Anasayfa / Medya izleme / Kuvvetler ayrılığı teferruattır

03 Eylül

Kuvvetler ayrılığı teferruattır

Gazetelerde Adli Yıl Açılış Töreni manşete çıktı…

Son günlerin en yoğun gündeminde gazetelerin büyük çoğunluğu Adli Yıl Açılış Töreni’ni manşete taşıdı. Yandaş basın Selahattin Demirtaş hakkında verilen tahliye kararından uzak dururken, Ahmet Davutoğlu ile birlikte üç ismin daha AKP’den kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmesi bu gazetelerin büyük kısmının ön sayfasından kaçmadı. Açıklanan büyüme rakamları ise yandaşlar tarafından ya görmezden gelindi ya da kelime oyunlarıyla geçiştirildi.   

Tartışmalara neden olan ve 52 baronun boykot ettiği fakat Barolar Birliği Başkanı’nın özellikle Aydınlık gazetesinin alkışlarıyla koşa koşa katıldığı Adli Yıl Açılış Töreni Saray’da gerçekleşti. Törende Erdoğan’ın kuvvetler ayrılığıyla ilgili “iddiaları” ve baroların tepkilerine rağmen açılışa giden TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” “bahanesi” dikkat çekti.

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Başkanlık demokrasisi” başlığı attı. Gazetenin haberinde şu ifadeler yer aldı:

“Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuvvetler ayrılığı fikrine bağlı kaldıklarını iddia etti. Saray’da yapıldığı için töreni boykot eden ve üye oranı yüzde 90’ı aşan 52 baroyu hedef almaktan da geri durmadı: ‘Başta barolar olmak üzere önümüzdeki dönem kurumların seçim sistemi yeniden düzenlenmelidir.’ İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, barolardaki muhalefeti sindirmek için Erdoğan’ın aba altından sopa gösterdiğini belirtti. İktidarın, muhalefetle karşılaştığı her yerde benzer yöntemler kullanıldığını ifade eden Yücel, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nu da bu konuda kaçamak yanıtlat vermekle eleştirdi.”  
Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Hukuksuzluk ‘Cirit’ atıyor” başlığını kullandı:

“Bu yıl 52 baronun hukuksuzluk, adaletsizlik, yargının bağımlı ve taraflı olması, temel insan hakları ihlalleri nedeniyle boykot ettiği Adli Yıl Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Saray’da yapıldı. Ülke tarihinin en hukuksuz ve adaletsiz dönemlerinden geçildiği eleştirileri yapılırken Saray’da ‘yargı ve iktidar’ başka telden çaldı. Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, yeni rejimin ‘yargının tarafsızlık özelliğini güçlendirdiğini’ savundu. Cirit, AB’nin raporunda hukuka yönelik eleştiriler için ise ‘AB’nin raporu değersiz bir kağıt parçasıdır’ dedi. Yoğun eleştiriler alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise, ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ diyerek Saray’a gidiş gerekçesini açıkladı. Feyzioğlu’nun sözlerine meslektaşlarından ‘Vatanı Saray olmuş’ eleştirileri gelirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışa katılmayan baroları hedef aldı. Bol bol adalet ve hukuku nasıl savunduklarını iddia eden Erdoğan, meslek örgütlerini tehdit ederek düzenleme yapacaklarını söyledi. Açıklama ‘barolara da kayyum atanacak galiba’ yorumlarını beraberinde getirdi.”

Birgün gazetesi habere manşetin altında, “‘Bağımsız yargı’ Saray’da tek sıra” başlığıyla yer verdi:

“Adli yıl açılışı tepkilere rağmen Saray’da yapıldı. 52 baronun boykot ettiği Adli Yıl Açılış Töreni’nde başkanlık sistemine övgüler düzülürken, Yargıtay Başkanı, yargı bağımsızlığının daha da güçlendiğini iddia etti. Erdoğan baroları hedef aldı. Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 126 ülke arasında 109’uncu sırada yer alan Türkiye’de bağımlı yargının içler acısı haline vurgu yapan barolar ise Saray yargısına tepki gösterdi.”  

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında yer ayırdığı habere, “Muhalif baroya darbe hazırlığı” başlığını attı ve “Yeni adli yıl açılış töreni Saray’da yapıldı. 52 baronun katılmadığı törende konuşan Erdoğan, yargının bağımsız olmadığına yönelik eleştirileri yanıtladı. Erdoğan, ‘İdeolojik ve bağnaz bir tahayyülle yargı bağımsızlığı sözünü gündemde tutanlar, demokrasiye, cumhuriyete, milli iradeye zarar veriyor’ dedi. Bazı baroların töreni ‘sırf mekanından dolayı provoke ettiğini’ savunan Erdoğan, ‘barolar başta olmak üzere tüm meslek birliklerinin seçim yöntemlerinin temsili demokrasiye uygun hale getirilmesi gerektiğini’ söyledi. Erdoğan, Yargıtay ve Türkiye Barolar Birliği Başkanlarını tutumları nedeniyle tebrik etti” ifadelerini kullandı.

Karar gazetesi, “Kuvvetler ayrılığı bildiğiniz gibi değil” manşetiyle çıktı:

“Beştepe’deki yeni adli yıl açılış törenine 52 Baro’nun protestosu ve ‘kuvvetler ayrılığı’ tartışmaları damga vurdu. Dünyada kuvvetler ayrılığı konusunda tek ve değişmez bir uygulamanın olmadığını söyleyen Erdoğan, ABD ve İngiltere’den örnekler verdi. Cumhurbaşkanı’nın hem yürütmenin hem de devletin başı olmasının bu ilkenin ihlali olmadığını vurgulayan Erdoğan, Baroları provokasyonla suçladı.”

Sabah gazetesi manşetindeki haber için, “Kuvvetler ayrılığı demokrasinin ve cumhuriyetin temeli” başlığını kullandı. Haberde şöyle denildi:

“Başkan Erdoğan: Yasama, yürütme ve yargının bağımsız çalışması ‘Devletin Başı’ misyonunun etrafında birlikte hareket etmelerine mani değil.”

Yeni Şafak habere sürmanşetinde, “Zihniyet değişimi yapıyoruz” başlığıyla yer verdi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan demokrasiyi güçlendirmek ve vatandaşın adalet beklentisine en yüksek cevabı vermek için yargıda yeni reform hazırlığı yaptıklarını söyledi. Erdoğan ‘Mevzuat değişiklikleri ve idari düzenlemeler kadar zihniyet değişimine de önem veriyoruz’ dedi.”

Star gazetesi sürmanşetinde, “Meslek örgütlerine demokrasi getirilecek” başlığıyla verdiği haberde, “Başkan Erdoğan, Adli Yıl açılışını provoke eden bazı baro başkanlarına tepki gösterdi, ‘İlk çözmemiz gereken mesele, tüm meslek teşekkülleri seçimlerinin demokrasiye uygun hale getirilmesidir’ dedi” ifadelerini kullandı.   

Akşam gazetesi manşetindeki habere, “Sade yargı hızlı çözüm” başlığını attı:

“‘Kuvvetler ayrılığı denge yerine çatışma anlayışıyla yorumlanamaz’ diyen Başkan Erdoğan, yeni reform paketiyle ‘yargı süreçlerinin sadeleştirileceğinin’ müjdesini verdi.”

Aydınlık gazetesi, “Adli yıl açılışında vatan birlikteliği” manşetiyle çıktı:

“Yeni adli yıl, Beştepe’de düzenlenen törenle başladı. Dört yıl sonra konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun 13 maddelik çözüm önerisi dikkat çekti.”

Hasan Cemal ise T24’teki, “Adli yıl Saray’da, tek adam başkanlığında açılıyorsa…” başlıklı yazısında, “Selahattin Demirtaş hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir. 
Nazlı Ilıcak hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir. 
Ahmet Altan hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Osman Kavala hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir. 
Gültan Kışanak hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir. 
Figen Yüksekdağ hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir. 
Sırrı Süreyya Önder hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.

Sebahat Tuncel hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Aysel Tuğluk hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Eren Erdem hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
İdris Baluken hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Musa Kart hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Güray Öz hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Selçuk Kozağaçlı hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Hüseyin Aykol hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Hakan Kara hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Emre İper hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Önder Çelik hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Mümtazer Türköne hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Mustafa Ünal hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.
Sedat Laçiner hapisteyse...
Yargı bağımsız değildir.

Bir ülkede farklı görüşler hainlikle damgalanıyorsa...
Darbecilikle damgalanıyorsa...
Teröristlikle damgalanıyorsa...
Terör işbirlikçiliğiyle damgalanıyorsa...
Hapisle cezalandırılıyorsa...
O ülkede yargı bağımsız değildir.
Ve de bir ülkede adli yıl Saray’da, tek adam başkanlığında  açılıyorsa...
O ülkede yargı bağımsız değildir. 
Bir ülkede yüksek yargı başkanları açılış töreni için Saray’a koşturuyorsa...
O ülkede yargı bağımsız değildir. 
Evet, kısa bir yazı.
Ama böyle bir ülkede adalet, hukuk derken lafı uzatmak da gerekmiyor” ifadelerini kullandı.

Zamanlaması manidar tahliye 
Selahattin Demirtaş tutuklu yargılandığı davada tahliye edildi.

Yeni Yaşam gazetesi habere, “AİHM öncesi tahliye kararı” başlığını attı ve “HDP’li Selahattin Demirtaş’ın tutuklu yargılandığı davada, oy birliğiyle tahliye kararı verildi. Ancak cezası bulunan Demirtaş, şimdilik tahliye edilmeyecek. Kararın, AİHM duruşması öncesi verilmesi dikkat çekti” dedi.

Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Demirtaş’a tahliye kararı” başlığıyla yer ayırdı:

“HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu yargılandığı davadan tahliye edildi. Ancak Demirtaş’ın başka davadan onaylanan 4 yıl 8 ay cezasının mahsup edilmesi için yapılacak başvurunun kabul edilmesi gerekiyor.”

Birgün gazetesi, “Ana davada tahliye” başlığıyla verdiği haberde, “Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın hakkında, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı ana davada tahliye kararı verildi. Ancak Demirtaş’ın ceza aldığı başka bir davası nedeniyle tahliye edilmeyeceği bildirildi” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi habere ön sayfasının altında, “AİHM öncesi tahliye kararı” başlığıyla yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Selahattin Demirtaş’ın tahliyesine karar verdi. Karar, Demirtaş’ın AİHM’deki duruşması öncesi geldi. Başka davadan kesinleşen cezası olan Demirtaş cezaevinden çıkamadı.”

Karar gazetesi, “Demirtaş’a tahliye kararı” başlığını kullandı ve “HDP’nin tutuklu eski başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, yargılandığı davada mahkeme oy birliğiyle tahliye kararı verdi. Ancak Demirtaş daha önce İstinaf mahkemesinde de onaylanan 4 yıl 8 aylık cezası nedeniyle tahliye edilemeyecek. Avukatları, 2 yıl 10 aydır tutuklu bulunan Demirtaş’ın cezasının 8 ay sonra dolacağını, bu nedenle denetimli serbestlikle bırakılması gerektiğini belirtti” dedi.

“Davutoğlu’na ihraç hamlesi”

Davutoğlu ve Erdoğan arasında patlak veren “Defterler” ve “Hafıza kayıtları” “savaşı”nda sular durulmuyor. Aralarında Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğu 4 isim AKP’den kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi.

Karar gazetesi habere ön sayfasının altında, “Davutoğlu’na ihraç hamlesi” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MYK’dan yaptığı açıklamalarla parti politikalarını eleştiren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu için kesin ihraç kararı çıktı. Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün, Abdullah Başçı da ihracı istenen isimler arasında.”

Yeni Şafak, “AK Parti’den 4 isme ihraç” başlığıyla verdiği haberde, “AK Parti’nin dün akşam 4 saat 40 dakika süren MYK toplantısında, 4 isim ihraç talebiyle disipline sevk edildi. Toplantıda; Ayhan Sefer Üstün, 
Selçuk Özdağ, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Başçı’nın tedbirli olarak partiden kesin ihraç istemiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevkine oy birliğiyle karar verildi” ifadelerini kullandı.

Star gazetesi sürmanşetindeki habere, “AK Parti MYK’da 4 ihraç talebi” başlığını attı ve “Başkan Erdoğan başkanlığında 4 saat 40 dakika süren AK Parti MYK’da Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Başçı kesin ihraç talebiyle Disiplin Kurulu’na sevk edildi” dedi.

Akşam gazetesi manşetin altındaki habere, “AK Parti’den 4 isme ihraç” başlığını attı:

“AK Parti, Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Başçı’yı kesin ihraç talebiyle disipline sevk etti.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design