Anasayfa / Medya izleme / Oruç Reis’in ilk hedefi Akdeniz; titre Avrupa!

17 Temmuz

Oruç Reis’in ilk hedefi Akdeniz; titre Avrupa!

Havuz medyası, işsizlik ve bütçe açığı rakamlarındaki artışı, Oruç Reis’le okuyucularına “doğalgaz” vererek saklamaya çalıştı.

Gündem, “Hangi birinden başlasam?” dedirtecek kadar dopdolu bugün. İşsizlik oranının yüzde 13’lere çıkması, zamanında kendisini “ekonomist” ilan eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde bütçe açığının yılın ilk 6 ayında 78,6 milyar liraya ulaşması, Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısındaki çarpıcı açıklamaları, Sözcü gazetesinin “savcıları harekete geçirmesi” beklenen manşeti gibi haberler baş döndürdü. Yine de havuz medyası her zamanki gibi bu haberlerin birçoğunu görmezden gelmeyi tercih etti. Yeni Şafak, Türkiye, Akşam, Takvim, Güneş ve Karar gazeteleri AB yaptırımlarına karşı Doğu Akdeniz yangınına körükle gönderilmesi planlanan Oruç Reis sismik araştırma gemisine geniş yer verirken, Güneş gazetesi ayrıca manşetine çıkardığı “Üç yıllık muamma” başlıklı haberle hem Kılıçdaroğlu’nun daha birkaç ay önce uğradığı linç girişimini “yetersiz” bulduğunu hem de CHP liderinin sosyal medyadan savcıları 15 Temmuz’la ilgili göreve çağırmasını hiç mi hiç hazmedemediğini açıkça ortaya koydu. Güneş gazetesinin Kılıçdaroğlu’na saldırısına Aydınlık ve Yeni Şafak da ön sayfalarına çıkardıkları haberlerle destek verdi.

Ama önce havuz medyasının “Oruç Reis” manşetlerini ve Güneş gazetesinin başını çektiği “Kılıçdaroğlu güzellemeleri”ni paylaşayım sonra da gerçek gündeme geçeriz.

Etkilerini yakında doğalgaz da dahil birçok kalemde derinden hissedeceğimiz AB yaptırımlarına karşılık gözümüzü iyice kararttık. Müjdeyi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavulşoğlu verdi: “Doğu Akdeniz’de üç gemimiz var, dördüncü gemiyi de göndereceğiz.”

Haber Yeni Şafak gazetesinin manşetinde, “Oruç Reis de yola çıkıyor” başlığıyla yer aldı. Haberde, “Fatih sondaj gemisinin Kıbrıs batısında doğalgaz rezervi bulduğu haberleri Avrupa’yı panikletmeye yetti. Ankara, Türkiye’yi yaptırımlarla tehdit eden Avrupa’ya rest çekerek Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini artıracağını duyurdu. Fatih, Yavuz ve Barbaros'un ardından sismik araştırma gemisi Oruç Reis de rotayı Akdeniz’e kırdı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yaptırım tehdidinde bulunan AB’ye rest çekerek, ‘Türkiye’ye yönelik böyle bir karar alırsanız faaliyetimizi artıracağız. Doğu Akdeniz’de üç gemimiz var, dördüncü gemiyi de göndereceğiz. Kıta sahanlığımızda ne yapacağımıza biz karar veririz’ dedi” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye gazetesi habere manşetin altında, “Oruç Reis de Akdeniz’de” başlığıyla yer verdi ve “D. Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine kararlılıkla devam eden Türkiye, Batı’dan gelen tepkilere karşı yeni bir hamle başlattı. Fatih ve Yavuz sondaj gemileri ile Barbaros Hayreddin Paşa sismik gemisinin ardından MTA Oruç Reis sismik araştırma gemisi de bölgeye gidiyor” dedi.

Akşam gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Oruç Reis de Akdeniz’e gidiyor” başlığını attı. Haberde, “Türkiye, Akdeniz’de sondaj nedeniyle yaptırım kararı alan AB’ye, Oruç Reis’i göndererek yanıt verdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ‘Yaptırımları çok ciddiye almaya gerek yok’” ifadeleri yer aldı.

Takvim gazetesi manşetinde, “Akdeniz’in reisi” başlığını kullandı: “Avrupa Birliği, Akdeniz’de 3 gemiyle petrol arayan Türkiye’yi tehdide kalkıştı. Ankara, sert çıktı: Oruç Reis’i de gönderiyoruz.”

Güneş gazetesi manşetin yanından, “Oruç Reis de Akdeniz’e iniyor” başlığıyla verdiği haberde, “AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararına Ankara, Oruç Reis’le resti çekti” ifadelerini kullandı.

Karar gazetesi ise manşetinde AB’yi hedefe koydu. Gazete, “Türkiye’yi kaybetme yaptırımı” başlıklı haberinde, “Doğu Akdeniz’de ‘oldu bitti’ adımları atan Rumları destekleyen Brüksel Türkiye’ye yaptırım paketini tam da 15 Temmuz’un yıldönümünde onaylamaktan çekinmedi. Ankara’nın gerekli reformları yapmadığı için eleştirildiği müzakere sürecinde de sürekli diplomatik hassasiyetten uzak tutum sergileyen AB, ilişkilerin düzelmesinde yapıcı tutum göstermiyor” ifadelerine yer verdi.

Kılıçdaroğlu coştu bir kere…

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin dünkü grup toplantısında iktidarın hiç hoşuna gitmeyecek açıklamalar yapıp, iktidarın cevap vermek yerine emrindeki gazetelerle kendisini “linç” etmeye çalışacağı sorular sordu. Zaten Güneş, Aydınlık ve Yeni Şafak gazeteleri de zaman kaybetmeden Kılıçdaroğlu’nu hedef tahtasına oturttu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları yalnızca iki gazetede yer bulabildi.

Sözcü gazetesi manşetin üstünde yer verdiği, “FETÖ borsasına para yatıranlar dışarıda” başlıklı haberinde, “15 Temmuz’un bastırılmasının 3. yılında konuşan Kılıçdaroğlu, FETÖ sanıklarının parayla serbest bırakılmasını eleştirdi, ‘Parası olan hapisten çıkıyor’ dedi ve ekledi: ‘Bir kişinin FETÖ’den gözaltına alınması için emniyet, MİT ve MASAK’ın raporu olması lazım. Fettah Tamince hakkında bu 3 rapor da var, içeride mi? Hayır… Devletin protokolünde. Bu beyefendiye dokunan yok. Para gani, bastırıyor parayı, dışarıda kalıyor. FETÖ borsasının 1 numaralı adamı’” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi Kılıçdaroğlu’nun sözlerinde küçük de olsa ön sayfasında yer ayırdı. Gazete manşetin yanındaki, “Darbenin siyasi ayağı nerede?” başlıklı haberinde, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara bir kez daha ‘darbe girişiminin siyasi ayağı nerede?’ diye sordu. CHP lideri ‘gariban içeride, parası olan dışarıda’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Güneş gazetesi manşetindeki, “Üç yıllık muamma” başlıklı haberde, “15 Temmuz’un 3. yıldönümünde, Meclis’te imza attıkları provokasyonla şanlı direnişi itibarsızlaştırmaya kalkışan CHP’ye, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten cevap geldi. Tankların arasından geçip, Bakırköy Belediye Başkanı’nın evine giden Kılıçdaroğlu’na ‘Cumhurbaşkanı’nı öldürmek için TİM yollayanlar neden havalimanında önünüzden çekildi’ diye sordu” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun, “Darbenin siyasi ayağı nerede?” sorusu Aydınlık gazetesini belli ki çok rahatsız etmiş. Gazete sürmanşetindeki, “Siyasi ayak sizin müttefikiniz” başlıklı haberinde, “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. CHP lideri, ‘FETÖ’nün siyasi ayağı nerede? 15 Temmuz’da başarılı olsalardı herhalde bunların başbakan, cumhurbaşkanı ve bakan adayları vardı. Nerede bunlar?’ diye sordu. Aydınlık’tan yanıt veriyoruz: Hemen yanı başınızda! 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi, Abdullah Gül’ü aday yapmak için tur üstüne tur attınız. Millet İttifakı’nın tamamını ikna edemediniz ve Gül’ün ‘Birleşin ve hep beraber gelin’ koşulunu yerine getiremediniz. Şimdi siyasi ayak arıyorsunuz. Ergenekon ve Balyoz’da ‘Delillendirin ve savcıyı bulun’ diyen 11. Cumhurbaşkanı aradığınız siyasi ayağın başıdır” ifadelerine yer verdi.

Not: Gazetenin kafası biraz karışmış galiba çünkü haberle ilgili gazetenin internet sitesine baktığımda ilk karşılaştığım şu cümleler oldu: “Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, üçüncü yılında 15 Temmuz Fetullahçı hain darbe girişimini ve sonuçlarını Ulusal Kanal’da Çıkış Yolu programında anlattı. Ufuk Akkaya’nın sorularını yanıtlayan Perinçek, 'FETÖ’nün siyasi ayağı Ali Babacan’dır' dedi.”

Yeni Şafak ise Kılıçdaroğlu’na bambaşka bir yerden saldırdı. “Sisi’nin sözcüsü gibi konuştu” başlıklı haberde, “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Mısır’daki darbe lideri Sisi’nin sözcülüğüne soyundu. Katliam ve idamları görmezden gelen Kılıçdaroğlu, ‘Erdoğan’ın İhvan kardeşliğinden vazgeçmesi lazım. Mısır ile barışacaksın. Hangi gerekçeyle kavga ediyoruz?’ dedi” ifadeleri yer aldı.

FETÖ AKP’ye 50 kişilik milletvekili listesi verdi, Erdoğan sadece 3 kişiyi listeye aldı

Sözcü gazetesinin manşeti bu karmakarışık gündemde bir adım öne çıktı. Gazete, “FETÖ AKP’ye 50 kişilik milletvekili listesi verdi” başlıklı haberinde, “Sözcü’ye konuşan Meclis darbe Girişimi’ni Araştırma Komisyonu Başkanvekili Özdağ şunları söyledi: ‘FETÖ önemli gördüğü her kurumda olmaya, ele geçiremediği kurumu ise manipüle etmeye çalışmış. Kritik yerlere adamlarını yerleştirmişler. 2011’de AKP’ye 50 kişilik liste verdiler. Erdoğan sadece 3 kişiyi listeye aldı. Biz Meclis Komisyonu’nda daha özgür çalışabilirdik. Muhalefet meseleye darbe öncesi diye baktı. Bizler de 17-25 Aralık sonrası diye baktık. 1973-2016 arasını incelememiz lazımdı’” ifadelerine yer verdi.

“Bütçe delik, milyonlar işsiz”

Gündemin en kritik haberleri olan işsizlik ve bütçe açığı rakamları ise basında birkaç gazete dışında yer bulamadı.

Bu gazetelerden biri Evrensel’di. Gazete manşetten, “Bütçe delik, milyonlar işsiz” başlığını attığı haberde, “Yılın ilk altı ayında bütçe açığı geçen yıla oranla yüzde 70 arttı. Açıklanan 4.2 milyon işsiz rakamı bu harcamaların istihdam için kullanılmadığını ortaya koydu, bütçeyi seçim yatırımları deldi” dedi.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Bütçe 6 ayda tamtakır” başlığıyla yer verdi ve “Hazine ve Maliye Bakanlığı haziran ayının bütçe gelir ve giderlerini yayımladı. Buna göre bütçe sadece haziran ayı içinde 12 milyar TL açık verdi. Faiz dışı açık ise 7,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Böylece ilk 6 aylık bütçe açığı 78,5 milyar TL oldu. Ancak yıl başında öngörülen yıllık bütçe açığı 80,6 milyar liraydı. Böylece 1 yıl içinde verilmesi planlanan bütçe açığı yılın ilk yarısında verilmiş oldu. Diğer yandan yılın ilk yarısına ilişkin açıklanan bütçe verileri son 15 yılın en kötü bütçe performansını ortaya çıkardı. Yılın ilk yarısında ortaya çıkan faiz dışı açık 27,8 milyar liraydı. Ancak 2019 yılında açık bir yana 36 milyar TL fazla verileceğini planlıyordu. Böylece hem bütçe açığının neredeyse tümü yılın ilk yarısından verilmiş oldu, hem de fazla vermesi planlanan faiz dışı denge son yılların en büyük açığını vermiş oldu” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet gazetesi ise manşetindeki habere, “Saray-damat yıkımı” başlığını attı. Haberde, “Mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı bir önceki yıla göre 3.4 puan artarak 4.5 milyona dayandı. İstihdam 8 ayda 1 milyon 119 bin azaldı. Uzmanlara göre geniş tanımlı işsizlik 7 milyona yaklaştı ve artış sürecek. CHP Sözcüsü Öztrak, daha önce böyle bir şeyle karşılaşılmadığını belirterek, ‘Ucube sistem, milletin aşını, işini küçültüyor’ dedi. Hükümetin yerel seçim harcamaları ve ekonomik kriz, bütçede büyük bir delik daha açtı. Yılın tümü için 80.6 milyar lira öngörülen bütçe açığı ilk 6 ayda 78.6 milyar liraya ulaştı. Faiz gideri yüzde 50.1 arttı. Tasarruf sözde kalırken ‘örtülü ödenek’ten haziranda 217 milyon lira, ilk 6 ayda 1.2 milyar lira harcandı” ifadeleri kullanıldı.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design