Anasayfa / Medya izleme / "Çöküş’ turları”

10 Temmuz

"Çöküş’ turları”

Günün öne çıkan haberleri, Yeni Yaşam, Birgün ve Evrensel gazetelerinin manşetinde yer aldı

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “‘Çöküş’ turları” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın partide kalması için ikna edemediği 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül destekli Ali Babacan, AKP’den istifa ederek yeni parti hazırlıklarını önceki gün resmen ilan etti. AKP’de önemli görevlerde bulunan birçok ismin istifa ederek yeni parti oluşumuna dahil olacağı konuşulurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partideki çöküşü önlemek için sahaya ineceği öğrenildi. Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ağustosta güçlü olduğu illere giderek hem yeni parti oluşumuna hem de insiyatifi ele geçiren toplumsal muhalefete karşı ‘milliyetçilik’, ‘yerlilik’, ‘din’, ‘ihanet’, ‘dış mihrak’ konseptli bir kampanyayla yanıt vererek dağılmayı önlemeye çalışacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ve Rusya ile yaşadığı S-400 gerilimini ve Kürt karşıtlığını kampanyada kullanarak toplumsal muhalefeti ve yeni parti girişimini dış güçler söylemiyle geriletmeyi hedeflediği kaydediliyor. Sonbaharda partiyi kurması beklenen Babacan’ın bundan sonraki adımının, olabildiğince geniş bir kesime hitap edebilmek için etkili ve güvenilir isimleri etrafında toplamak olacağı belirtiliyor. Babacan’a AKP’nin önemli isimlerinin katılacağı belirtilirken, istifa dalgasının başlaması da bekleniyor. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre siyaset kulislerinde, Babacan ekibinin kuracağı partiye AKP başta olmak üzere pek çok partiden katılımlar olacağı, hatta Meclis’te grup kuracak sayıya ulaşabilecekleri değerlendirmeleri yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu hamleye ve seçim hezimeti sonrası oluşan dağılma görüntüsüne karşı, ağustosta il gezilerine çıkma kararı aldı. Erdoğan’ın bu gezilerinin 31 Mart’ta AKP’nin kazandığı illere ‘teşekkür’ ziyareti olduğu açıklaması yapılsa da zamanlamasına dikkat çekiliyor. Erdoğan’ın gezilerle yeni partiye kayışları önlemeye çalışmayı hedeflediği kaydediliyor. Erdoğan’ın, yeni sistemle birlikte parti içinden yükselen ‘Erdoğan partiden koptu, partiye ağırlık veremiyor’ eleştirilerine karşı mesaj vermeyi hedeflediği kaydediliyor” ifadeleri kullanıldı.

“Hükümet işçiyle dalga geçiyor”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Hükümet işçiyle dalga geçiyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu ayın başında açıkladığı enflasyon rakamları nedeniyle çok düşük oranda enflasyon farkı alacak olan kamu emekçileri ve emekliler tepkili. KESK İstanbul Şubeler Platformu, dün düzenlediği basın toplantısında ‘Biz bu oyunları sokakta da masada da bozacağız’ açıklaması yaptı. DİSK Emekli-Sen üyeleri ise İzmir ve Ankara’da eylemler yaparak ‘Saray sefada, emekliler cefada’ dedi. KESK İstanbul Şubeler Platformu dün düzenlediği basın toplantısında, ‘TÜİK kamu çalışanları ve emeklilerin hakkını gasp ediyor’ açıklaması yaptı. Eğitim Sen 6 No’lu Şube’deki toplantıda platform adına açıklamayı yapan Eğitim Sen 5 No’lu Şube Başkanı Ata Esen, ‘Bu düzmece yöntemlerle kamu çalışanlarının zamlarını çalmayı planlayanlar gene hedefine ulaşmış gözüküyor’ dedi. Esen, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Hükümete göbekten bağlı sarı sendika Memur-Sen’in 2017’de imza attığı toplu sözleşmeye göre, kamu çalışanları bu dönemde ancak yüzde 5 zam alacak. TÜİK’in açıkladığı haziran enflasyon oranlarına göre bu yetersiz zamma eklenecek enflasyon farkı ise sadece yüzde 1,01 puan olacak. Çarşıya pazara çıkan her emekçinin bildiği gibi enflasyon beklentisiyle halkın enflasyonu arasındaki fark yüzde 1’in çok çok üzerinde. TÜİK’in açıkladığı rakamın pazarın gerçeğiyle hiçbir bağı yok.’ Kriz nedeniyle hükümetin ekonomiye dair sahte iyimserlik yaratacak rakamların açıklanması için TÜİK’i zorladığı yönündeki iddiaları hatırlatan Esen, ‘Açıkçası açıklanan bu oranlar bu iddiaları destekler nitelikte. TÜİK veri toplama yöntemini yakın dönemde değiştirerek sadece yüksek cirolu işletmelerden, yani perakende marketlerinden fiyat toplamaya başladı. Özellikle hükümete yakın mağazalarla TÜİK arasında bir işbirliği olduğuna dair iddialar araştırılmaya muhtaç’ diye konuştu” ifadelerine yer verildi.

“İşçinin tazminatıyla patronu kalkındıracaklar”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “İşçinin tazminatıyla patronu kalkındıracaklar” başlıklı haberinde, “Hükümetin hazırladığı 11. Kalkınma Planı’ndan kıdem tazminatının gasbı ve patronlara yeni teşvik çıktı. İşçiler kıdem tazminatına el uzatılmasına öfkeli. Kalkınma Planı hayata geçerse kıdem tazminatı fona devredilerek işçilerin elinden alınacak. Fonda biriken para, sermayenin kullanabilmesi için emekçilerin katılımın zorunlu tutulduğu bireysel emeklilik sistemine entegre edilecek. Planı değerlendiren Akademisyen Özgür Müftüoğlu, ‘Toplumun kaynaklarını sermayeye aktarmanın bir aracı’ dedi, sendikacıları eleştirdi. Bilecik’te çeşitli iş kollarında çalışan işçiler kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesine tepki gösterdi: ‘Valla ateşle oynamasınlar, kimin yanacağı belli olmaz’” ifadelerine yer verdi.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  

  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  

  23 Eylül 2016'da tutuklandı  

  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  

  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  

  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design