Anasayfa / Medya izleme / “Düştükçe saldırıyor”, saldırdıkça düşüyor

09 Eylül

“Düştükçe saldırıyor”, saldırdıkça düşüyor

Yeni Yaşam gazetesi “AKP’nin çöküşü”nü manşete taşıdı.

Yandaşlar, kayyum atamalarına karşı devam eden protestoları gölgelemek amacıyla başlatılan “oyuna” yine manşetten devam ederken, HDP’den gelen “Parlamentoda heyet oluşturalım” çağrısına (Bkz: HDP’den çocuklarının kaçırıldığını söyleyen anneler için çağrı: Parlamentoda heyet oluşturalım) hiç kulak asmayarak asıl dertlerinin ne olduğunu ortaya koydu. Evrensel, Birgün, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri ise İBB’deki israfa odaklandı.   

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Düştükçe saldırıyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“AKP’deki iç çalkantı derinleşiyor. Ali Babacan’ın bu ay yeni parti kuracağı belirtilirken, eski başbakan Ahmet Davutoğlu ile 3 AKP’linin ihraç istemi de iç krizi derinleştirdi. Gazete Duvar’dan İrfan Aktan’a konuşan ihraç listesindeki Ayhan Sefer Üstün, ‘Partinin ismi Adalet ve Kalkınma Partisi ama müthiş bir adaletsizlik var. Şu anda Bahçeli de koalisyonun içinde, Perinçek de. Pelikanların etkisiyle AKP’lileşmiş bir AK Parti var. AK Parti artık tarihte kalmıştır. AK Parti MHP’lileşti. Evlat ve damat uğruna bu dava heba edildi. AKP damat eliyle yok edilecek. Bitecek, tükenecek’ dedi. Yorumculara göre AKP’nin iç krizi derinleştikçe dili de uygulamaları da kontrolden çıkıyor. Hukukçular, 9 yıl 8 ay hapis cezası verilen CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder ve Selçuk Kozağaçlı’ya ceza veren mahkemeyi engizisyon mahkemelerine benzetirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yine tehdit etti. İstanbul’a kayyum atamayacaklarını söyleyen Soylu, bu yolla CHP’ye ‘Kürtlere yaklaşma’ rüşveti önerirken, diğer yandan Ekrem İmamoğlu’nu ‘siyaset yapma’ diye tehdit etti.” 

“Gani gani harcamışlar”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “1700 aracın sırrı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İBB Genel Sekreteri Erkut, Yenikapı’da sergilenen 730 aracın yanı sıra iki seçim arasında 517 aracın iade edildiğini belirtti. Toplam 1249 aracın kira ve yakıt giderinin yıllık 50 milyon lira olduğunu söyleyen Erkut, ‘5 yılda 250 milyon lira tasarruf edilecek’ dedi. 23 Haziran seçimi öncesine denk gelen ve 2-20 Haziran tarihlerini kapsayan dönemde 1700 aracın takip sistemlerinin kapatıldığı ya da verilerinin silindiği belirlendi. Erkut, bu tarihler arasında 1700 aracın nerede olduğunun bilinmediğini söyledi.”

Yavuz Erkut’un açıklamaları Birgün gazetesinin manşetinde bir başka ilginç haberle birlikte, “Gani gani harcamışlar” başlığıyla yer aldı:

“AKP’li eski İBB yönetiminin imzalanan protokoller çerçevesinde farklı şehirlere çok sayıda emniyet müdürlüğü binası, polis lojmanı ve çevik kuvvet hizmet binası inşa ettiği ortaya çıktı. İBB sadece Maraş ve Mardin’de yapılan İl Emniyet Müdürlükleri için 171 milyon TL ödedi. İBB’nin toplamda 11 farklı şehirde toplam 12 emniyet binası inşa ettiği bildirildi. Bu binaların yapımı için belediyenin kasasından 445 milyon TL çıktı. İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut, Yenikapı’da sergilenen İBB araçları hakkında açıklama yaptı; eski yönetim döneminde kiralanan 1247 aracın sistemden çıkarılmasıyla 5 yılda 250 milyon TL tasarruf yapılacağını ifade etti. Erkut şöyle konuştu: ‘İade edilen 1247 aracın yıllık kira gideri ortalama fiyatlar üzerinden yaklaşık 35 milyon 750 bin TL, yakıt gideri de 13 milyon 750 bin TL’dir. Toplamda yılda 49.5 milyon TL tasarruf sağlanacaktır.’” 

Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “1247 aracın faturası 5 yılda 250 milyon lira” başlığıyla yer verdi ve “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yenikapı’da sergilenen makam otoları için açıklama yaptı: ‘İhtiyaç fazlası 730 araç belirlendi. İki seçim arasında kiralanan 517 aracın şirketlere iade edildiği anlaşıldı. Bugün itibarıyla 1247 araç sistemden çıkarıldı. Bu araçların yıllık kira gideri 35 yıllık kira gideri 35 milyon 750 bin, yakıt gideri de 13 milyon 750 bin lira. 5 yılda 250 milyon liraya yaklaşıyor” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi ise manşetindeki, “İBB’nin kestiği musluğu ilçe belediyeleri açtı” başlıklı haberde şu ifadelere yer verdi:

“İBB’nin Ensar, TÜRGEV ve TÜGVA’nın da aralarında olduğu yandaş vakıf ve derneklere aktarılan 357 milyon lirayı kesmesinin ardından AKP, ilçe belediyelerini devreye soktu. İstanbul’da Güngören Belediyesi’nde AKP’li Belediye Başkanına yıllık maliyeti 500 bin TL’yi aşmamak üzere vakıflarla protokol imzalama yetkisi verildi. Belediyenin bir önceki yönetimi Ensar ve TÜRGEV’e 1,5 milyon liralık kaynak aktarmıştı. Karara tepki gösteren CHP Meclis Üyesi Ali Şar, vakıflara değil halka hizmet verilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir süre önce yandaş vakıflara aktarılan 357 milyon 453 bin 972 lirayı kesmişti. Kaynağı kesilen vakıflar arasında Ensar Vakfı’nın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, kızı Esra Albayrak ve eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın yönetiminde bulunduğu TÜRGEV ve TÜGVA da yer almıştı.”  

“80 şanslı TRT’ci”

Cumhuriyet gazetesi ön manşetin altındaki, “80 şanslı TRT’ci” başlıklı haberde, “TRT’deki siyasi kadrolaşmada yeni bir skandal ortaya çıktı. Kurumda, istihdam fazlası personel (İFP) olarak belirlenen çalışanlardan 80’ine, ‘kendi isteği ile İFP olma’ statüsü tanındı. Birçoğu TRT’deki hakları korunarak istedikleri yerlere gönderildi. İhtiyaç fazlası personelin, ‘emekliliği hak etmiş’ olması gerekirken, 36’sının emekliliği hak etmediği görüldü. Atamaların yapıldığı bazı şehirlerde TRT biriminin dahi olmadığı dikkat çekti. Düzenleme, geçen yılki KHK değişikliği ile başladı” ifadelerine yer verdi. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design