Anasayfa / Medya izleme / “İmamoğlu ve Yavaş’a yetki darbesi”

26 Haziran

“İmamoğlu ve Yavaş’a yetki darbesi”

Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “İmamoğlu ve Yavaş’a yetki darbesi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul gibi büyükşehir belediye meclislerinde üyelerin çoğunluğu AKP’den seçilirken belediye başkanlıklarını CHP’nin alması üzerine hükümetten belediye başkanlarının elini kolunu bağlamak için karşı hamleler gelmeye başladı. Ticaret Bakanlığı’nın mayıs ayında yayımladığı genelge ile artık belediye iştiraklerine yönetici atama yetkisi belediye başkanlarından alınarak belediye meclisine verildi. Ticaret Bakanlığı’na bağlı İç Ticaret Genel Müdürlüğü, 31 Mart yerel seçimlerinden 24 gün sonra 24 Nisan 2019 tarihinde ‘Bakanlığımıza yazılı ve sözlü olarak yapılan başvurulardan; belediyenin aynı zamanda tüzel kişi yönetim kurulu üyesi veya müdürü olduğu belediye iştiraki şirketlerde, yönetim kurulu veya müdürler kurulunda belediye tüzel kişiliğini temsil etmek üzere yetkilendirilen gerçek kişilerin değiştirilmesine yönelik tescil taleplerinde ve yine pay sahibi belediyeyi temsilen şirketlerin genel kuruluna katılacak temsilcilerin belirlenmesinde, belediyedeki hangi organın (belediye başkanı, belediye encümeni, belediye meclisi) kararının aranması gerektiği hususunda tereddüte düşüldüğü anlaşılmıştır’ diyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü’nden görüş istedi. Bakanlık, kendisine bu konuda kimlerin sözlü ve yazılı başvuruda bulunduğuna ilişkin bir bilgi vermedi. Bu başvuru üzerine de hemen kolları sıvayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü de 20 Mayıs 2019 tarihinde gönderdiği cevabi yazısında, belediye şirketlerinin yapısı ve belediye meclislerinin görevlerine ilişkin uzun bir hukuki mütalaanın ardından belediye şirketlerinde atama yetkisinin belediye meclisinde olduğuna dair görüş bildirdi. Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen ‘Belediye şirketlerine yönetici atama yetkisi belediye meclisindedir’ şeklindeki mütaalayı tüm ticaret sicili müdürlüklerine gönderdi. Yetki darbesi anlamına gelen iki bakanlığın yazışmalarının ve Ticaret Sicili Müdürlüklerine yazının gönderilmesinin ardından ilk yetki gaspı da Ankara’da yaşandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Halk Ekmek Yönetim Kurulu’na atadığı isimler, bu genelgeye dayanarak Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından onaylanmadı” ifadeleri kullanıldı.

“Başkanlık sistemi yenildi”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Başkanlık sistemi yenildi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “23 Haziran İstanbul seçimi, pazartesi günü birinci yılını dolduran başkanlık sisteminin de yenilgisinin oldu. AKP-MHP ittifakının tüm çabalarına karşın ortaya çıkan seçim yenilgisi ardından muhalefet partileri, ‘demokratik bir sistem’ tartışması başlattı. Şaibeli 16 Nisan 2017 Referandumu’yla fiilen, 24 Haziran 2018 seçimleriyle de resmen geçilen başkanlık sistemi, gelinen aşamada ülkeyi hem siyasi hem de ekonomik açıdan bir açmazın içine sürükledi. Muhalefetin hiçbir biçimde ikna edilemediği, tartışma süreçlerine dahi dahil edilmediği tek adam rejiminin iflası, 31 Mart seçimlerinin üzerine 23 Haziran’da İstanbul’da gerçekleştirilen tekrar seçim oldu. Muhalefet partileri, 2023’e kadar sürmesi beklenen seçimsiz dönemde tek adam rejimini sınırlamak adına çağrılar yapmaya başladı. CHP ve İYİ Parti liderleri, partilerinin Meclis grup toplantılarında İstanbul seçim sonuçlarını değerlendirirken Cumhur İttifakı’nın yenilgisini vurguladı. Akşener, AKP için ‘Winter is coming (Kış geliyor)’ derken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise daha açık biçimde tüm siyasi partilere ‘demokratik bir sistem kurma’ çağrısı yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise İzmir’de konuştu. Temelli, Kürt sorununun çözümü için tüm siyasi partilerin inisiyatif alması gerektiğini belirtirken yeni Anayasa çağrısı da yaptı” ifadelerine yer verdi.

“Seçim bitti, zam yağmuru başladı”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Seçim bitti zam yağmuru başladı” başlıklı haberinde, “İstanbul seçimlerinin tamamlanmasının ardından zamlar sıraya girdi. Önceki gün motorinin litre fiyatına gelen 22 kuruş zamdan sonra dün, kuru çaya yüzde 15, şekere yüzde 16 zam geldi. Evrensel’e konuşan İktisat Profesörü Hayri Kozanoğlu, ‘Seçim sürecinin de geride kaldığını varsayarsak birbiri ardına zamlar gelecek. Bu dar gelirli, emekçi yurttaşlar açısından hayat şartlarının çok daha kötüleşmesi gibi ciddi bir sosyal sorun anlamına geliyor’ dedi” ifadelerini kullandı.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  

  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  

  23 Eylül 2016'da tutuklandı  

  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  

  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  

  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design