Anasayfa / Medya izleme / Kadro tamamlandı

25 Temmuz

Kadro tamamlandı

Reza Zarrab out Hakan Atilla in…

Bunca yıllık ömrümde az utanmadım ülkemde olan bitenlerden fakat dün eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın devlet tarafından kahraman gibi karşılanması uzun mu uzun “utanç listem”i alt üst ederek zirveye tırmandı.
Mehmet Ali Ağca’yı kıskandıracak bir bayram havasıyla karşılandı Hakan Atilla. Bir zamanlar gözbebekleri olan Reza Zarrab’a bayrak önünde poz verdirenler Zarrab’ın paçayı kurtarmak için yaptığı işbirliği sonrası kendisini “istenmeyen adam” ilan etmişlerdi. Zarrab’ın pabucu dama atıldı, yerine kendilerini “satmayan” “adam gibi adam” Hakan Atilla’yı koydular.  

Havuz medyasındaki coşku, yazarlarının ağızlarından salyalar akarak Hakan Atilla’yı “karşılaması” beni ülkeden de gündemden de iyice soğutsa da, “milli kahraman”ın evine döndüğü gün Fitch’ten gelen açıklamayı belki bir iki kişi daha neler döndüğüne artık uyanır umuduyla sizlerle paylaşacağım.          
Ama “önce görev” deyip, parmaklarımın yapış yapış olmasına aldırmadan havuz medyasının ve Sözcü gazetesinin Hakan Atilla’yı nasıl karşıladığını arşive geçireyim.

Sabah gazetesi manşetin yanında, “Ülkene hoş geldin” başlığını kullandı ve “ABD’de, FETÖ kumpasıyla başlatılan operasyonda tutuklanan Mehmet Hakan Atilla, cezaevinden çıktı ve Türkiye’ye döndü. Atilla, ailesi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından karşılandı. Albayrak, ‘Ülkemizin ne kadar güzel, güçlü evlatlar yetiştirdiğine bir kez daha şahit oldum. Ülkemize hayırlı olsun’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Yeni Şafak, “28 ay sonra evinde” manşetiyle çıktı ve “FETÖ’nün 17-25 Aralık yargı darbesinin ABD ayağında haksız yere tutuklanıp 28 ay hapiste tutulan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla Türkiye’ye geldi. Amerika’nın tüm işbirliği tekliflerini reddedip ülkesini ve çalıştığı kurumu savunan Atilla’yı devlet yetkilileri karşıladı” dedi.  

Star gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Kumpas çöktü, Atilla döndü” başlığını attı. Haberde, “ABD’de 95 yılla yargılandığı kumpas davasında 32 ay hapse mahkum edilen eski Halk Bankası genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, tehdit ve şantajlara boyun eğmemenin gururuyla Türkiye’ye geldi” ifadeleri yer aldı.

Güneş gazetesi, “Kumpasa direniş, vatana dönüş” başlığıyla verdiği haberde, “ABD’deki cezaevinden 19 Temmuz’da tahliye olan eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, Türkiye’ye döndü” ifadelerini kullandı.  

Takvim manşetten, “İşte o uçuş” başlığıyla haberi gördü: “ABD’de 28 ay hapis yatan Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, Türkiye’ye geldi. Hakan Atilla sessizce Business Class’a alındı. Kimse onu tanımadı. Çok rahattı. Sevinci yüzünden okunuyordu. Yolda daha çok uyudu.”

Akşam gazetesi habere birinci sayfasının altında, “849 sonra kavuşma anı” başlığıyla yer verdi. Haberde, “ABD’de 28 ay tutuklu kalan ve 19 Temmuz’da serbest bırakılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla Türkiye’ye döndü. Atilla’yı İstanbul’da uçaktan inişinde karşılayan ailesi gözyaşlarını tutamadı. Hazine Bakanı Albayrak da Atilla’yı karşılayanlar arasında yer aldı” ifadelerine yer verildi.

Türkiye gazetesi manşetin yanında, “Hoş geldin Hakan Atilla” başlığını kullandı ve “Eski Halkbank yöneticisi Atilla’yı ailesi ve bakanlar karşıladı” dedi.

Yeni Akit tam da Netflix’te belgeseli ya da dizisi yapılacak hikayeyi, “Esaret bitti, Atilla döndü” başlığıyla verdi ve “ABD’deki İran yaptırımları davasında keyfi olarak 32 ay hapis cezası verilen ve tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edilen eski Halk Bankası genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hem ülkesine hem de sevenlerine kavuştu” ifadelerini kullandı.

Karar gazetesi habere manşetin altında, “32 ay sonra anne karşılaması” başlığıyla yer ayırdı: “ABD’de görülen İran yaptırımlarının delinmesi davasında suçlu bulunan ve 32 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, İstanbul’a geldi. Atilla’yı New York JFK Havalimanı’ndan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç uğurladı, İstanbul Havalimanı’nda ise ailesiyle birlikte Hazine Bakanı Berat Albayrak ve Halk Bankası Genel Müdür Danışmanı Levent Nihat Güleç karşıladı. Atilla’nın annesiyle kucaklaştığı duygusal anlar objektife yansıdı.”

Sözcü gazetesi sıcaklardan çok bunalmış olacak ki bugün biraz havuza girmeye karar verdi. Gazete Hakan Atilla “coşkusu”na, “Amerika’da boş yere 28 ay yattı ve döndü” başlığıyla katılarak, “İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Amerika’da hapse atılan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Atilla ailesine kavuştu” dedi.

İzninizle bir emedur alıp öyle devam edeyim…

Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazeteleri yaşanan bu “skandal”dan pek hoşnut değil gibilerdi.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin üstünde, “Devlet karşıladı” başlığıyla yer verdi ve “İran’a yönelik ABD yaptırımlarını deldiği suçlamasıyla ABD’de tutuklanan ve 32 ay ceza alan eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’yı ilk karşılayan Bakan Berat Albayrak oldu. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi’nin uğurladığı Atilla’yı karşılayanlar arasında Halk Bankası Genel Müdürü Arslan ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın da yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Atilla ile telefonda görüştü” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi habere, “Hakan Atilla’yı Albayrak karşıladı” başlığını attı ve “ABD’de tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edilen Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla İstanbul’a geldi. Atilla’yı havalimanında Bakan Berat Albayrak karşıladı” dedi.

Birgün gazetesi, “Atilla’yı Berat Albayrak karşıladı” başlığıyla verdiği haberde, “İran yaptırımlarının ihlali suçlamalarıyla açılan davanın tek sanığı olarak yargılanan ve 28 aydır ABD’de tutuklu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, dün İstanbul’a geldi. Atilla’yı İstanbul Havalimanı’nın VIP terminal girişinde, ailesi ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak karşıladı” ifadelerini kullandı.

Geçelim Fitch’in açıklamasına…

Haber gazetelerde kendine yer bulamadı ama “yokmuş gibi yapmak” bir şeyi değiştirmiyor…

T24’ten okuyalım; “Fitch: Küresel banka kredi notu görünümleri negatife meyilli, Türk bankalarının bu resme katkısı büyük” başlığıyla verilen haberde şu ifadeler yer aldı: “Fitch, küresel banka kredi notu görünümlerinin negatife doğru meyilli olduğunu açıkladı. Açıklamada, son zamanlarda kredi notu düşürülen Türk bankalarının negatife doğru giden resimde katkısının 'büyük' olduğu belirtildi. Fitch Ratings, negatif görünümlerin oranının 2019 ilk yarı sonunda 2018 sonundaki yüzde 13'ten yüzde 17'ye çıktığını bildirdi. Negatife meyilde Türk bankalarının katkısının büyük olduğu belirtilen açıklamada, Brexit sürecindeki belirsizlik de neden olarak gösterildi. Fitch Ratings Yönetici Direktörü Edward Parker, yeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanı yönetiminde daha fazla faiz indirimi beklendiğini söyledi ve ‘Hızlı bir faiz indirimi olursa daha fazla bir oynaklık dönemi görebiliriz.’ Fitch, 12 Temmuz'da Türkiye’nin kredi notunu 'BB'den 'BB-'ye indirmiş,  not görünümünü ise 'negatif' olarak teyit etmişti.19 Temmuz'da ise 12 özel banka ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ve Türk Eximbank’ın kredi notunun indirildiğini açıklamıştı.”

Hakan’ım Atilla’m gelmiş, bunlar bize hiç “koyar” mı!

Her ne kadar Erdoğan’ın yaptırımlara meydan okuma çabası gazetelerde Hakan Atilla sevinciyle birlikte manşete çıksa da Avrupa Yatırım Bankası’nın, Türkiye’ye devlet ile ilişkili kredi vermeyi yıl sonuna kadar durdurma kararı alması, bir hafta kadar önce yaptırımlara ufak ufak başlayan (Bkz: AB'den Türkiye'ye 'Doğu Akdeniz' yaptırımı) AB’nin bu defa gerçekten çok ciddi olduğunu bir defa daha gösterdi.  

Haber sadece Cumhuriyet ve Karar gazetelerinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Krediler yıl sonuna kadar durduruldu” başlığını attı ve “Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de yürüttüğü doğalgaz ve petrol sondaj çalışmalarına karşılık yaptırıma başladı. Banka, Türkiye’de devlet ile bağlantılı kurumlara yeni finansman sağlama faaliyetlerini bu yıl sonuna kadar durdurdu. Banka, bu esnada Türkiye stratejisini gözden geçireceğini açıkladı” ifadelerine yer verdi.

Karar gazetesi birinci sayfasının altında, “Avrupa kredi musluğunu kesti” başlığıyla verdiği haberde, “Doğu Akdeniz’deki yangına yaptırım kararıyla benzin döken Brüksel, krizi derinleştirecek ilk adımı attı. Ankara’nın sondaj çalışmalarındaki kararlı tavrına karşın, Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye’ye yıl sonuna kadar yeni kredi verilmeyeceğini bildirdi. Kurum sözcüsü, kesintinin devlet ile ilişkili kurumları kapsadığını vurguladı. Devletle ilişiği olmayan projelere verilen desteklerin ise devam etmesi öngörülüyor” ifadelerini kullandı.  

200 lira 10 yılda 79 lira oldu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD ile devam eden “güvenli bölge” pazarlıklarıyla ilgili yakınadursun gündemde diğer öne çıkan haberler Birgün ve Cumhuriyet gazetesinin manşetindeydi.

Birgün gazetesi manşetinde, “Gözümüzün önünde eridi” başlıklı haber yer verdi. Haberde, “Bir zamanların bozdurulamadığı için elde kalan 200 lirası bozuk paraya döndü. 200 Türk Lirası 10 yılda yüzde 60,5 değer kaybetti. Böylece bu süre zarfında 200 liranın değeri 79 liraya geriledi. Başka bir deyişle 2009’da piyasaya çıkıp 200 liraya alınan tüketici fiyat endeksini oluşturan mal bugün 506 liraya alabiliyor. 200 liranın 10 yıllık hikayesini derledik. 200 TL’ler 2009 yılında piyasada tüketicilere zorluk çıkaran banknot olarak biliniyordu. Bozdurulması zor olduğu için tercih görmeyen bu banknotlar Türkiye’de yaşanan enflasyon yüzünden kısa sürede değer kaybetti. 2009 ocak ayında 1. Tertip 200 liralar 8,8 milyon adet basılmıştı. TCMB verilerine göre dolaşımda 1,77 milyar TL’lik 200 TL bulunuyordu. Zaman içinde ‘büyük abi’ 200 TL’nin değeri düştü, miktarı da arttı. Fiyatların yükselmesiyle TCMB piyasaya daha fazla 200 TL sürdü, TCMB para bastıkça fiyatlar daha da arttı. Bugün piyasada 192,9 milyon adet 200 lira dolaşımda. Dolaşımdaki 200 liraların toplam değeri ise 38,6 milyar TL seviyesinde. 2009 yılında 100 liralar da bugünkü kadar çok değildi. Daha az bulunduğu için de daha kıymetliydi. TCMB verilerine göre 2009 39,9 milyon adet 100 TL bulunuyordu. Ancak 200 liranın başına gelen değer kaybı aynen 100 liranın da başına geldi. Zaman içinde piyasa büyüklüğü ve adet sayısı arttı. Bugün piyasa büyüklüğü en yüksek banknot 100 TL oldu. 2009 ocakta 39,9 milyon adet 100 liraya karşılık günümüzde 765,2 milyon adet 100 TL bulunuyor. Böylece 10 yılda 100 TL adedi 19 katına çıktı” ifadeleri yer aldı.

Saray “dur” ihtarına uyacak mı?

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “AYM, Saray’a ‘dur’ dedi” başlıklı haberinde, “Anayasa Mahkemesi, Ahlat’ta Van Gölü sahiline inşa edilmekte olan Cumhurbaşkanlığı Köşkü için gölün doldurulmasına, değiştirilmesine, kıyıda kazı yapılmasına, duvar, çit, parmaklık gibi engeller oluşturulmasına izin veren yasa maddesini iptal etti. Maddenin yanı sıra ‘köşk alanının’ gösterildiği kroki de iptal edildi. Kıyıların herkesin ortak kullanımına açık olduğuna dikkat çeken AYM, köşkün Kıyı Yasası’ndaki sınırlamalardan istisna tutulmasının anayasaya aykırı olduğunu vurguladı” ifadelerini kullandı.

Haber Evrensel gazetesinin ön sayfasında, “Anayasa Mahkemesi kıyı yağmasına ‘dur’ dedi” başlığıyla yer aldı: “Anayasa Mahkemesi, kıyı ve sahil şeritlerinde mevzuat dışı yapılaşmaya yol açan düzenlemenin anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Kararla, kıyı şeridi korunurken Ahlat’ta yapımı süren Cumhurbaşkanlığı Sarayı için ‘kanuna aykırılık’ gerekçesiyle dava açılabilecek.”

Birgün gazetesi ise manşetin yanındaki habere, “Ahlat’taki saray Anayasa’ya aykırı” başlığını attı ve “AYM, yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın inşa edildiği Ahlat’taki alanın da aralarında bulunduğu birçok bölgeyi yapılaşmaya açan düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmetti. Düzenlemenin iptali ile birlikte AKP’nin İzmir Çandarlı ve Rize İyidere limanlarını imara açma planlarının da önü kapandı” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design