Anasayfa / Medya izleme / “Pejmürde oyunlar”

16 Eylül

“Pejmürde oyunlar”

Yeni Yaşam, Evrensel ve Birgün gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı…

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Pejmürde oyunlar” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Yerel seçimde hezimet yaşayan AKP’de çalkantı derinleşiyor. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partiler şimdiden AKP’de kopuş yaratırken, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç ile MHP lideri Devlet Bahçeli ve AKP’li yetkililer arasında sert polemikler yaşanıyor. Bahçeli kabine revizyonu için de Erdoğan adına ‘Ne yapacağız, her gün bakan mı değiştireceğiz’ dedi. Davutoğlu’nun ekibinden Selçuk Özdağ ise en az 10 AKP’li vekil ile temasta olduklarını söyledi. AKP ile MHP’nin kendi iç krizini örmek ve erken seçime hazırlık için HDP’ye yönelik yeni oyunları devreye koyduğu belirtiliyor. Diyarbakır’da HDP önüne oturtulan annelerin, Diyarbakır Kulp’ta koruculara yönelik eylemin HDP’ye saldırı bahanesi yapılmasının, HDP Milletvekili Leyla Güven’in barışı vurgulayan konuşmasının çarpıtılmasının, ‘havuz’ gazetesi Yeni Şafak’ın ‘Saldırıyı HDP yaptı’ manşetinin de bu planın parçası olduğu kaydediliyor. HDP bu planların yenilgiye mahkum olduğunu belirtirken, ‘çözüm yolu müzakere’ diyor.”      

Gazete manşetin altındaki, “Kiralık kayyum!” başlıklı haberinde ise, “İçişleri Bakanlığı tarafından Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne yeniden kayyum olarak atanan Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın usulsüzlüklerinin ardı arkası kesilmiyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Kimsenin ekmeği ile oynamadık’ dediği günlerde, 180’i aşkın işçiyi işten atan Yaman’ın yeniden Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı’na getirdiği Mehtap Bingül, belediyeyi kiraya bağlamış. Bingül’ün belediyeye hizmet gerekçesiyle kiraladığı bazı daire ve dükkanları ablasından kiraladığı ortaya çıktı. 2017 ile 2019 yıllarında dükkan ve daireler için 3 ila 5 yıl arasında değişen kira sözleşmeleri imzalandı. Kiralanan 2 adet dükkan ve 1 adet daire Bingül’ün ablası Gülseren Terece’ye ait iken, kiralanan dairenin kira bedeli de dudak uçuklattı. 270 metrekare olduğu belirtilen dükkanın yıllık kira bedeli 16 bin 320 TL olarak belirlenirken, aynı binada bulunan 270 metrekarelik dükkan için yıllık 50 bin 34 TL kira bedeli belirlendi. Yıllık yerine 3 yıllık kiralanan dairenin ise 3 yıllık kira bedeli 117 bin TL olarak belirlendi” ifadelerini kullandı.  

“O da bizim ahımızı aldı”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “O da bizim ahımızı aldı” başlıklı haberinde, “Çetin Karataş, 1989 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde işe başlamış. İSKİ’ye bağlı olan SUSER’de çalışan yaklaşık 1200 işçiyle birlikte sayaç okuma ve fatura dağıtma işlerini yaptığını söylüyor. Ta ki 27 Mart 1994 yerel seçimlerine kadar. Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve gelmesinden 4 ay sonra SUSER’in zarar ettiği gerekçesiyle kapatılmasıyla 1200 işçiyle birlikte aynı gün kapı önüne koyuluyor. Yaklaşık iki hafta süren direnişlerinde kimse kendilerini muhatap almıyor. ‘Hepimiz etkilendik bu durumdan. Eşinden ayrılanlar oldu. Herkesin kurulu bir düzeni vardı bu düzen yerle bir oldu’ diyor. Erdoğan’ın belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıyı izlemiş. ‘Kapının önüne konan insanların ahı üzerinden ne siyaset, ne hizmet bina edilebilir’ sözlerine ilişkin, ‘O da bizim ahımızı aldı’ diyor” ifadelerine yer verdi. 

“Bankacılıkta imam dönemi”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Bankacılıkta imam dönemi” başlıklı haber yer aldı:

“Hastaneler, yurtlar derken imamlar bu kez de bankacılık sektöründe görevlendirildi. İlahiyatçılar, müşteriyle katılım bankaları arasında yaşanabilecek sorunlarda devreye girecek. Bankalar altı ay içinde yapılan değişikliğe uyum sağlamak zorunda. Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Faizsiz bankacılık ilke ve standartlarına uyuma ilişkin tebliğ’ düzenlemesine göre, katılım bankalarında ilahiyat komiteleri kurulacak. Komitelerin amacı, faaliyetlerin faizsiz bankacılık ilke ve standartlarına uygunluğunu sağlamak olacak. Komiteler müşteriyle katılım bankaları arasında yaşanabilecek faizsiz bankacılıkla ilgili sorunlarda da devreye girecek. Düzenlemenin işaretini Erdoğan geçen hafta Marmara Üniversitesi’ndeki konuşmasında vermişti. Erdoğan, ‘Katılım finansını istediğimiz yere getirmek için önemli adımlar atıyoruz. Bu aynı zamanda yastık altına da ciddi anlamda yarar sağlayacak ve hareket getirecektir. Sağlıklı bir şekilde neden istenilen seviyede değil bakılmalı’ demişti.”  

“Koltuğun sallanıyor”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Koltuğun sallanıyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türk siyasetinin saygın ismi Erdal İnönü’nün eşi Sevinç İnönü, Kandilli’deki evinde İmamoğlu onuruna yemek verdi. Yemeğe, CHP’liler, Erdal İnönü’nün yakın dostlarından eski Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ve Ahmet Türk’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Geceye ‘kırık sandalye’ esprileri damga vurdu. Sevinç İnönü, ‘sandalyeleri kontrol ettiklerini’ söylerken İmamoğlu’nun, Saray’a yönelik, ‘Sandalyesi sallanıyor dediler, senin de koltuğun sallanıyor’ sözü konuklardan alkış aldı. İmamoğlu, Ahmet Türk’ün ‘Demokratik ortamda yeni bir dönem açılmalı’ sözü üzerine ‘Her lafla atışılır, bu lafla atışılmaz’ dedi.”  

Gazete manşetin altındaki, “Yokluk hastaneleri” başlıklı haberinde ise, “Başkentte özel hastanede enfeksiyon kapan, şehir hastanesinde de yaşamını yitiren hastaya yaşatılanlar, Türkiye’deki sağlık sisteminin durumunu gözler önüne serdi. Özel hastanede enfeksiyon kapan 69 yaşındaki Ulviye Toktar, iddialara göre ‘yanlış teşhisle’ eve gönderildikten sonra fenalaştı ve şehir hastanesine yönlendirildi. Hasta bir gün acilde tutulduktan sonra taburcu edilmek istendi. Araya siyasiler sokuldu. Servise yatırılan hasta fenalaştı ancak uzman doktor yoktu. Sayısız kafeterya ve lüks odalarla övünülen hastanede, kandaki oksijen miktarını ölçen cihaz bulunamadı. Tansiyon cihazında da pil yoktu. Uzman hekim geç gelince hasta öldü” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design