Anasayfa / Medya izleme / “Kaz Dağları gerçeği”

12 Ağustos

“Kaz Dağları gerçeği”

Gündeme bayram molası…

Bayram dolayısıyla gündemin temposu her zamanki gibi değildi. Bugün gazetelerin büyük çoğunluğunda bayram namazı için Mescid-i Aksa’ya gidenlere yapılan saldırı manşete çıkarken, elle tutulur tek haber Cumhuriyet gazetesinin manşetinde yer aldı.

Fakat hafta sonundan kalan dikkat çeken haberlerden de mahrum kalmak olmaz. Önce Cumhuriyet’in bugünkü manşetini paylaşalım ardından hafta sonu yaşananlara bu “yoklukta” geniş geniş yer ayırırız.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Kaz dağları gerçeği” başlıklı habere yer verdi. Haberde;

“Siyanürlü altın madeni için 200 bin ağacı katleden Alamos Gold’a karşı direniş büyük ses getirdi. Bölgede bugüne kadar 29 maden arama ruhsatı verilmiş. İkisi işletme ruhsatı alarak çalışmaya başlamış. Kalan alanlarda da maden çıkarsa Kirazlı’nın başına gelen tüm bölgeye yayılacak. Direnişe şirketten çok tepki gösteren AKP temsilcilerinin öne sürdüğü tezler de birer birer çöküyor. Örneğin bu madenlerin istihdama katkısı çok sınırlı. Devletin bu madenlerden alacağı pay da çok düşük. Durum böyleyken bu madenlere neden izin verildiği sorusu akılları kurcalıyor. Madene karşı 2007’den beri mücadele eden Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan, bölgenin sadece 4 ayda bu hale getirildiğini söylüyor. Gökhan, ‘Makineler yüzlerce dönümü bir anda yok ediyor. Çıkacak altının değeri bu doğayı yeniden yaratmaya yeter mi?’ diyor” ifadeleri kullanıldı.

FETÖ ile mücadelede “kırmızı çizgiler”

Hafta sonunun en dikkat çeken haberi yine Cumhuriyet gazetesinin manşetindeydi. Gazetenin Pazar günü manşetten verdiği, “Öksüz’e yakın isim bakanlıkta müşavir” başlıklı haber şöyle:

“FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin en önemli isimlerinden Adil Öksüz’le gözaltındayken telefonla görüşen ve FETÖ soruşturmasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Prof. Dr. Recep Kaymakcan’ın Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda müşavir olduğu ortaya çıktı. Kaymakcan, ‘bakanlık danışmanı’ sıfatıyla üniversitelerde konferans da veriyor. Kaymakcan, FETÖ’nün 2012’de Arnavutluk’taki Beder Üniversitesi’nde düzenlediği konferansa Öksüz ile beraber katılan isimler arasındaydı. Bu konferansa katılan kişiler zamanla kamu ve akademide terfi üstüne terfi alarak hızla yükseldi. Bunların arasında Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak da bulunuyor.”

“Ekonomi takımına dizayn”

Karar gazetesinin 10 Ağustos Cumartesi günü manşete çektiği haber de gündemin atlanmaması gereken haberlerinden oldu. Gazetenin, “Ekonomi takımına dizayn” başlıklı haberinde;

“Küresel gelişmeler ve iç piyasadaki ısınmayla keskin virajdan geçen ekonomide ardı ardına dikkat çeken atamalar yapıldı. Ekonomi yönetimindeki yeniden yapılanma, Merkez Bankası’nda bağımsızlık tartışmalarının gündemde olduğu dönemde başkan Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasıyla başladı. 6 Temmuz’daki kararın ardından çoğunluğu Çetinkaya döneminde atanan üst yönetimde de değişikliklere gidildi. Baş Ekonomist, Piyasalar Genel Müdürü ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü’nün aralarında bulunduğu çok sayıda ismin görevine son verildi. Son gelişme ise Hazine Bakanlığı’nda yaşandı. Bakanlığa bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun Başkanı Osman Dereli görevden alındı. Ekonomistler, ‘Bu atamalar köklü Merkez Bankacılığını kazımak anlamına geliyor. Yaşanan MB’ye yönelik büyük bir insan kaynağı kaybı’ dedi” ifadeleri kullanıldı.

Uçuş serbest

Cumartesi günü yandaş gazeteler “Cari fazla” haberleriyle okuyucularını “pışpışlamaya” devam etse de Birgün gazetesinin manşetten verdiği, “Hani uçacaktık” başlıklı haberi ayakları yere bastıran gerçekleri gözler önüne serdi.

Gazete haberde şu ifadelere yer verdi:

“2014’te Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’dan önce 950 milyar dolar olan milli gelir, 5 yıl sonra 748 milyar dolara düştü. Enflasyon ve işsizlik yüzde 20’ye dayandı. 2013 yılında Türkiye, dünyanın en büyük 16’ncı ekonomisiydi. 2019’da dört sıra birden geriledi. Endonezya, Hollanda, İsviçre ve Suudi Arabistan ekonomisi, beş yılda Türkiye ekonomisini geride bıraktı. 2013 sonunda yüzde 7’lerde olan enflasyon 2017’den itibaren çift hanelere yerleşti. Halk, 2019’un kışında ucuz soğan ve patates kuyruklarında bekledi. 2013’te yüzde 9 olan işsizlik 2015’ten itibaren çift haneye çıktı. tek adam döneminde işsizlerin sayısı 8 milyona dayandı. 2013 sonunda her 100 gençten 16’sı işsizken 2019 Nisan dönemi itibariyle her 100 gençten 26’sı işsiz. Ülkenin toplam borcu, milli geliri aştı. 2013’te her 100 liralık gelir karşılığında 98 lira borç varken 2019’un ilk çeyreğinde her 100 liralık gelir karşılığında borç 109 liraya çıktı. Tek adam yönetimi Türk Lirası’na da değer kaybettirdi. 2013 ile 2019 Ağustos ayı arasında Türk Lirası, ortalama kurlarla dolar karşısında yüzde 66, avro karşısında yüzde 60 değer yitirdi.”

Haber, Cumhuriyet gazetesinden de “kaçmadı”. Gazete manşetin altında, “‘Tek adam’ enkazı” başlığıyla verdiği haberde;

“CHP, Erdoğan’ın ilk kez Cumhurbaşkanı seçildiği 10 Ağustos 2014’ün 5. yılında tek adam parti rejiminin Türkiye’ye faturasını çıkardı. Ekonomi politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztrak koordinasyonunda hazırlanan çalışmaya göre ‘milletin aşı’ küçüldü. Enflasyon ve işsizlik çift haneye çıktı. 2013’te 950 milyar dolar olan milli gelir, 2019’un ilk üç ayında 748 milyar dolara indi. Kişi başına gelir 3 bin 404 dolar eriyerek 9 bin 76 dolara indi. Türkiye 6 yılda milli gelir sıralamasında 4 basamak geriye düştü. Borç yükü arttı, hukuk devleti aşındı. Mutluluk ve huzur oranları düştü” ifadelerini kullandı.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design