Anasayfa / Medya izleme / “Çıkar örgütü’nde istifalar devam ediyor

20 Eylül

“Çıkar örgütü’nde istifalar devam ediyor

Yeni Yaşam ve Sözcü gazeteleri AKP’den zehir zemberek itiraflarla istifa eden Cuma İçten’i manşete çıkardı.

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “AKP’de ‘içten’ başkaldırı var” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“AKP’den ayrılan eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ve eski bakan Ali Babacan’ın ayrı ayrı kuracakları partilerin hazırlıkları sürerken, parti içinde çözülme de hızlandı. Son aylarda on binlerce üyenin parti üyeliğinden ayrıldığı ortaya çıkan AKP’de, bir dönem öne çıkan isimlerin istifası da devam ediyor. Son olarak AKP’nin Diyarbakır Eski Milletvekili Cuma İçten istifa ettiğini duyurdu. Sosyal medyada ‘Başkaldırıyorum ve AKP’den istifa ediyorum’ diyerek bir açıklama yapan İçten artan işsizliğe, yapılan zamlara dikkat çekerek, ‘İktidar milletten topladığı vergiler ile ücretsiz yollar, hastaneler yapması gerekirken, bu hizmetleri iktidara yakın yandaş firmalara vererek devletin kasasını boşaltıyor’ dedi. İçten, AKP içindeki Kürtlerin de yok sayıldığını söyledi.”

Sözcü gazetesi habere manşetinde, “Başkaldırıyorum ve istifa ediyorum” başlığıyla yer verdi:

“AKP’de Davutoğlu istifaları sürüyor. Son olarak eski vekil Cuma İçten 15 maddelik bir manifesto yayınlayarak AKP’den istifa etti. İşte isyanı: -Yazmak, çizmek, sosyal medyada eleştiri suç oldu. Topluma korku empoze edildi. –İşsizlik yüzde 15’lere çıktı. Binlerce işyeri ve fabrika kapandı. İflaslar çığ gibi arttı. –İktidar kendisine yakın şirketlerin milyarlık vergi borçlarını sildi, hepsini affetti. –Adamı olan devlette işe girerken liyakatine güvenen boşta kalıyor, adam kayırılıyor. –Şatafatlı bir yaşama sahip bir avuç insan, milyonların iradesine ipotek koymaktadır. –FETÖ ile geçmişte bağı olan siyasilere, eşlerine akrabalarına dokunulmuyor. –FETÖ konusunda, iktidar siyasetçilerine ayrı, muhalif olana ayrı hukuk uygulanıyor. –Eve ekmek götüremediği için intihar edenlerin ailesinin AKP’lilere ettiği ‘ahı’ alamam. –Başkaldırıyorum, adalet ve kalkınmadan uzaklaşan AKP’den, artık istifa ediyorum.”  

Birgün gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Çıkar örgütü olduk, suç işledik” başlığını attı:

“AKP içinde sular durulmuyor. İstifalar ve hemen ardından gelen itiraflar AKP’nin bugüne kadar yaptığı hukuksuz uygulamaları da gün yüzüne çıkarıyor. Dönemin en yetkili ağızlarından gelen itiraflar ‘Parti değil, çıkar şebekesi’ dedirtti. Eski Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten: ‘Milletten topladığı vergiler ile ücretsiz yollar, hastaneler yapması gerekirken, yapılan bu hizmetler iktidara yakın yandaş firmalara verilerek devletin kasası boşaltılıyor.’ Eski AKP Konya İl Başkanı Musa Arat: ‘FETÖ terör örgütü ile geçmişte ve yakın zamanlarda iletişim halinde olmuş siyasilere dokunulmadı. İktidar siyasetçilerine ayrı, muhalif siyasilere ayrı hukuk uygulanmıştır.’”  

“‘Maklube’den sonra 3 temas”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “‘Maklube’den sonra 3 temas” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün ‘maklube’ açıklamasıyla ortaya çıkan Albayrak-Gül kavgasının altında yargıyı ‘kontrol etme çekimesi’nin yattığı belirtiliyor. Gül, çıkışının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 3 kez bir araya geldi. Bakanın yakın çevresi, Erdoğan’ın Gül’e destek verdiğini ileri sürdü. Gül’ün, Yargıtay’a atanması istenen bazı isimlere geçit vermediği belirtiliyor. AKP kulislerinde Albayrak ekibinin, olası bir kabine değişikliğinde Gül’ün yerine kendilerine yakın bir ismi istediği dile getiriliyor. Tamince hakkındaki kararın da Erdoğan’ın bilgisi dahilinde olduğu kaydediliyor.”

“Para bitti, eğitim paydos”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Para bitti, eğitim paydos” başlıklı haberinde, “Erdoğan ‘Bütçede aslan payını eğitime ayırdık’ dese de gerçeğin böyle olmadığı açığa çıktı. Şırnak’ta ‘Okulum Türkiye Projesi’ adı altında temelleri atılan 13 okulun inşaatı, kaynak yetersizliği gerekçesiyle durduruldu. Eğitim Bakanı Selçuk okul inşaatlarının durdurulmasının eğitimde aksamaya neden olmayacağını iddia etti. MEB’e ayrılan bütçe 2019’da yüzde 11.84’e gerilemişti. MEB için yatırıma ayrılan pay oranı ise yüzde 8,7 ile 2003’ten bu yana en düşük seviyeye düştü. Üniversitelere en iyi imkanların sağlandığını iddia eden Erdoğan’ı yine rakamlar yalanladı. Üniversitelere bütçeden ayrılan pay 2019’da yüzde 42 azaldı. Ayrıca üniversite sınavına başvuran kişiler arasında yerleşenlerin oranı ise 2018 yılında son 10 yılın en düşük seviyesini gördü. 2018’de sınava başvuran adayların yalnızca yüzde 36’sı ilk yerleştirmelerde üniversiteye girdi. Bu oranın 2008 yılında yüzde 50,7 olduğu bildirildi” ifadelerini kullandı.

“Fon hortumlanmış”

Yeni Yaşam gazetesi birinci sayfasının altında, “Fon hortumlanmış” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İşini kaybeden emekçilerin mağduriyetini azaltmak için oluşturulan ve hem işçiden hem de işverenden kesintilerle oluşturulan ‘İşsizlik Fonu’ amacı dışında kullanılıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, son iki yılda işsizlik fonundan işverenlere aktarılan paranın 20 milyar lirayı aştığını söyledi. Kayıtlı işsizlerin yüzde 80’i ise fondan yararlanamıyor. CHP Milletvekili Erdoğan Toprak da, 2018’de işverenlerin İşsizlik Fonu’na ödediği prim miktarının 9.2 milyar lira olduğunu buna karşın işverenlere 12.5 milyar lira teşvik verildiğini açıkladı. İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk’ün verdiği soru önergesine yanıt veren Berat Albayrak ise işsizlik fonundan kamu bankalarına kaynak aktarıldığını doğrularken, miktar açıklamadı” ifadeleri yer aldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design