Anasayfa / Medya izleme / “Meclis baypas, denetim yok”

11 Temmuz

“Meclis baypas, denetim yok”

Evrensel, Meclis’teki “denetimsizliği” manşete taşırken, Cumhuriyet AKP milletvekillerinin “biz saksı değiliz” içerikli şikayetlerine yer verdi

Evrensel gazetesi manşetinde, “Meclis baypas, denetim yok” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu öncülüğünde milletvekilleri Mecliste Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerini İzleme ve İncelenme Komisyonu kurulması için kanun teklifi verdi. Mecliste 600 milletvekilinin 691 maddeyi görüşerek 39 kanun teklifini kanunlaştırdığı, tek kişinin 1915 maddeyi yürürlüğe soktuğuna dikkat çekildi. Anayasa Hukuku Profesörü Kaboğlu’nun TBMM İçtüzüğü’nde değişiklik yapılmasına dair teklifin gerekçesinde ‘Anayasa sistematiği bakımından, hak ve özgürlükler düzenlendikten hemen sonra, bunları koruma organı olarak TBMM yer alıyor. Sıralama, yasama, yürütme ve yargı şeklinde. Başka bir deyişle, anayasal sistematik, önce özgürlük sonra iktidar anlayışını yansıtıyor. Bu anlayış, liberal anayasacılığın belirgin özelliğidir. Bu bakımdan, TBMM’nin özgürlük mekânı olması nedeniyle kural biz saksı değilizkoyma yetkilerini sahiplenmesi, sadece tarihsel misyonunun değil, anayasal sistematiğin de bir gereği olduğuyla gerekçelendirilmiş’ denildi. Kaboğlu’nun yanı sıra 54 CHP milletvekilinin de imza verdiği teklifin 4 sayfalık gerekçesinde, 27. dönemde TBMM’de 600 milletvekilinin 691 maddeyi görüşerek 39 kanun teklifini kanunlaştırırken, tek kişinin 41 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle 1915 maddeyi hem de ‘gerekçesiz’ bir şekilde yürürlüğe soktuğuna dikkat çekildi. Yasamanın asli sahibi olan TBMM’nin belirleyici konumunun açıkça göz ardı edildiği, bu nedenle kurulması öngörülen komisyonun ne kadar gerekli olduğu ifade edilen gerekçede, TBMM’nin, 600 milletvekilli ve 200 aşkın yasama uzmanıyla pekala Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yapılan düzenlemeleri hukuken çerçeveleyebileceği ve Anayasa Mahkemesi’ne başvuru ile de yargısal denetim yolunu işletebileceği denildi” ifadeleri yer aldı.

“Züğürt Ağa gibi olduk”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Züğürt Ağa gibi olduk” başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, üçüncü kez partisinin milletvekilleriyle bir araya geldi. Toplantıya katılan AKP’li milletvekillerinin, Erdoğan’a, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yaşadıkları zorlukları, sinema sanatçısı Şener Şen’in başrolünü üstlendiği, Nesli Çölgeçen’in yönettiği 1985 yapımı ‘Züğürt Ağa’ filminden esinlenerek anlattıkları öğrenildi. Bazı milletvekillerinin Erdoğan’a ‘yeni sistemde özellikle bakanlara ve bakan yardımcılarına ulaşmakta zorluk çektiklerini’ anlatırken, sisteme ‘Biz aslında sizi Meclis’te temsil ediyoruz ancak ‘Züğürt Ağa’ gibiyiz’ eleştirisini yönelttikleri belirtildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçüncü kez partisinin genel merkezinde 26 ilden 79 milletvekiliyle basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, milletvekillerinin bir önceki toplantılarda olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve yeni parti oluşumlarıyla ilgili eleştirilerini Erdoğan’a ilettikleri kaydedildi. Eski bakan Ali Babacan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gibi isimlerin yeni parti kurma girişimlerinin gündeme geldiği toplantıda, milletvekillerinin ‘her ne olursa olsun Erdoğan’ın yanında olacaklarını söyledikleri’ belirtildi. Milletvekillerinin Erdoğan’a, yeni parti kurmayı düşünen isimlerle ilgili ‘Bugün kendileri, ifade ettikleri her şeyi yapan isimler. Kibirse kibir, dışlamak ve dar kadro ile çalışmaksa çalışmak... Hepsi onlarda. Onlar, hep steril ortamda çalıştılar. Ülkenin önemli sorunlarıyla, diyelim bugünkü S-400 gibi önemli konularla ilgili, hiçbir bilgi veren açıklamada bulunmadılar. Riskli konularda da hiçbir değerlendirmelerini duymadık. Şu anda verilen mücadele emperyalist güçlere karşı verilen mücadeledir’ dedikleri kaydedildi” ifadelerine yer verdi.

“Yağmada sıra turizme geldi”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Yağmada sıra turizme geldi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “ETS Turizm’in sahibi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, aralarında kendi tatil köylerinin ve otellerinin de bulunduğu birçok ‘lüks otel’ için kritik değişikliklere imza attı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle 4 ve 5 yıldızlı otellere kıyılara ve yeşil alanı kapsayacak şekilde ilave inşaat izni getirildi. Yönetmeliğe göre, devletin turizm amaçlı tahsis ettiği bölgelerde yapılan otellere, daha önce izin verilmeyen alanlara genişleme imkanı getirildi. İnşaat yapılacak alan hesabına dahil edilen birçok yer bu hesaptan çıkarıldı ve otellerin ek inşaat yapmalarının önü açıldı. Değişikliğe ilk tepki CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’dan geldi. Alban, ‘Zaten gidici olan bakan, böyle kritik bir düzenlemeye imza atıyor. Bu şekilde bir düzenleme ile özellikle kendi otellerine avantaj sağlayacak olması kabul edilebilir bir durum değildir’ dedi. AKP’nin Turizm Ajansı teklifi ile birlikte düşünüldüğünde amaç daha net görülüyor. Turizm Ajansı için verilen kanun teklifinin içerisinde yandaş turizm şirketlerini ayakta tutmak için çeşitli düzenlemeler yer alıyor. Teklifte, ajans gelirlerinden aktarma yapılacak şirketleri Cumhurbaşkanı’nın belirlemesi gibi maddeler var” ifadeleri kullanıldı.

“Okul müdürü okulu kiraya verdi”

Sözcü gazetesi manşetinde, “Okul müdürü okulu kiraya verdi” başlıklı habere yer verdi: “İstanbul’un Beykoz İlçesi Çavuşbaşı Mevkii’nde bulunan Beykoz Anadolu Lisesi’ne dün icra ekipleri gitti. Sebebi ise okulun eski müdürünün, okulun iki katını tekstil firmasına kiraya vermesi. Skandalı, CHP’li Barış Yarkadaş duyurdu. Beykoz Anadolu Lisesi’nin 2004’teki müdürü, okulun zemin ve bodrumunu bir şirkete kiraladı. Sonra bakın neler oldu. Barış Yarkadaş anlatıyor: ‘5 yıllık kira sözleşmesi olan tekstilci firma, okulu 8.5 ay atölye olarak kullandı. Sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü, firmanın okulu boşaltmasını istedi. Konu yargıya taşındı. Yargı, firmayı haklı buldu ve 8.5 milyon lira zarara uğradığına hükmetti. Milli Eğitim ‘parayı ödeyemeyiz’ dedi. Firma icra başlattı ve okula icra gitti. Okulun alt katının teslimi için 6 gün süre tanındı.’”Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  

  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  

  23 Eylül 2016'da tutuklandı  

  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  

  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  

  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design