Anasayfa / Medya izleme / Memuru hakem yaktı!

30 Ağustos

Memuru hakem yaktı!

Memurları isyan ettiren zam anlaşması gündemde öne çıktı.

Gazeteler 30 Ağustos Zafer Bayramı’yla sayfalarını doldururken yandaşlar okuyucularının dikkatini İdlib, Davutoğlu ve memur zamları gibi kritik konulardan uzak tutmak ve TÜRGEV gibi vakıflara aktarılan milyonlarca liraya “dur” denmesinin hesabını sormak için yine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na saldırmaya devam etti. Karar gazetesi ise memur zamlarındaki “hakem oyunu”nu manşete taşırken, Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Kayyum ters tepti, muhalefet birleşti” başlıklı habere yer verdi. Günün en ilginç haberi ise Evrensel gazetesinin manşetinde yer aldı.

Karar gazetesi manşetinde, “Zam masasında ‘hakem’e isyan” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Pazarlık masasında sıkışan zam görüşmelerine noktayı koyan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun, toplam 5.5 milyonu geçen memur ve memur emeklisine 2020 için yüzde 4+4 zam kararı çalışanları isyan ettirdi. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, ‘Masada uzlaştığımız maddeler, kamu tarafından yok sayıldı. Kamu işvereninin güvenilirliği, hakem heyetinin özerkliği, Toplu Sözleşme Kanunu tartışmalı hale geldi’ dedi. Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tümer de ‘Başkanlar kurulumuzu toplayacağız, üretimden gelen gücümüzü kullanmak da dahil olmak üzere kamu çalışanlarının lehine olan her türlü eylem ve etkinliği mutlak suretle ele alacağız’ diye konuştu. KESK eş Başkanı Aysun gezen de ‘Ortada bir danışıklı dövüş var. Hükümetin yönlendirmesiyle açıklanan karar, Hakem Kurulu mekanizmasının iflası anlamına gelmektedir' diyerek kararı kabul etmeyeceklerini belirtti.”

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “‘Danışıklı dövüş karşı birleşelim’” başlığıyla yer ayırdı:

“Milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren toplusözleşmede, Hakem Kurulu’nun hükümetin teklif ettiği yüzde 4+4’ü olduğu gibi imzalaması emekçilerin tepkisine neden oldu. Yaşananları orta oyunu olarak değerlendiren KESK ve Kamu-Sen, ‘Taleplerimize sahip çıkalım’ derken, Memur-Sen sadece Hakem Kurulu’nu eleştirdi.”

Yeni Yaşam gazetesi habere, “Hakem şike yaptı!” başlığını attı. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5 milyonu aşkın memur ve memur emeklisinin maaş zammında hükümetin teklifini artırmadı. Kurul, hükümetin ikinci teklifinde olduğu gibi memura 2020’de yüzde 4+4, 2021’de de yüzde 3+3 zam verdi. Üyelerinin çoğunu hükümetin belirlediği hakem kurulu, enflasyonun yanına bile yaklaşmayan oranlarda zam yaptı. Kuruldaki Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK temsilcileri karara şerh düştü. İktidara yakın Memur-Sen’in Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, ‘Kurul, zam teklifini bırakın yükseltmeyi bazı maddelerde hak kaybına bile neden oldu’ dedi. KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ise ‘Gerçek enflasyonun yüzde 30 olduğu bir ülkede bu zam oranları kabul edilemez’ diye konuştu. KESK sendikalara genel grev çağrısı yaptı.”

Sözcü gazetesi, “Kepçe ve kaşık haberi” başlığını attı haberde, “Memura yüzde 4+4 zammı reva gören Hakem Kurulu üyelerinin maaşı 10 bin ila 23 bin 500 lira arasında. Ocak 2020’de yapılacak yüzde 4 zam, kurul üyelerinin maaşına 400 ila 941 lira arasında artış getirecek. En düşük memur maaşı ise 137 lira artacak. Bir kepçeyle, diğeri kaşıkla alacak” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “Sendikalardan grev çağrısı” başlığıyla yer ayırdı:

“Hükümetin kamu emekçilerine reva gördüğü sefalet zammını kabul etmediklerini belirten KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, bütün sendikalara grev çağrısı yaptı. Gezen, ‘En yakın tarihte genel greve gidip hayatı durduralım’ dedi. ‘Hakem kararına karşı davul da tokmak da AKP’de’ diyen Birleşik Kamu-İş, tüm konfederasyonları direnişe çağırdı.”

Yandaşlardan Akşam ve Türkiye gazeteleri haberi yine kelime oyunlarıyla süsleyerek okuyucularıyla paylaştı.

Akşam gazetesi manşetin yanında yer verdiği habere, “En düşük memur emeklisi maaşı 2 bin 623 TL’ye çıkacak” başlığıyla görürken, Türkiye gazetesi de haber için benzer bir başlığı kullandı: “En düşük memur maaşı 3 bin 872 TL”

“Muhalefet birleşti”, Star panikledi

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Kayyum ters tepti, muhalefet birleşti” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“HDP’nin 31 Mart seçimlerinde ezici farkla kazandığı Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinde AKP eliyle 19 Ağustos’ta bir kez daha kayyum atanmasının yarattığı tartışmalar sürerken, İçişleri Bakanlığı’nın kayyum atama gerekçeleri ise toplumun büyük kısmı tarafından inandırıcı bulunmadı. İktidarın iç ve dış politikadaki çöküşünü örtme adımı olarak yorumlanan kayyum ile muhalefeti parçalamayı da hedefleyen iktidarın tam tersi bir tablo ile karşılık aldığı belirtiliyor. Yerel seçimlerde işbirliği yapan ‘Demokrasi İttifakı’ bileşenleri, kararın darbe olduğu konusunda hemfikir. HDP’nin eylem takviminin yanı sıra siyasi partiler ve STK’lerle görüşme trafiği de dikkat çekti. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu görüştü. Kayyumun darbe olduğu konusunda fikir birliğine varıldı. HDP heyeti ardından AB’nin büyükelçileri ile buluştu. Temelli, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile görüştü. Karamollaoğlu da ‘Kayyumlar kabul edilemez’ dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da hafta sonu Diyarbakır’a gidiyor. Muhalefet güçlerinin kayyuma karşı ve demokrasi için yeni ortak adımlar atacağı belirtiliyor.”

Star gazetesi HDP heyetinin AB Büyükelçileri’yle görüşmesini manşete çekti. Gazete manşetinde, “Kirli tezgah kuruyorlar” başlığını kullanırken haberde, “HDP, Fırat’ın doğusunu terörden temizlemek için başlatılacak operasyon öncesi Türkiye’yi karıştırmak için yine harekete geçti. Kayyum atamaları bahanesiyle Kobani benzeri eylemlere hazırlanan HDP’li yöneticiler uluslararası toplumun desteğini de alabilmek için CHP öncülüğünde kirli bir tezgahı sahneye koydu. Uluslararası alanda siyasi baskıyla Türkiye’yi sıkıştırmayı amaçlayan kirli planın ilk adımı için AB büyükelçileri ile temasa geçildi. Diyarbakır, Van ve Mardin’in terör destekçisi HDP’li 3 eski belediye başkanı Kılıçdaroğlu’nun akıl hocalığında Türkiye’yi Avrupa’ya şikayet etti, başlatacakları eylemler için destek talep etti” ifadelerine yer verdi.

“Öğrencisinin harçlığına müdürden haciz!”

Günün en ilginç haberi ise Evrensel gazetesinin manşetindeydi. “Öğrencisinin harçlığına müdürden haciz!” başlıklı haberde şu ifadeler yer aldı:

“Skandallarla gündemden düşmeyen Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Necati Yener, geçen yıl öğrencilere hakaret ettiği için açılan davayı kazanması üzerine davayı açan öğrencilerin banka hesaplarına el koydurdu. Bir öğrencinin bankadaki 300 TL’si bloke edildi. Yaşananları duyuran CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş ‘Öğrenciler evlerine haciz memuru gelecek olmasının tedirginliğini yaşıyor. Öğrencisinin harçlığına haciz koydurtan müdür ise aynı okulda kalmaya devam ediyor. Hem de görev süresi dolmasına rağmen!’ dedi.”

Nerede “bereket”, orada felaket!

Birgün gazetesi ise manşetinde, “Bereket değil felaket!” başlıklı habere yer verdi:

“İhmaller nedeniyle ölümlere yol açabilecek bir facia tesadüfen önlendi. Koyulhisar’da yaklaşık on yıl önce yapılan Bereket Hidroelektrik Santralı’nın ana su borusu önceki gün patladı. D-100 karayolu bir anda sular altında kaldı. Bu sırada yoldan geçmekte olan bir kamyon ile bir otomobil suya kapılarak sürüklendi. Kamyon sürücüsü ile otomobilde bulunan aynı aileden 5 kişi suya kapıldı. Tesadüfen kurtulan 6 kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı. D-100’ün Koyulhisar-Suşehri arasındaki bölümü uzun süre trafiğe kapatıldı. Koyulhisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Yaşar Furtana, HES’te daha önce arıza olduğunu ve şikayette bulunduğunu söyledi. Furtana şöyle konuştu: ’10 yıl önce kanalda sızıntı meydana geldi ve tedbir amaçlı mahallemizi boşalttılar. Suç duyurusunda bulundum, takipsizlik kararı verildi. Geçen 10 senede ara ara sızıntılar meydana geliyordu. Geçici yöntemlerle kontrol altına alabiliyorlardı. Fakat hiçbir yetkili kalıcı bir çözüm üretemedi.’”Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design