası ballı kaymaklı” başlıklı haberinde yer verdi. Haberde, “İşsizlik rekor seviyede, vatandaş lokmasından kıstı, devlet harcamaları zirve yaptı. Yaşanan ekonomik kriz karşısında tasarruf uyarılarında bulunup, zam ve vergilerle halkın yükünü sürekli arttıran iktidar, bütçenin kara delikleri olan harcamalarından fedakarlık yapmıyor. Yılın ilk dört ayı sonundaki harcama tutarı, rekor düzeylere ulaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bütçeden yapılan aylık harcamaları açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hesap vermeden kullanabildiği ve örtülü ödenek olarak bilinen gizli hizmet giderleri Nisan ayında 2019’un rekorunu kırdı. Bazı kalemlerde özellikle seçim dönemlerinde büyük artışlar yaşanması geleneği yine bozulmadı. Hane halkına yapılan transferlere ayrılan yıllık tutarın dört ayda yarısına yaklaşıldı. Kar amacı gütmeyen kuruluşlara ayrılan ödeneğin ise tümü dört ayda harcandı. 3.6 milyar TL’lik ödeneğin 840’ı Avrupa Gençlik Merkezi’ne, 241’i dernek ve birliklere aktarıldı. Derneklere 45 milyon liralık da sermaye transferi yapıldı. Güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları da dört ayın sonunda 1.4 milyar TL oldu. Ocak ayındaki 96 milyonluk harcama, Nisan ayında 896 milyona fırladı. Bu kalemden en yüksek harcama 647 milyon lira ile silah ve teçhizat alımına aktarıldı. İktidarın ‘yandaşı fonlama’ aracı olarak kullandığı iddialarına konu olan hizmet alımlarının dört ay sonunda ulaştığı rakam da 8.8 milyar TL oldu. Ocak ayındaki 1.7 milyar TL’lik harcama Nisan ayında 2.4 milyar TL’ye çıktı. Bunun 4.5 milyarı müşavir firma ve kişilere giderken 1.7 milyar taşımaya ödendi. Kamunun bina, araç, gereç, taşıt, mal ve hizmet kiraları için dört ayda harcadığı tutar 2 milyar TL’ye yaklaştı. Bütçe giderleri içinde çok sayıda başlık altında yer alan kira harcamalarındaki en büyük iki kalemin toplamı 1.7 milyar TL oldu. Hizmet binası kiraları için ödenen tutar 1 milyar TL’nin üzerine çıktı, bunu 219 milyon lira taşıt kiralaması izledi. Ocak ayında 2.6 milyon lira olan temsil ve tanıtma giderleri Nisan ayında 277.6 milyon liraya fırlayınca dört aylık harcama 43.7 milyon lira oldu. Bunun 38.5 milyonu temsil, ağırlama, tören, fuar ve organizasyona aktarıldı. Yol yapımı 9.5 milyar TL ile en çok para aktarılan kalem olurken bunu, 3.3 milyar TL ile hizmet binası yapımı, 3.1 milyar TL ile de ‘Diğerleri’ olarak isimlendirilen ödenek kalemi izledi” ifadeleri yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetin altındaki habere, “Her evde bir işsiz” başlığını attı ve “TÜİK şubat ayı işsizlik oranını açıkladı. Buna göre, işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 4,1 artarak yüzde 14,7 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4,1 puanlık artış ile %14,7 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 4,4 puanlık artış ile %16,9 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7,1 puanlık artış ile %26,1 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 4,1 puanlık artış ile %15,0 olarak gerçekleşti. İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Şubat döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 811 bin kişi azalarak 27 milyon 355 bin kişi, istihdam oranı ise 1,8 puanlık azalış ile %44,8 oldu. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 296 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 514 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin %17,1'i tarım, %19,7'si sanayi, %5,4'ü inşaat, %57,7'si ise hizmet sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,6 puan, sanayi sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,3 puan, inşaat sektörünün payı 1,6 puan azalırken, hizmet sektörünün payı 2,4 puan arttı” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “1.4 milyon eklendi, 7 milyon işsiz oldu” başlığıyla yer ayırdı ve “TÜİK işsizlik oranını açıkladı: 14.7… İşsiz sayısı ise 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bine çıktı. Buna kayıtsızlar da eklenince rakam 7 milyonu geçiyor” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design