Anasayfa / Medya izleme / “Gözdağı timi”

20 Haziran

“Gözdağı timi”

Günün öne çıkan haberleri, Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerinin manşetinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Gözdağı timi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Seçime günler kala anketlerde İmamoğlu’nun önde görülmesi AKP’de teyakkuza neden oldu. Kalan dört günü seçmenle yüz yüze görüşmeler yaparak oy artışı sağlamayı uman AKP’nin seçim çalışmalarına en büyük destek İBB’den geliyor. Mitinglerde dağıtılan şapkalar, kumanya paketleri ve miting alanlarına kitlelerin taşınması için İBB servislerinin ve İETT otobüslerinin kullanılmasını yıllardır bilinen bir durum. Ancak seçim propaganda çalışmalarında İBB personelinin kullanılması, tanıtım afişleri, pankartlar, tanıtımda kullanılan araçlar ve yardım kolilerinin belediye iştirakleri tarafından karşılanması ‘Yok artık’ dedirtecek boyutlara ulaştı. İBB’nin Yıldırım lehine yapacağı propaganda ekibinin başında Kültür Daire Başkanı Rıdvan Duran bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde belediyenin çatı katındaki eğitim salonunda kendisine bağlı tüm müdürleri toplantıya davet eden Duran, propaganda faaliyetlerinde izlenecek yol haritası ve dikkat edilmesi gereken konular üzerinde brifing verdi. Kültür A.Ş’de müdür yardımcıları Bahattin Aydın, Rabia Babacan koordinasyonundaki ekiplerin başına İbrahim Akkurt, Veysel Alptekin, Mustafa Meriç, Serhan Coşkun, Yaşar Ahıskalı, Cemalettin Akdoğan, Cüneyt Gezer, Servet Karal, Cihan Duran ve Servet Çetin görevlendirildi. Evleri ziyaret edecek ekipler dörder kişiden oluşacak. Propaganda çalışmalarında İSPARK tarafından kiralanmış hepsi YT plakalı beyaz Renault araçlar kullanılacak. Ziyaret edilecek evler, belediyenin yardım dağıttığı yardıma muhtaç aileler ile engelliler ve kadın koordinasyon merkezine kayıtlı aileler olarak belirlendi. Bu ailelerin listesi hazırlanarak ekiplere taksim edildi. Evlerin kapısı çalınarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yıldırım’ın selamları iletilecek ve İBB’nin Sütlüce’deki iletişim merkezinde bastırılmış broşürler ile yardım paketleri verilecek. Böylece İBB’den yardım alan ailelere ‘gözümüz üzerinizde, AKP’ye oy vermezseniz yardımlarınız kesilebilir’ mesajı verilecek. Ev ziyaretlerinde bulunacak personelin çoğu Kültür A.Ş’de çalışan ve kadro bekleyen personelden oluşuyor. Onun dışında basın yayın ve belediye tiyatrolarına bağlı personel de bu işe destek olacak” ifadeleri kullanıldı.

“Her dönem şaibe”

Birgün gazetesi manşetinde, “Her dönem şaibe” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kentin muhtelif noktalarındaki reklam ünitelerinin İstanbul Dijital Medya A.Ş’ye işlettirdiği açığa çıktı. Reklam ünitelerini ‘haksız işgal tazminatı’ olarak da tanımlanan ecrimisil karşılığında işleten İstanbul Dijital Medya A.Ş.’nin yönetim kurulu üyeleri ise adeta İBB Müdürlerinden oluşuyor. Sayıştay’ın ‘kanuna aykırı’ değerlendirmesinde bulunduğu işi yapan İstanbul Dijital Medya A.Ş.’nin yönetim kurulu üyeleri arasında; Medya A.Ş. Genel Müdürü, İBB Levazım ve Ayniyat Müdürü, İBB Atık Müdürü, Üstyapı Projeler Müdürü, İSKİ Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı ile Medya A.Ş Mali İşler Müdürü de bulunuyor. İstanbul Dijital Medya Ticaret A.Ş., İmamoğlu’nun mazbatasını aldığı 17 Nisan tarihinde İBB Bilgi İşlem Müdürlüğü’nden; web sitelerinin videolarının hazırlanma işi, medya bakım destek ve güncelleme işi, grafik hazırlama gibi işlemler için 13 milyon 629 bin TL’lik bir fatura kesilmesiyle gündeme gelmişti. Otobüs duraklarına reklam vitrini konulması, ışıklandırmalı reklam vitrinleri yapılması, ışıklandırmalı ilan kuleleri yapılması ve işletilmesi işi, 10 Nisan 1997’de yapılan sözleşmeyle Wall Şehir Dizayn ve Tic. Ltd. Şti. adına kiralandı. Sayıştay’ın 2017 raporuna da yansıyan olayda, işletme süresi 30 Ağustos 2005 tarihinden itibaren 10 yıl uzatıldı. İş, 30 Ağustos 2015’te sonlansa da aynı işletmeciye, ‘haksız işgal tazminatı’ olarak da tanımlanan ecrimisil karşılığında söz konusu iş gördürülmeye devam etti. Wall Şehir Dizayn ve Tic. Ltd. Şti’nin ‘işgalci olarak’ işi görmesi durumu, 28 Eylül 2017’ye kadar sürdü. Bu tarihte Reklam ve Yönetim Müdürlüğü, İstanbul genelindeki tasarrufu İBB’ye ait olan reklam ünitelerinin tespitini istedi. Bunun neticesinde söz konusu reklam ünitelerinin İstanbul Dijital Medya A.Ş. tarafından kullanıldığı açığa çıktı. İstanbul Dijital Medya A.Ş. adına da ecrimisil işlem dosyası oluşturuldu. Sayıştay’ın mevzuata aykırı iş yaptığını tespit ettiği İstanbul Dijital Medya A.Ş.’nin yönetim kurulu ise adeta İBB Müdürlerinden oluşuyor. İstanbul Dijital Medya A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığını, AKP’de çeşitli kademelerde görev alan Medya A.Ş. Genel Müdürü Abdurrahman Tığ üstlenmiş. Şirketin yönetim kurulu başkan yardımcısı ise İBB Levazım ve Ayniyat Müdürü Mehmet Çelik. Yönetim kurulu üyeleri arasında ise; İBB’nin Atık Yönetimi Müdürü Nusret Safa Şahbatoğlu, Üstyapı Projeler Müdürü Selçuk Karadeniz, İSKİ Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Sadık Çakır, Medya A.Ş Mali İşler Müdürü İlknur Taşdelen ve eski Başkan Mevlüt Uysal’ın basın danışmanı İbrahim Keleş bulunuyor” ifadeleri yer aldı.

“Yine yağmur suçlu çıktı”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Yine yağmur suçlu çıktı” başlıklı haberinde, “Trabzon’un Araklı ilçesinde yaşanan selin ardından can kayıpları artıyor. Selden kurtulan Halim Köse, bölgede daha önce 6 kez sel yaşandığını ama önlem alınmadığını belirterek, ‘Böyle can mı verilmesi gerekiyordu?’ diye isyan etti. Vatandaşın perişan olduğunu ama derdini kimseye anlatamadığını söyleyen Köse, bir an önce önlem alınmasını istedi. Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, HES borusunda meydana gelen arızanın felakete yol açtığını söyledi. Bu açıklamaya karşın Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, HES borusunun patladığı bilgisinin gerçek dışı olduğunu ileri sürerek ‘En nihayetinde bu işler Allah’ın işi, nereden ne olacağını da bilemiyorsunuz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  

  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  

  23 Eylül 2016'da tutuklandı  

  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  

  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  

  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design