Anasayfa / Medya izleme / “Halkın zaferi”

24 Haziran

“Halkın zaferi”

Gazetelerin manşetinde, 3 ay içinde 2’nci kez İstanbul Belediye Başkanlığı seçimini kazanan CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun tarihi zaferi yer aldı.

Tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimini yine CHP adayı Ekrem İmamoğlu kazandı.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Halk tokadı” başlığıyla yer verdi ve “Sandık darbesiyle tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde halk, demokrasi dersi verdi. Yıldırım tüm ilçelerde oy kaybederken, 31 Mart seçiminde 13 bin oy olan oy farkı 800 bine çıktı. AKP tüm ilçelerde oy kaybetti. 31 Mart’ta 39 ilçenin 16’sında önde olan İmamoğlu, dünkü seçimlerde 28 ilçede seçimi önde tamamladı. Yıldırım sandıkların tamamı açılmadan yenilgiyi kabul etti” dedi.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “Yolun sonu göründü” başlığını attı ve “31 Mart seçimini Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı baskıyla iptal ettiren AKP, büyük bir mağlubiyet yaşadı. Rakibi Binali Yıldırım’a 777 bin 581 oy fark atan İmamoğlu, 4 milyon 698 bin 782’sinin oyunu alarak ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçildi. Sonuçların netleşmeye başlamasının ardından kameraların karşısına geçen İmamoğlu, ‘Artık İstanbul’da israf, şatafat, kibir, ötekileştirme, ön yargı dönemi bitmiş, kardeşlik, sevgi dönemi başlamıştır’ dedi” ifadelerine yer verdi.  

Cumhuriyet gazetesi manşetten verdiği habere, “Halkın zaferi” başlığını attı ve “İstanbul halkı, demokrasi ve hukukun bütün kuralları çiğnenerek yapılan sandık darbesinin hesabını sordu. 31 Mart’ta 13 bin 729 oy farkıyla seçimi kazanan Millet İttifakı adayı İmamoğlu, farkı 800 bine çıkararak gasp edilen mazbatasını geri aldı. İmamoğlu 39 ilçenin 28’inde yarışı önde bitirdi. Belediyeyi AKP’li başkanların yönettiği 14 ilçe de ‘İmamoğlu’ dedi. CHP’de tekrarlanan İstanbul seçimini 10 puan önde bitiren Ekrem İmamoğlu’nun mağdur edildiği söyleminin; partiye daha önce hiç oy vermeyen kesimlerden destek gelmesini, bunun da tarihi farkın oluşmasını sağladığı değerlendirmesi yapıldı. CHP içinde seçime sayılı günler kala terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kamuoyuna açıklanan mesajının da ters etki yarattığı değerlendirmesi yapılıyor. CHP’de seçim sonuçlarına yönelik yapılan ilk değerlendirmede; seçime sayılı günler kala terör örgütü PKK’nin lideri Abdullah Öcalan’ın bir akademisyen üzerinden gelen mesajının özellikle milliyetçi seçmende ters tepki yarattığı değerlendirmesi yer aldı. Öcalan üzerinden gelen mesajın yanı sıra AKP sözcülerinin İmamoğlu’na Pontus benzetmesi de Karadenizli seçmenin tepkisini çekti. Nüfusça İstanbul’da yoğunlaşan Karadenizliler seçimlerde önemli bir rol oynuyor” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi, “Tarihi fark” manşetiyle çıktı ve “İstanbul dün tarihi bir zafere tanıklık etti. 31 Mart’ta kazandığı İBB Başkanlığı, YSK kararıyla iptal edilen ve her türlü iftiraya uğrayan İmamoğlu, 2’nci kez ipi göğüsledi. Seçim ilçelerde de tekrarlansaydı AKP elindeki 25 ilçeden 11’ini kaybedecekti” dedi.

Sabah gazetesi habere manşetinde, “Demokrasi kazandı” başlığıyla yer verdi ve “İstanbul’da yenilenen seçim hiçbir şaibe olmadan, olaysız, itirazsız tamamlandı. Sonuçlar hızla belli oldu. Demokrasimiz bir sınavı daha başarıyla geçti” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak manşetindeki habere, “İstanbul seçimini yaptı” başlığını attı ve “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında CHP adayı Ekrem İmamoğlu yüzde 54 oy alarak seçimi kazandı. AK Parti adayı Binali Yıldırım ise yüzde 45,1’de kaldı. İlk açıklama Yıldırım’dan geldi. Rakibini tebrik eden Yıldırım, İstanbul’un yararına hizmetlerde destek olacağını açıkladı” ifadelerine yer ferdi.

Star gazetesi manşetindeki haber için, “İstanbul seçimini yaptı” başlığını kullandı. Haberde, “YSK kararı ile yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde CHP adayı İmamoğlu, yüzde 54.03, AK Parti adayı Yıldırım ise 45,09 oy aldı” ifadeleri yer aldı.

Akşam gazetesi habere sürmanşetinde, “İstanbul kararını verdi” başlığıyla yer ayırdı ve “Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini CHP adayı İmamoğlu kazandı” dedi.

Karar gazetesi, “Sandıkta deprem” manşetiyle çıktı ve “31 Mart’ta Millet İttifakı adayı İmamoğlu’nun kazandığı seçimin iptaline sandığın tepkisi büyük oldu. İlk seçimde rakibi Yıldırım’ı 13 bin oyla geçen İmamoğlu, bu kez 800 bin oy farkıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi” ifadelerini kullandı.

Güneş gazetesi, “İstanbul’un kararı” başlığıyla verdiği haberde, “Tekrar sandık başına giden seçmen kararını verdi. Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini İmamoğlu kazandı” ifadelerine yer verdi.

Takvim gazetesi manşetindeki habere, “Demokrasi kazandı” başlığını attı ve “Milyonlarca İstanbullu, tatilini yarıda kesti, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ikinci kez sandığa gitti, dünyaya demokrasi dersi verdi” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  

  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  

  23 Eylül 2016'da tutuklandı  

  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  

  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  

  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design