Anasayfa / Medya izleme / Yeni Yaşam madde madde anlattı

14 Ağustos

Yeni Yaşam madde madde anlattı

Gündem hala “bayram ediyor”…

Kurban bayramının yavaşlattığı gündem yerinde saymaya devam ederken, Yeni Yaşam, Cumhuriyet, Evrensel ve Birgün gibi gazeteler bu sakinliği az da olsa bozmayı başarabildi.

Suriye’nin kuzeyindeki “Güvenli bölge” için ABD ile varılan mutabakatla ilgili gazetelerde irili ufaklı birkaç haber yer alsa da en eli yüzü düzgünü Yeni Yaşam gazetesinin manşetindeydi.

Gazete manşetten verdiği, “Madde madde ‘Güvenli bölge’” başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi:

“ABD ile Türkiye arasında varılan ‘Güvenli Bölge Mutabakatı’nın ayrıntıları ortaya çıktı. Mezopotamya Ajansı’nın ulaştığı bilgilere göre mutabakatta şu başlıklar yer aldı: -‘‘Güvenli Bölge’ Gire Spi’den Serekaniye’ye kadar uzanan bölgeyi kapsayacak. Uzunluğu 100, derinliği ise 5 kilometre olacak. –YPG ve DSG 5 kilometre geri çekilecek, bölgenin denetimi yerel askeri meclislere devredilecek. Ağır silahlar ise 20 kilometre geriye çekilecek. –Belirlenen bölgede Uluslararası Koalisyon denetiminde gözlem noktaları kurulacak. Uluslararası denetim şartıyla DSG de buna yeşil ışık yaktı. –Türkiye’ye ait uçaklar da bölgede koalisyon denetiminde uçuş yapabilecek. Bölgedeki tüm faaliyetlerde koalisyon bilgilendirilecek ve onayı alınacak. –Türkiye bundan sonra bölgede ‘tek taraflı eylem’ yapmayacak. Türkiye koalisyon güçlerinin bilgisi olmadan herhangi bir operasyona kalkışmayacak. – ABD ve Türkiye’nin ortak kuracağı ‘Müşterek Hareket Merkezi’ gelişmeleri Uluslararası Koalisyon güçleriyle birlikte takip edecek.’”

Birgün gazetesi ise ön sayfasının altındaki, “Merkez belli, derinlik pazarlıkta” başlıklı haberinde, “Ankara ile Washington arasında varılan mutabakat sonucu Fırat’ın doğusunda kurulması planlanan ‘güvenli bölge’ için sınır hattında hareketlilik yoğunlaştı. ABD’li askerlerin Müşterek Harekat Merkezi için Urfa’ya gelmesinin ardından sınır hattına yığınak dün de devam etti. Yapılan görüşme ve toplantıların ardından Müşterek Harekat Merkezi’nin Urfa’nın Akçakale ilçesinde kurulmasının ağırlık kazandığı belirtildi. Güvenli bölgenin derinliğinin kaç kilometre olacağı ise hala tartışılıyor. Ankara, derinliğin 35-40 kilometre olmasını istiyor” ifadelerine yer verdi.

Benzer bir haber Evrensel gazetesinde yer aldı. Manşetin yanındaki, “‘Güvenli bölge’de derinlik ve genişlik muamması” başlıklı haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye ve ABD arasında imzalanan mutabakatta güvenli bölgenin derinliği konusunda hala belirsizlikler var. MA edindiği kaynaklara göre 5 kilometre derinlik, 100 kilometre genişlikte anlaşıldığını öne sürdü. DHA ise derinlik ve genişlik konusunda henüz bir anlaşma olmadığını yazdı.”

Hayalet “misafirler”

Bayramın son gününün dopdolu gazetesi Cumhuriyet oldu. Gazete manşetinde ve manşetin üstünde yer verdiği haberlerle çok tartışılacak konuları gündeme getirdi.

Manşetin üstünde yer alan, “Peninsula’nın özel konukları” başlıklı haber diğerlerinden bir adım daha öne çıktı. Gazetenin dünkü, “Koza’dan AKP çıktı” başlıklı manşetinin devamı sayılabilecek haberde şu ifadelere yer verildi:

“Yöneticileri FETÖ’den yargılanan Koza İpek Holding’in özel jetine binenlerden sonra Marmaris’teki 5 yıldızlı Peninsula Oteli’nde kalan AKP’lilerin de isimleri ortaya çıktı. Dava dosyasına giren misafir listesinde çok sayıda eski bakan yer alıyor. Savcılık, otelde kalanların FETÖ ile ilişkisini de sorguladı. Firari FETÖ sanıkları Zekeriya Öz ve Hakan Şükür’ün otelde ücretsiz kaldığı belirtilirken İpek ailesinin savunmasında, ‘Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın aile fertleri, danışmanlar gibi yüzlerce kişi misafir edilmiştir. Neden bunların isimleri yok’ denildi.”

Gazete yine manşetin üstünde yer ayırdığı, “Kirazlı’dan da AKP çıktı” başlıklı haberinde de şu ifadeleri kullandı:

“Kanadalı Alamos Gold Şirketi’nin Kaz Dağları’nda doğa katliamına yol açan altın madeni çalışmalarında, altyapı ve toprak işlerini yürüten Çiftay Şirketi’nin AKP bağlantısı ortaya çıktı. Çiftay Şirketi’nin ortağı Pasifik İnşaat, AKP milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan’a ait. Ankara’da çok sayıda iş yapan Pasifik İnşaat, Çayyolu’nda ‘Next Level Çayyolu’ adıyla bir projeyi de yürütüyor. Pasikif İnşaat’ın ortağı Çiftay Şirketi’nin merkez ofisi de Ankara Söğütözü’ndeki Next Level binasında. Mehmet Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi Rize Güneysulu.”

Son olarak manşette yer alan, “Ülkeye yapılan büyük kötülük” başlıklı haberde ise, “İstanbul Havalimanı’nda taksi yolunun çöktüğü ve uçakların kuş sürülerine çarptığı iddiaları, projeye ilişkin tartışmaları yeniden alevlendirdi. Ekoloji uzmanı Prof. Dr. Doğan Kantarcı, ‘Arazi, eski kömür çukurlarının bulunduğu bir alandı. Dolgunun uzun süre oturması beklenmeliydi. Bölgede rüzgarın hortuma dönüşme olasılığı da var’ dedi. Uçakların uzun süre taksi halinde kaldığını belirten emekli pilot bahadır Altan da, ‘Uçaklar özellikle yüklüyken sıcak havada yokuş aşağı giderken fren yapmak zorunda kalıyor. Fren yaptıkça tekerlekler ısınıyor. Bu da iniş takımlarında yangına sebep olabilir. Bu havalimanı Türkiye’ye yapılmış bir kötülük’ yorumunu yaptı” ifadeleri yer aldı.

İşçiler öfkeli, havuz sessiz, Sabah ve Akşam gazeteleri ise “müjdeli”

Evrensel gazetesi, günlerdir devam eden ve çalışanlar için hüzünle sonlanan hükümet ve Türk-İş arasındaki sözleşmeyi manşete taşıdı.

Gazete, “İşçi öfkeli” başlıklı haberinde şöyle dedi:

“Kamu toplusözleşmesinde imza atılan rakamın gerçek enflasyonun altında kalması kamuda çalışan işçilerin hükümete ve Türk-İş’e tepkilerine neden oldu. Temel tüketim maddelerine gelen zamları hatırlatan kamu işçileri, ‘Krizin olduğu bir ülkede böyle bir rakamla geçinecek, çocuk okutacak, ihtiyaçlarını rahatça karşılayacak olan Hükümet yetkilisi var mı? Cumhurbaşkanı’na yüzde 26 zam, Bülent Arınç’a yüzde 5 bin TL zam. İşçiye gelince bütçe kısıtlı. İşçinin bayramını zehir ettiler’ dedi. Masaya 300 lira seyyanen zam ve yüzde 15 talebiyle oturan Türk-İş’e de tepki gösteren işçiler, ‘Enflasyon altında bir anlaşmaya imza atmak işçiyi satmaktır. 7+4’ü kabul etmeyen Türk-İş ne oldu da 8+4’e imza attı?’ dedi. Kamu işçileri bayram sonrası iş yerlerinde sendika temsilcilerine tepkilerini ileteceklerini söyledi.”

Sabah ve Akşam gazeteleri ise anlaşmadan oldukça memnun göründü.

Sabah sürmanşetinde, “İşçilerin sosyal haklarına zam” başlığıyla verdiği haberde, “Hükümet ile Türk-İş’in uzlaştığı toplu sözleşme kapsamında, kamu işçilerinin sadece maaşı değil sosyal hakları da zamlandı” dedi.

Akşam gazetesi ise yine sürmanşetinde yer ayırdığı, “İşte kamudaki işçinin maaşı” başlıklı haberinde şu ifadeleri kullandı:

“Hükümetle Türk-İş arasındaki uzlaşma sonrası kamu işçilerinin yeni maaşları belli oldu. Artış miktarı yüzde 27’yi aşıyor. Anlaşma sonrası, 2018 yılı başında 2 bin TL alan bir kamu işçisinin maaşı, enflasyon farkı, seyyanen ödeme ve yüzde 8+4’lük zamla birlikte 2 bin 553 TL’ye ulaşacak. Böylece artış oranı yüzde 27.63’e kadar ulaşacak.”Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design