Anasayfa / Medya izleme / Artık bu ülkede 2+2 bile 4 değil!

04 Eylül

Artık bu ülkede 2+2 bile 4 değil!

Gazetelerde rakamlar konuştu…

Yandaş basın fırsatını bulmuşken TÜİK’in açıkladığı son enflasyon rakamlarına bu defa geniş yer ayırırken, diğer gazeteler düştüğü söylenen enflasyon rakamlarını ‘tuhaf’ buldu.

Birgün gazetesi, “Bu nasıl bir hesap!” manşetiyle çıktı. Haberde şöyle denildi:

“TÜİK Ağustos enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon 15 ayın en düşük seviyesinde. Ancak ekonomistler, fahiş zamlara rağmen bu düşüşü inandırıcı bulmadı. Buna göre TÜFE ağustosta aylık bazda yüzde 0,86 arttı; Yİ-ÜFE ise yüzde 0,59 düştü. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 15,01, yurtiçi üretici fiyatlarında yüzde 13,45 oldu. Ağustos ayı itibariyle 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 19,62, yurt içi üretici fiyatları yüzde 30,51 arttı. Fiyatlar bu oranda yükselirken enflasyonun nasıl düştüğü anlaşılamadı. CHP’li Erdoğdu, ‘TÜİK, Titanic’in kemancısına benziyor’ dedi. Ekonomistler, fiyatlar artarken enflasyonun düşmesini ‘Bu işte bir gariplik var’ cümlesiyle yorumladı. Uğur Gürses, ‘Ağustosta 5.5. civarlarında olan dolar/TL kuru, ay sonunda 5.8’e geldi. Buna karşın enflasyon düşüşü görmek şaşırtıcı’ dedi. Uğur Civelek: ‘Fiyatların toplandığı marketler temel gıdayı alış fiyatının altında satıyor. Rakamlar manipüle ediliyor.’ Mahfi Eğilmez: ‘Perakende fiyatlar yüzde 2,53 artarken TÜFE’nin yüzde 0,86 artması oldukça tuhaf.’ Prof. Dr. Veysel Ulusoy: ‘Enflasyon düştü, fiyatlar arttı!’” 

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Gel de bu düşüşü vatandaşa sor!” başlığıyla yer verdi:

“TÜİK’e göre enflasyon 1.5 puan gerileyerek yüzde 15 oldu. Enflasyondaki düşüşü peş peşe gelen zamlar nedeniyle hissetmeyen vatandaşlar, enflasyonun yarısına denk gelen maaş artışları nedeniyle gittikçe yoksullaştı. Ağustos ayı aylık enflasyonu 0.8 olarak açıklandı. Ağustosta sigaraya yüzde 20, doğal gaza yüzde 15 zammı gören, geçen aya göre salatalığı yüzde 25, domatesi yüzde 13 daha pahalı alan vatandaş rakama ikna olmadı. Yüzde 15’lik yıllık enflasyonu ise ortalamalara göre gıdayı yüzde 26, bazı hizmetleri yüzde 27, ev eşyasını yüzde 28 daha pahalı aldığı bir dönemde hiç inandırıcı bulmadı. Aylık ortalamalara göre yüzde 20’lerde gezen, temel ihtiyaçlarda ise yüzde 25’lerin üzerinde seyreden enflasyon gösterdi ki yüzde 4+4’lük maaş artışı alan memur kazıklandı. Elektrik ve doğal gaza yapılan zincirleme zamlar etkisini ekimden itibaren gösterecek. Yüzde 30’u bulan okul masrafları artışı, ısınma ve ulaşım giderleri derken yoksulluk kışın iliklerde hissedilecek!”

Yeni Yaşam gazetesi manşetin altında yer ayırdığı habere, “‘Sepet’te hile var” başlığını attı:

“Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı ağustos ayı enflasyon rakamlarına göre aylık bazda yüzde 0,86 artış olurken, yıllık bazda ise artış yüzde 15 olarak gerçekleşti. En büyük artış ise yüzde 19.11 ile alkollü içecek ve tütün grubunda oldu. Neredeyse her gün temel tüketim maddelerine zam gelirken, TÜİK’in enflasyonu belirlemek için kullandığı ‘ürün/hizmet sepeti’ tartışılmaya başlandı. Ekonomist Mahfi Eğilmez, ‘İstanbul’da perakende fiyatlarının %2.53 arttığı ağustos ayında TÜFE’nin %0,86 artması oldukça tuhaf’ yorumunu yaparken, Mustafa Sönmez de ’12 ayın tüketici fiyat artışlarının ortalamasını alırsak, %20’ye yakındır’ dedi. HDP’li Garo Paylan da, ‘TÜİK’in rakamlarını damat bey belirliyor. Yalnızca doğalgaz bir yılda 53.98 zamlandı’ hatırlatmasını yaptı.” 

Cumhuriyet gazetesi, “Fiyatlar yükseldi, enflasyon düştü” başlığıyla verdiği haberde, “Art arda yapılan doğalgaz, elektrik, benzin, sigara, çay ve şeker zamları enflasyonu teğet geçti. İstanbul’da perakende fiyatlarının yüzde 2.53 artmasına karşın Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) binde 8 artması tuhaf bulundu. TÜFE, yüzde 16.65’ten yüzde 15.01’e geriledi” ifadelerini kullandı.

Sabah gazetesi manşetin üstünde yer verdiği habere, “Enflasyonda önemli düşüş” başlığını attı:

“Yıllık enflasyon ağustosta yüzde 15.01 ile son 15 ayın en düşük seviyesine indi. Bakan Berat Albayrak, ‘Enflasyonda önemli düşüş kaydettik’ dedi.”

Yeni Şafak habere manşetin yanında, “Enflasyon 15 ayın en düşüğünde” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Ağustosta yıllık enflasyon yüzde 15.01 ile son 15 ayın en düşük seviyesine indi. Ekonomi çevreleri, yıllık enflasyonun düşüşünü sürdürerek üçüncü çeyrekteki baz etkisi ile tek haneye gerilemesini bekliyor. Enflasyonun gerilemesinde gıda fiyatlarındaki gerilemenin etkili olduğu belirtiliyor.”

Star gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Enflasyon 15 ayın en düşüğünde” başlığını attı ve “Gıda fiyatlarındaki düşüş, enflasyonu son 15 ayın dibine çekti. TÜFE yüzde 0.86 ile beklentilerin altına gerilerken yıllık enflasyon ise yüzde 15.01’e geriledi. Bakan Albayrak enflasyonda aşağı yönlü trendin devam ettiğini vurguladı, ‘Yıl sonu hedeflerimizi yakalayacağız’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Akşam gazetesi haberi birinci sayfasının altından, “Enflasyon 15 ayın en dibinde” başlığıyla anonsladı.

İlim yaydılar, milyonları aldılar

Cumhuriyet gazetesi manşetinde iki habere yer verdi. Gazete, “‘Tüm yurtlarımız devlet desteklidir’” başlıklı ilk haberinde şu ifadeleri kullandı:

“Hükümet gözde vakıf ve cemiyetlere verdiği destekte sınır tanımadı. Ensar, TÜRGEV ve TÜGVA’nın yanı sıra İlim Yayma Cemiyeti’nin de öğrenci başına 600 lira aldığı ortaya çıktı. İlim Yayma Cemiyeti, yurtlarını ‘devlet destekli’ diye duyururken aldığı yardım da milyonları aştı. Derneğin 20 bin öğrencisi var. Tanıtımını ‘Devlet Destekli’ yurt olarak yapan İlim Yayma Cemiyeti’nin ülke genelinde 150’den fazla yurdu var. Bu yurtlarda kalan öğrenciler için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından 9 ay boyunca barınma ve beslenme yardımı yapılıyor. Tüm öğrenciler için kurumun ödediği miktar 12 milyon lirayı aştı.”  

“Kemer Yapı’da aile saadeti” başlıklı haberde ise, “Demirören Grubu’na geçtikten sonra yüzlerce villa yapılan Kemer Country, yeni bir skandalla gündemde. Adli tatilde hem 8. İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma hem de 12. İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararı Nöbetçi Bölge İdare Mahkemesi tarafından durduruldu. Kararı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Cüneyt Yılmaz verdi. Duruşmadaki savunma avukatı ise eşi Mehtap Yılmaz’dı” ifadeleri yer aldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design