Anasayfa / Medya izleme / Yenikapı ruhu

06 Eylül

Yenikapı ruhu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yenikapı’da açtığı “israf sergisi” büyük ilgi gördü.

Gazetelerin manşetinde Erdoğan’ın “kapıları açarız” tehdidiyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yeni “hizmeti” yer aldı.

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “‘Biz açlıktan kırılırken onlar sefa sürmüş’” başlığını attı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“AKP döneminde İBB’ye kiralanan yüzlerce araç ‘israfın kanıtı’ olarak Yenikapı Meydanı’na çekildi. CHP’den yapılan açıklamalarda, ‘Bu daha başlangıç’ denilerek araçların geri dönüşünün Pazar gününe kadar süreceği ifade edildi. ‘Kimden kaç araç kiralandı, araçları kim kullandı’ sorularının yanıtını Pazar günü İBB Başkanı İmamoğlu verecek. Hep AKP’ye oy verdiğini ve görüntülerin yalan olduğunu umarak Yenikapı’ya geldiğini söyleyen Abdülhaki Yıldırım, ‘Doğruymuş. Ülkenin ekonomik durumu ortadayken bu görüntü ayıptır’ dedi. Torunu ile gelen Nilgün Sirkecioğlu da karşılaştığı sefahat fotoğrafına isyan etti: Hep kendilerine çalışmışlar, millet açlık, sefalet, onlar sefa içinde!”

Gazete, manşetin altındaki, “2 araçtan 1’i Platform Turizm’den” başlıklı haberinde ise, “İBB’deki araç israfını ve ihale süreçlerini daha önce gündeme getirmiş olan gazeteci Murat Ağırel, İBB’de kiralanan her iki araçtan birinin Platform Turizm’e ait olduğunu iddia etti. Ağırel, Platform Turizm’in, Yeni Şafak gazetesinin ve TVNET’in sahibi Nuri Albayrak’ın damadı Adem Altunsoy’a ait olduğunu belirtti” dedi. 

Birgün gazetesi habere manşetinde, “İsraf sergisi” başlığıyla yer verdi:

“İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu seçilmeden önce verdiği sözü tuttu. AKP döneminde yaşanan israfı gözler önüne serdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine AKP döneminde ihtiyaç fazlası kiralanan yüzlerce araç, Yenikapı Meydanı’nda bir araya getirildi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, serginin sadece başlangıç olduğunu söyledi. Yüzlerce yurttaş israfı kendi gözleriyle görmek için Yenikapı’ya akın etti. ‘Haram diye bir şey var. Bunu nasıl yediniz? Ne hakkınız vardı da bu arabalara bindiniz?’ diyerek tepki gösterdi. Meydana önceki geceden itibaren başlayan araç sevkıyatı dün de gün boyu sürdü. Araç sayısının bini aşması bekleniyor. Otomobillerin teşhiri günlerce sürecek.”

Cumhuriyet gazetesi manşetten, “Hesabı sorulsun” başlığıyla verdiği haberde şöyle dedi:

“İBB Başkanı İmamoğlu’nun ‘Yenikapı’da kamuoyuna göstereceğim’ dediği İBB’nin kiralık araçları, miting alanında toplanıyor. Kime, ne amaçla kiralandığı belli olmayan araçların sayısı 800’ü aştı. Araçların büyük bölümü Renault Clio, aralarında Mercedes ve Audi gibi lüks olanlar da bulunuyor. Yenikapı’ya gelen yurttaşlar israfa yönelik tepkilerini dile getirdi. Dilaver Akça adlı yurttaş, ‘Ben halkım. Buraya hesap sormaya geldim. Halkın arabaları bunlar. Bizi soydular’ dedi. Önder Sözen adlı yurttaş ise ‘Bu araçları haksız yere kullananlardan bedeli tahsis edilsin’ diye konuştu. Cumhuriyet, İBB’nin kiralık araç filosunda 1717 araç olduğunu ortaya çıkarmıştı. Sayıştay’ın İSKİ raporunda da kurumun kullandığı Clio model araçlara ilişkin ilginç tespitler yer almıştı. Normalde 100 kilometrede 4-5 litre yakıt harcayan Clio’ların İSKİ’de 63 litreyi aşan yakıt harcamaları olduğu ortaya çıkmıştı.”

Sözcü gazetesi, “İşte İBB’deki araba israfının fotoğrafı” manşetiyle çıktı:

“İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçimi öncesinde belediyedeki ihtiyaç fazlası yüzlerce aracı Yenikapı Meydanı’nda halka göstereceğini söylemişti. Sözünü tuttu. İBB logolu yüzlerce araç, önceki geceden itibaren ‘Bu daha başlangıç’ denilerek Yenikapı’ya getirilmeye başlandı. Araçların maliyeti ise kabarık. Belediye geçen yıl, 2019 yılı için 2 bin 432 araç kiralama ihalesine çıktı. İhaleyi 138.757.501 lira karşılığında bir turizm firması aldı. İmamoğlu, göreve geldiğinde ’13 ay için ödediğiniz kira ile aslında o araçları satın alabiliyorsunuz’ demişti.”

Sabah gazetesi habere ön sayfasının altında, “Makam aracı şovu skandala dönüştü” başlığıyla yer ayırdı:

“İBB Başkanı İmamoğlu’nun ‘makam aracı’ şovu büyük tepki topladı. Vatandaşa hizmet veren engelli, yaşlı, hatta cenaze araçlarını görevden çekip Yenikapı’da sergileyen İmamoğlu’nun, vekili CHP’li Hüseyin Aksu’nun makam aracını bile şova dahil etmesi ‘Pes artık’ dedirtti.”

Yeni Şafak birinci sayfasının altında yer verdiği habere, “Zamları gizlemek için şov yapıyor” başlığını attı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Kayyum atanan HDP’li belediyelere destek, yaptığı zamlar ve ekmeğinden ettiği emekçiler nedeniyle tepkilerin odağındaki Ekrem İmamoğlu, çareyi şov yapmakta buldu. Hizmet araçlarını Yenikapı Meydanı’na dizen İmamoğlu, israf masalına sarıldı. Meydana ‘lüks araç’ diye sıraladığı araçlar içinde köpek toplama aracı da vardı, evde bakım hizmeti veren araçlar da. İmamoğlu’nun sahadaki araçları toplaması hizmetlerde aksamalara neden oldu.” 

Star gazetesi habere, “Makam aracı diye kamyonetleri sergiledi” başlığını attı ve “Yalanlarla AK Parti dönemini karalamak isteyen Ekrem İmamoğlu, yine kirli algı operasyonuna imza attı. Her gün yeni bir zamla İstanbulluların tepkisini çeken İmamoğlu, iki buçuk ay sonra makam aracı diye kamyonetlerle şov yaptı. Şehrin altyapı hizmetlerinde kullanılan araçları toplayarak Yenikapı’da sergiledi” dedi.

Akşam gazetesi ön sayfasının altından, “Makam değil hizmet aracı” başlığıyla verdiği haberde, “İBB Başkanı İmamoğlu, ‘israf var’ dediği 1717 makam aracını bulamayınca, evde sağlık hizmetinden zabıtaya kadar çok sayıda hizmette kullanılan araçları Yenikapı’ya çektirdi” ifadelerini kullandı.

Güneş gazetesi manşetindeki habere, “İsrafsa geri ver” başlığını attı:

“Seçimden önce İBB’de 1717 lüks makam aracı olduğunu iddia eden İmamoğlu, aradığı israfı bulamayınca Yenikapı tiyatrosunu devreye soktu. ‘Lüks makam arabası’ diye belediyenin hizmet araçlarını meydana dizip, şovu uğruna İstanbul’da hayatı durdurdu. Şaşkına dönen vatandaşlar ‘ihtiyaç fazlasıysa iade et’ diyor.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design