Anasayfa / Medya izleme / “Cehaletin doruğu”

02 Eylül

“Cehaletin doruğu”

Gündemin dikkat çeken haberleri Birgün, Evrensel ve Cumhuriyet gazetelerinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Cehaletin doruğu” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ümraniye’deki Kuran kursunda cinsel saldırıya uğrayan üç öğrenci ve bir baba Cumhuriyet’e konuştu. Çocukların anlatımı yaşanan dehşeti, babanın, ‘Gözlerimle görmedim. Mümkün değil’ sözleri vahameti ortaya koydu. Öğrencilerden Y.İ., ‘En az 30-35 çocuk istismara uğradı. Bazı arkadaşlarımız hocanın cinlerinin kendilerine musallat olacağını söyleyip susuyor’ dedi. ‘Kim nerede durursa dursun bizim yaşadıklarımız gerçek ve yargılama sürecini takip edeceğiz’ diyen öğrencilerden H.R.Ö., kendisine sahip çıkmayan babasının ‘saf bir insan’ olduğunu söyledi. İ.T. de kursta cinsel saldırının yanı sıra ‘çekiçle dayak’ olduğunu belirterek, ‘Ailesi arkasında durmayan çocuklar daha çok dayak yiyordu’ diye konuştu.”  

Gazete, manşetin altındaki, “AKP’de panik var” başlıklı haberde ise şu ifadelere yer verdi:

“Davutoğlu ve Babacan’ın parti kurma çalışmalarını hızlandırması AKP’yi de yeni önlemlere sevk etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her ne kadar kurulacak partiler için ‘esamileri bile okunmayacak’ dese de kopuşu önlemek için talimat verdi. Vekillerin de katılımıyla kırgınların gölünü almak için illerde ‘vefa toplantıları’ düzenleniyor. Bazı AKP kurmayları ‘Toplantılar yararlı olur, ancak gecikmiş bir adım. Panik havasıyla hareket ediliyor’ dedi.”

“Vakıf protokolleri çoktan uzatılmış”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Vakıf protokolleri çoktan uzatılmış” başlıklı haber yer aldı:

“Eğitim Bakanlığı’nın, Nur Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Hizmet Vakfı ve Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV ile olan protokollerinin süresini sessizce uzattığı ortaya çıktı. Nurcu Hizmet Vakfı, sona eren protokolün uzatılması için 17 Temmuz 2017’de Bakanlığın kapısını çaldı. Vakıf, protokolün yedinci maddesindeki, ‘Vakıf, öğrencilere seminer sonunda katılım belgesi verir’ yükümlülüğünün kaldırılarak protokolün beş yıl süre ile uzatılmasını talep etti. MEB ise protokolün üç yıl süre ile uzatılmasının ‘uygun’ olacağını belirterek talebi Eski MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’e iletti. Tekin de protokolün Temmuz 2020’ye kadar uzatılmasına onay verdi. Bakanlık, Bilal Erdoğan’ın Yönetim Kurulu’nda olduğu TÜRGEV ile Kasım 2015’te imzaladığı protokolün süresini de uzattı. Vakfın öğrencilere sosyal, sportif, mesleki ve teknik kurslar düzenlemesine imkan veren protokol, 6 Kasım 2018’de sona erse de MEB Bakan Yardımcısı Reha Denemeç’in imzasıyla Kasım 2019’a kadar uzatıldı.” 

“Yargıda köklü değişiklik şart”

Evrensel gazetesi ise manşetindeki, “Yargıda köklü değişiklik şart” başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi:

“Yeni yargı yılı bugün başlıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak açılış törenini protesto eden 41 baro törene katılmayacak. Protesto kararını ve ‘yargıda reform’ tartışmalarını deneyimli hukukçulara sorduk. Hukuk Profesörü Yücel Sayman: Hükümet konağı ile onun şatafatlı kılınmış hali Beştepe Külliyesi aynı özdedir. Güçlerin tekleşme sürecine uygun mekanların yerleşkesi fikriyatı. Bu nedenle adli yıl açılışına katılmama kararını doğru buluyorum. Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Pehlivan: Yargıda en temel sorun kendisini devletin memuru olarak gören ve gördüren yargıç ve savcıların sayısal çoğunluğu ve siyasetçilerin yargı üzerinden toplum mühendisliği yapmak istemeleridir. Emekli Hakim Mustafa Karadağ: İktidar, aleyhine mahkeme kararlarına uymuyor. Ayrıca Türkiye artık bir holdingin mal varlığı. Patron sudan doğaya hepsinde tasarruf sahibi. Bu siyasi ve iktisadi koşullarda yapılandırılan yargıdan demokrasi çıkmaz. Anayasa Hukukçusu İbrahim Kaboğlu: Yasal düzenleme gerekli olmakla birlikte sorun aynı zamanda anayasal düzlemde ele alınmalı: Anayasa’nın  amir hükümlerine saygı sağlanmalı. HSK, yargı bağımsızlığı gerekleri ışığında düzenlenmeli.”     

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design