Anasayfa / Medya izleme / “17-25 Aralık yasağı hak ihlali”

18 Eylül

“17-25 Aralık yasağı hak ihlali”

AYM’nin 17-25 Aralık’la ilgili verdiği sevindirici karar yalnızca Birgün ve Sözcü gazetelerinde öne çıktı.

Anayasa Mahkemesi, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında adı geçen eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar'la ilgili haklarında kurulan meclis araştırma komisyonu haberlerine yayın yasağı getirilmesine “hak ihlali” dedi.

Birgün gazetesi habere birinci sayfasının altında, “17-25 Aralık yasağı hak ihlali” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“AYM, ismi yolsuzluklara karışan 4 eski bakan hakkında getirilen yayım yasağının ifade ve basın özgürlüğüne yönelik hak ihlali olduğuna karar verdi.”

Sözcü gazetesi ön sayfasının altındaki habere, 17-25 Aralık haberlerine yayın yasağı hak ihlalidir başlığını attı:

“Anayasa Mahkemesi, 17-25 Aralık olaylarıyla ilgili haberlere yayın yasağı konulmasına ilişkin itirazı karara bağladı. Yüksek mahkeme, bu uygulamanın ‘ifade ve basın özgürlüğünün ihlali olduğuna’ hükmetti. Karar, oy birliğiyle alındı.”

“Partide kal, makamı kap”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Partide kal, makamı kap” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“AKP yönetimi, siyasetteki yeni oluşumların partiye bir zarar vermeyeceğini savunsa da üye kaybını önlemek ve yeni partilere geçişleri engellemek için bir dizi çalışma başlattı. Bu kapsamda, aranan eski milletvekilleri ve teşkilat başkanlarına özellikle büyükşehir belediyelerinin şirketlerinde makam-mevki önerildiği belirtiliyor. Ziyaret edilen eski yöneticilere, ‘Partiden kopmayın, il ve ilçe yönetimlerinde görev alabilirsiniz’ denildiği de dile getiriliyor. Erdoğan’ın da 30 büyükşehir belediye başkanını muhalefet ayrımı yapmadan toplantıya çağırarak parti tabanına, ‘Kapsayıcı politikalara dönüyoruz’ mesajı vermek istediği vurgulanıyor.”  

“Özel çocuklara camide eğitim”

Birgün gazetesi manşetinde, “Özel çocuklara camide eğitim” başlıklı habere yer verdi:

“Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı işbirliği anlaşmalarıyla pedagojik ilkeleri yok sayarak öğrencilere dini eğitim veren Diyanet, şimdi de özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri ilgi alanına aldı. Antalya Kepez Müftülüğü ve Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki anlaşma ile ‘Dinimizi Öğreniyoruz’ adıyla proje başlatıldı. Bu kapsamda özel eğitim gereksinimi olan öğrencilere Kuran dersi verilecek. Proje Kepez’deki tüm ilgili okullarda uygulanacak. Proje, bedensel özellikleri veya öğrenme yetenekleri farklı olan ve nitelikli eğitim için özel öğretmenlere ihtiyaç duyan öğrencileri kapsıyor. Pedagojik ilkeleri yok sayan projenin Kepez’deki tüm özel ortaöğretim kurumlarında hayata geçirileceği belirtildi. Projenin uygulama alanı, okullar ile de sınırlandırılmadı. Öğrencilerin Kepez Müftülüğü’ne ait camilerde de uygulamalı eğitime alınacağı bildirildi.”

Haber Cumhuriyet gazetesinin ön sayfasının altında, “Diyanet işbaşında” başlığıyla yer aldı. Haberde, “Yıllardır protokollerle eğitimdeki görevlerini ‘dini yapıya’ devreden MEB, erkek çocukların medreselere yönlendirildiği Doğu ve Güneydoğu illerine Diyanet ile işbirliği yaptı. Diyanet, kız çocuklarının okula devamı için aile ziyaretleri yapmaya başladı. Zorunlu eğitimin devamının denetlenmesi görevi de Diyanet’e bırakılırken Antalya’da da müftülüğün ‘ortak proje’ adı altında özel eğitim alması gereken çocuklara din eğitimi verdiği ortaya çıktı” ifadeleri kullanıldı.

Evrensel gazetesi ise manşetindeki, “Camide eğitim” başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi:

“İzmir’in Buca ilçesi Belenbaşı Mahallesi’nde yenilenmek için yıkılan ilk ve ortaokul binaları, yapım işini alan firma iflas edince yarım kaldı. Binaları tamamlanamayan Belenbaşı İlköğretim Okulu’nun öğrencilerinin bir kısmı cami avlusuna kurulan konteynerlerde bir kısmı da caminin müştemilatında eğitim öğretimine devam etmek zorunda kaldı. 21. Yüzyılda cami avlusunda, konteynerlerde eğitim faaliyetinin sürdürülüyor olmasının MEB’in kamusal eğitime yeterli kaynak aktarmamasının sonucu olduğuna dikkat çeken Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Şenay Akyol, ‘Cami avlusunda eğitim Anayasa’nın laiklik ilkesine de aykırıdır, bu mağduriyete bir an önce çözüm bulunmalıdır’ dedi.”

Haber Birgün gazetesinde, “Minare gölgesinde teneffüs” başlığıyla yer aldı:

“MEB, özel öğrencilere eğitim için müftülükle anlaşma imzalarken bir tuhaf gelişme de İzmir’de yaşanıyor. Buca’da yenilenmek üzere yıkılan okulun inşasını üstlenen firma işi yarım bıraktı. Okulsuz kalan öğrenciler için cami avlusuna konteynerler kuruldu. Öğrencilerin bir kısmı burada bir kısmı da caminin müştemilatında eğitim almaya başladı. Eğitim Sen İzmir 5No’lu Şube Başkanı Şenay Akyol, ‘Cami avlusunda eğitim Anayasa’nın laiklik ilkesine de aykırıdır’ dedi.”  

“Avrupa’nın çöpüne mi layığız biz”

Karar gazetesi manşetindeki, “Avrupa’nın çöpüne mi layığız biz” başlıklı haberinde, “2019’da başlayan plastik poşetlerin yasaklanması çevrecilerin yüzünü güldürse de Türkiye için daha büyük bir çevre tehdidi büyüyor. Plastiğin her türlü kullanımını yasaklamaya hazırlanan Avrupa’nın ‘atık’ rotası Türkiye’ye döndü. Çin, Filipinler ve son olarak Polonya’nın atık plastik yasaklarını uygulamaya başlamasıyla çöpler Türkiye yolunu tuttu. 2016’da aylık 4 bin ton olan plastik atık ithalatı 2018’de 30 bin tonu geçti. 2019’da bu rakam aylık 20-30 bin aralığında gerçekleşti. 2012’de plastikten yapılmış tek kullanımlık tüm ürünlerin üretim ve kullanımını yasaklamaya hazırlanan Avrupa ürettiği çöpü de bu yolla elinden çıkarıyor. Türkiye’de büyük bir endüstriye dönüşen ‘plastik atık’ dönüşüm tesisleri ise korku saçıyor. Türkiye’nin henüz kendi ürettiği çöpün bile ancak yüzde 1’ini dönüştürebildiğine dikkat çeken uzmanlar, büyük miktarda zehir içeren ve dönüşse bile sadece iç pazara satılabilecek bu ürünlerin yol açacağı sağlık ve çevre felaketleri için endişeli” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design