Anasayfa / Medya izleme / “Deprem kapıyı çaldı!”

27 Eylül

“Deprem kapıyı çaldı!”

Gazetelerin manşetinde İstanbul’da yaşanan 5.8’lik deprem yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki habere, “Yılları çaldınız” başlığını attı:

“1999 Büyük Marmara depremini yaşayan ve 20 yıl geçmesine karşı beklenen büyük deprem için hazırlık yapılmayan İstanbul’da dün büyük korku yaşandı. Merkez üssü Silivri açıkları olan 5.8 büyüklüğünde deprem oldu. Bazı binalarda hasar meydana gelirken 8 kişi hafif yaralandı. Panikle sokağa fırlayan yurttaşlar boş alan bulamayarak binaların arasında kaldı. Okullar tatil edildi. GSM operatörlerinin sistemleri çöktü. Yurttaşlar WhatsApp üzerinden iletişim kurdu. Trafik kilitlendi. Onlarca artçı sarsıntı olurken ‘hasarlı evlere girmeyin’ uyarısı yapıldı.”

Birgün gazetesi manşetten, “Korkutan deprem” başlığıyla verdiği haberde, “İstanbul dün 5.8’lik depremle sarsıldı. Depremin merkez üssü yine, iki gün önce 4.7’lik sarsıntının yaşandığı Silivri açıkları. 8 kişinin yaralandığı depremde bir caminin minaresi yıkıldı, bazı binalarda hasar meydana geldi. Yurttaşlar panik ve korkuyla sokağa dökülürken okullar da tatil edildi. Artçı sarsıntılar gün boyu sürerken AFAD, hasarlı binalara girilmemesi uyarısında bulundu. Ortadaki en büyük soru ‘İstanbul depreminin öncüsü mü?’ oldu. 7.4’lük Marmara Depremi’nin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen halen İstanbul depremine hazır olunmadığı gerçeği bir kez daha ortaya çıktı” ifadelerini kullandı. 

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Deprem kapıyı çaldı!” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“17 Ağustos 1999’daki büyük depremden 20 yıl sonra Marmara yine deprem korkusu yaşadı. İstanbul bu kez 5.8’lik depremle sallandı. Görüldü ki geçen zamanda hiç yol alınmamış: Deprem toplanma alanlarına AVM dikildi. Çürük binalara af çıktı. Deprem vergisi duble yollara gitti, Marmara’nın tabanına sabit bir deprem gözlem istasyonu kurulmadı.”

Yeni Yaşam gazetesi sürmanşetindeki haber için, “Deprem var sığınacak yer yok” başlığını kullandı ve “İstanbul’da dün 5.8 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremden kaçan yurttaşlar, toplanma alanları olmadığı için yine bina altlarına sığınmak zorunda kaldı” dedi.

Karar gazetesi habere, “En sert uyarı” başlığını attı:

“1999’dan bu yana büyük depremin beklendiği İstanbul 5.8 ile sallandı. 28 kişinin yaralandığı sarsıntı büyük korku yaşattı. Hasarlı binalar boşaltıldı, okullar tatil edildi. Ancak ne yazık ki 15 milyonluk metropol, bilim insanlarının ‘muhakkak yaşanacak’ dediği felakete hala hazır değil.”

Yeni Şafak gazetesi habere manşetinde, “99’dan sonraki en büyük panik” başlığıyla yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“17 Ağustos 1999’daki Marmara depreminin yıkımını hiç unutmayan İstanbullular dün 5.8’lik sarsıntıyla büyük panik yaşadı. Milyonlarca kişi sokaklara fırladı. 15 saniye süren depremde bazı binalar hasar görürken 20-30 kişi hafif yaralandı. Şiddetli depremde can kaybı yaşanmaması sevindirdi.”

Star gazetesi sürmanşetindeki habere, “İstanbul 5.8’le titredi” başlığını attı ve “Marmara Denizi’nde 3 gündür devam eden fay hareketliliği dün şiddetli depremle kabusa dönüştü. Silivri açıklarında meydana gelen 5.8’lik sarsıntı, İstanbullulara 17 Ağustos Depremi’ni hatırlattı” dedi.

Akşam gazetesi, “17 Ağustos korkusu” başlığıyla verdiği haberde, “Henüz 3 gün önce 4.6 ile sallanan İstanbul, dün 13.59’da 5.8 ile 17 Ağustos faciasını hatırladı. 16 milyon sokaklara döküldü, trafik kilitlendi, iletişim yine kesildi. İlk ve ortaokullar bir gün tatil edildi” ifadelerini kullandı.

“İntiharsa bu telaş niye?”

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “İntiharsa bu telaş niye?” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde çalışan Özbekistanlı Nadira Kadirova’nın şüpheli şekilde yaşamını yitirmesi ‘cinayet mi’ ‘intihar mı’ sorusunu gündeme getirdi. Kadirova’nın Şirin Ünal’ ait silahla intihar ettiğinin öne sürülmesi emniyetin, Adli Tıp’ın da alelacele olayın intihar olduğunu açıklaması Ordu’da öldürülen ve üzeri AKP’lilerce kapatılmak istenen Rabi Naz Vatan olayını hatırlattı. Rabia Naz olayında olduğu gibi Kadirova’nın şüpheli ölümünün de el birliği ile kapatılmak istendiği belirtiliyor. Kadirova’nın ölümünden önce bir arkadaşına ‘Çok kötü şeyler oluyor. Ben ağabeyimin yüzüne nasıl bakacağım’ demesi ‘cinsel istismar mı vardı?’ sorusunu gündeme getirirken, ağabey Muhammed Ali Kadirova’nın da ’23 yaşında bir kız, silahı alıp bulup da şarjörü takıp vurmasının imkanı yok’ diyerek şüphesini dile getirdi.   

“‘Bozuk’ bakanlık”

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altındaki, “‘Bozuk’ bakanlık” başlıklı haberinde, “Sayıştay’ın Tarım ve Orman Bakanlığı’na ilişkin raporuna göre binlerce aşı, soğuk zincir olmaması ve ev tipi bakımsız buzdolaplarında saklandığı için bozuldu. Bozuk aşılar hayvanlara yapıldı. Dolayısıyla bağışıklama da sağlanamadı. İthal edilen hayvanların bir bölümünün karantinada öldüğünü tespit eden Sayıştay, ‘İthalat öncesi kontrol yok’ dedi. Rapora göre, ithal edilen binlerce hayvan 21 günlük karantina süresi dolmadan kayda geçirildi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design