Anasayfa / Medya izleme / Geride bıraktıklarımız, hayallerimiz ve hayal kırıklıkları

06 Ağustos

Geride bıraktıklarımız, hayallerimiz ve hayal kırıklıkları

Gündem, Kaz Dağları’ndaki protestolar ve “nankör” enflasyon arasında gitti geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın daha önce defalarca “En kötüsü geride kaldı” açıklamalarına (Albayrak dördüncü kez “En kötü geride kaldı” dedi) ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da literatüre geçen faiz-enflasyon “kuramına” (Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz Düşerse, Enflasyon da Düşer)rağmen dün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları kazın ayağının hiç de öyle olmadığını ortaya koydu. Üstelik Erdoğan hafta sonu yine bu konuda çok iddialı konuşmuşken... (Erdoğan: IMF kapılarında birkaç milyar dolar için el açan bir ülkeyi, bölgesinin üretim üssüne dönüştürdük)

Tam da bu noktada dün paylaştığımız haberi bir defa daha hatırlamakta fayda var. “Kriz aklımızı aldı” başlıklı haberde özetle şu ifadeler yer alıyordu: “Ekonomik krizlerin olduğu dönemlerde, kaygı, çaresizlik ve umutsuzluk arttıkça insanlar etraflıca düşünmeden ve yeterince muhakeme etmeden dürtüsel kararlar almaya daha eğilimli olabilir, bu da insanları hata yapma ve hatta maddi manevi zarar görme riskleri ile karşı karşıya bırakabilir.”

Dün ayrıca Kaz Dağları’ndaki maden arama çalışmalarına karşı protestolar, gelişmelerin önümüzdeki günlerde daha çok konuşulacağını gösterdi.

Kaz Dağları’ndaki protestolara havuz medyası dışındaki gazeteler manşetlerinde geniş yer ayırdı.

Hükümeti destekleyen gazeteler temmuz ayı enflasyon rakamlarını da görmezden gelmeyi tercih ederken sadece Akşam gazetesi ön sayfasının altında “Enflasyon ekimde tek haneye inecek” başlıklı bir habere yer verdi. Haberde, “Enflasyon temmuzda 1.36’lık artışla beklentilerin altında kaldı. Uzmanlar, ‘Olumlu hava sürüyor. Üçüncü çeyrekte yüzde 10’un altına geriler’ dedi” ifadeleri yer aldı.

Güneş gazetesi ise haberi düz bir ifadeyle birinci sayfasının altından anonslamayı tercih etti: “Enflasyon rakamları açıklandı”

Oysa bugün enflasyon rakamlarından hiç bahsetmek istemeyen gazeteler bundan iki hafta öncesinde manşetten kükrüyorlardı.

Bir-iki örnekle hafızamızı tazeleyelim; Tarih 26 Temmuz 2019 Yer: Güneş gazetesi… Manşet: “Merkez Balyozu”. “Krizcisine, rantiyecisine, lobicisine, sıfırcısına” üst başlığıyla verilen haberde şöyle denmişti:

Ekonomide felaket senaryosu yazan karanlık odaklar, bir kez daha ters köşe oldu. Merkez Bankası, yeni başkan Murat uysal yönetimindeki ilk toplantısında, faizi 4.25 puan birden indirdi. Faizle birlikte kur da düşüşe geçti.

Aynı gün Yeni Şafak gazetesi ise manşetinde, “Faiz düştü ezber bozuldu” başlığını kullandı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

Merkez Bankası’nın yeni yönetimi 4,5 yıl aradan sonra faizleri hem de 4,25 puan birden indirdi. Yatırımı, istihdamı ve üretimi vuran faiz böylece yüzde 24’ten yüzde 19,75’e inmiş oldu. Döviz kurlarının fırlayacağını savunarak faiz indirimine karşı çıkanların tezi de çökmüş oldu. Dolar fırlamadı, tersine TL karşısında değer kaybetti. Merkez Bankası, bu faiz indirimine ‘enflasyondaki düşüş ve dış ticaret açığındaki dengelemeyi’ gerekçe gösterdi. Kararda enflasyonda devam eden düşüşe de dikkat çekilirken, ‘Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir’ denildi.

Bu kadarı şimdilik yeterli herhalde. Bugüne dönelim…

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “Cebi yakan zamlar, maaşı da artırır mı?” başlığıyla yer verdi ve şöyle dedi:

Enflasyon düşüş seyrine temmuz ayında mola vererek aylık yüzde 1.36 artış gösterdi. Yıllık enflasyon yüzde 16.65’e yükseldi. Yükselişte KDV ve ÖTV indirimlerinin sona ermesinin yanı sıra elektrik zammı başta olmak üzere art arda yapılan zamlar etkili oldu. Doğal gaza ve sigaraya yapılan son zamlar ise henüz enflasyon rakamlarına yansımadı. Yaz gelse de, evlere güneşli günler doğmadı. Temmuz ayında yüzde 1.1 oranında gerilese de hala yüzde 18’in üzerinde olan gıda enflasyonu mutfak yakıyor. Memlekete gitmek, tatile çıkmak ise cep yakıyor çünkü aylık en yüksek artış yüzde 4.46 ile ulaştırmada. Köydeki çiftçiye de gün yüzü yok! Fiyatı en çok düşen 10 üründen 9’u tarım ürünü, çiftçi zararda! Hükümetin kamu işçisi için zam teklifi yüzde 6+4. Memur-Sen’in, memurlar için hükümetten talebi yüzde 8+7. Oysa on iki aylık enflasyon oranı ortalamasına göre ev eşyasında fiyat artışı yüzde 29, gıdada yüzde 26, ulaştırmada yüzde 19, konutta yüzde 18. Vaziyet buyken kağıt üzerindeki rakama bakıp yüzde 15 istemek sadece yoksulluk getirir.

Birgün gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Enflasyon tırmanışta” başlığını attı ve şu ifadeleri kullandı:

TÜİK, temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre tüketici fiyatları temmuzda yüzde 1.36 artarken, yıllık enflasyon ise yüzde 16,65’e yükseldi. Tüketici fiyatları, bu yılın ilk 7 ayında yüzde 6,44 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 19,91 yükseliş kaydetti. Erdoğan ve Albayrak’ın televizyon ekranlarında anlattığı iyimser tablonun ömrü sadece 48 saat oldu. Ekonomist Hayri Kozanoğlu, 2017-2018 rakamları karşılaştırıldığında birçok alanda durumun daha da kötüye gittiğinin verilerce kanıtlandığını söyledi. Enflasyon rakamlarının etkileyeceği diğer bir alan ise kamu çalışanları ile devam eden toplu iş görüşmeleri. Rakamların ardından bakanlıkla sendikalar arasında pazarlığın daha da sert geçmesi bekleniyor.

Yeni Yaşam gazetesi manşetin altında yer verdiği habere, “Bu hedef tutmaz” başlığını attı:

Memur ve emekli maaşlarının belirlenmesinde esas alınan haziran ayı enflasyonu düşük gösterilmişti. Ancak bir ay aradan sonra enflasyon tekrar yükselişe geçti. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, temmuzda yüzde 1.36 artan enflasyon yıllık 16.65 oldu. 12 aylık tüketici fiyat endeksi yüzde 19.91, yurt içi tüketici fiyat endeksi ise yüzde 32.24 olarak gerçekleşti. Son açıklanan rakamlarla birlikte enflasyon beklentisini yüzde 14.6’dan 13.9’a düşüren Merkez Bankası’nın hedefi tutturması zor görünüyor.

Cumhuriyet gazetesi, “Enflasyon yine yüksek geldi” başlığıyla verdiği haberde şu ifadelere yer verdi:

Beyaz eşya ve otomobilde vergi indiriminin bitmesi, elektriğe, çaya, şekere ve motorine gelen zamlar, sigara ve alkole yapılan ÖTV zamları gibi faktörler nedeniyle enflasyon yıllık bazda yüzde 16,65’e yükseldi. Aylık yüzde 1.36 olarak beklentinin altında gerçekleşen temmuz enflasyonu 2003’ten beri kaydedilen en yüksek orana ulaştı. En büyük artış ulaşım ve ev eşyasında oldu. Ekonomistlere göre tek hane hayal.

Sözcü gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Ucuzluk döneminde yüksek enflasyon” başlığıyla yer ayırdı ve “Sebze ve meyvenin en bol olduğu yaz mevsiminde aylık enflasyon yüzde 1.36 oldu. Kışın yandık” dedi.


Çift haneli enflasyona “Çift dikişli milletvekili”

Günün öne çıkan başka bir haberi ise Cumhuriyet gazetesinin manşetinde yer aldı. “Çift dikişli milletvekili” başlıklı haberin bir bölümü şöyle:

Belediyelerde eş, dost, akraba istihdamı iktidar ve muhalefet partilerinde tartışmalara yol açarken İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) gelen son bir haber ‘yok artık’ dedirtti. AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı’nın halen İBB iştiraki olan Metro AŞ kadrosunda yer aldığı görülüyor. Metro Aş’nin Tasarım Hizmetleri Müdürlüğü’nde 2669 sicil numarasıyla tasarım mühendisi olarak personel listesinde görünen Kavakçı’nın kıdem durumu, maaşı ve Iban numarası yazılı. Personel listesine göre kök ücreti 3 bin 340 lira olan Kavakçı’nın bin 169 lira görev tazminatı, 120 lira kıdem ücreti ve 167 lira da eğitim tazminatı aldığı yazılı. Toplamda aldığı maaş tutarı 4 bin 796 lira olan Kavakçı’nın işten ayrılış tarihi halen boş olduğuna ve Iban numarası halen kayıtlarda olduğuna göre diğer personelle birlikte maaşının da otomatik olarak yatması gerekiyor. SAP adı verilen personel listesinde de adı görülen Kavakçı’nın Metro AŞ sitesinde de resimli kimlik kaydı halen yer alıyor. Personel listesinde ayrılan personelin işten hangi tarihte ve hangi nedenle ayrıldığı tek tek yazılırken Kavakçı’nın ayrılış tarihi ise boş bulunuyor. Kavakçı ailesinden birçok kişi halen bürokraside ve siyasette üst düzey kadrolarda görev yapıyor. Eski milletvekili Merve Kavakçı, büyükelçi olarak atanırken Ravza Kavakçı Kan halen AKP İstanbul Milletvekili. Mariam ve Gülhan Kavakçı Cumhurbaşkanı Danışmanlığı görevini sürdürürken, Erva Kavakçı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nde Proje direktörü olarak çalışıyor. Sözcü Gazetesi yazarı Necati Doğru’nun bir yazısında liste halinde verdiği Kavakçı ailesinin devletteki görevleri bununla da sınırla kalmıyor. Ravza Kavakçı’nın eşi Osman Kan, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü, Elif Kavakçı ise Emine Erdoğan’ın moda tasarımcılığını yapıyor.


Biraz da “nostalji”

Dün internet sitelerine düşen “nostaljik” bir haber “Yine neler oluyor?” dedirtti. T24’ün okuyucularına, “‘Polise teslim edin’ yazılı çuvaldan lav silahı ve el bombaları çıktı!” başlığıyla sunduğu haberden bir paragraf aktaralım:

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde, kaldırımdaki üzerinde 'Bu paketi ellemeyin, polise teslim edin' yazan çuvalı görenler, polise haber verdi. İhbarla olay yerine gelen ekipler, çuvalın içinde lav silahı ve 5 el bombası ele geçirdi. Karamürsel'e bağlı 4 Temmuz Mahallesi İdris Gülbaş Sokak'taki kaldırıma bırakılan, 'Bu paketi ellemeyin, polise teslim edin' yazılı ve ağzı bağlı çuvalı görenler, polise haber verdi. İhbar üzerine bölgeye yaklaşık 150 metre uzaklıktaki İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden gelen polisler, önlem alarak, sokağı ulaşıma kapattı. Bomba imha uzmanı çağrılırken, açılan çuvalın içinden, 1 lav silahı ve 5 el bombası çıktı. Silahlar alınarak, emniyete götürüldü. Polis ekipleri, çevredeki güvenlik kameralarının kayıtlarını incelemeye alıp, içinde bomba ve silah bulunan çuvalı bırakan kişiyi tespit etmek için çalışma başlattı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design