Anasayfa / Medya izleme / “Güven fayında büyük kırılma”

30 Eylül

“Güven fayında büyük kırılma”

Karar ve Birgün gazeteleri deprem sonrası iyice artan güvensizliği ortaya koyan “Deprem Araştırması”nı manşete taşıdı.

Karar gazetesi manşetinde, “Güven fayında büyük kırılma” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Silivri açıklarındaki depremin ardından büyük korku yaşandı. Uzmanların uyarıları sonrası ‘Büyük deprem ne zaman?’ tartışmaları başladı. Araştırma şirketi Areda Survey’in bin 603 kişiyle yaptığı ‘Deprem Araştırması’ndan ise çarpıcı sonuçlar çıktı. Olası bir deprem için yeterli önlemlerin alındığını düşünenlerin oranı yüzde 8’de kaldı. Katılımcıların yüzde 41.9’u ‘Olası bir depremde evimin yıkılacağını düşünüyorum’ dedi. Evine güvenenler ağustosta yüzde 34.9’ken, eylülde yüzde 27.1’e geriledi. 15 milyonluk metropolde yaşayanların yaklaşık yarısı binalarının dayanıklılığını kontrol ettirmediğini söyledi. Katılımcıların yüzde 47’si ‘GSM operatörümü değiştirmeyi düşünüyorum’ dedi. Vatandaşların yüzde 77.4’ünün ‘Deprem anında ne yapacağımı bilmiyorum’ demesi de geri sayım sürmesine rağmen ne kadar hazırlıksız olduğumuzu ortaya koydu.”

Birgün gazetesi ise habere manşetinde, “Sarsıcı gerçekler gün gibi ortada” başlığıyla yer verdi:

“İstanbul’da yaşanan 5.8’lik depremin artçı sarsıntıları hala sürerken, yapılan bir araştırma halkın deprem konusunda ne kadar tedirgin olduğunu gözler önüne serdi. Araştırma şirketi Areda Survey tarafından yapılan ‘İstanbul Deprem Araştırması’na göre yurttaşlar oturdukları evlere güvenmiyor, deprem kontrolü yaptırmıyor ve deprem sırasında ne yapacağını bilmiyor. Deprem anında ne yapacağını bilmeyenlerin oranı yüzde 77.4. Araştırmaya göre Ağustos ayında, oturdukları eve güvenenlerin oranı yüzde 34.9 iken bu oran yaşanan depremin ardından yüzde 27.1’e geriledi. Katılımcıların yüzde 41.9’u ise olası bir depremde evlerinin yıkılacağını düşünüyor. Olası bir deprem için yeterli önlemlerin alındığını düşünenlerin oranı yüzde 8’de kaldı. Yaşanan 5.8’lik depremin ardından daha yıkıcı bir deprem olacağını düşünenlerin oranı yüzde 83.” 

“Asrın çarkı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Asrın çarkı” başlıklı haber yer aldı:

“Kanal İstanbul projesi için ÇED sürecini başlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nden (DHMİ) görüş istedi. DHMİ, 15 Mart 2018 tarihli görüş yazısında Kanal İstanbul’un, İstanbul Havalimanı’nın en batıdaki pistinin üstünden geçtiğini belirtti. Yazıda, ‘Bu proje ile havalimanının uçuşa açılması imkansız olacaktır’ denildi. Tam bir hafta sonra, 22 Mart 2018 günü DHMİ, bakanlığa bir yazı daha göndererek ilk yazıdaki görüşlerin sehven yazıldığını ifade etti. 27 Mart 2018’de bakanlığa yeni bir görüş yazısı yazan DHMİ, bu kez sadece ‘kanal aydınlatmasında uçakları yanılgıya düşürecek bir sistemin kullanılmaması gerektiğini’ vurgulamakla yetindi.”

Gazete manşetin altındaki, “500 bin çocuk okulsuz kalacak” başlıklı haberinde ise, “2020 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına girecek yaklaşık 1 milyon 700 bin 8. sınıf öğrencisi, şimdiden istediği liseye yerleşemeyeceği korkusu yaşıyor. 4+4+4 sistemi ile okula giriş yaşı düşürülen ve okula başlayan yaklaşık 500 bin fazla öğrenci, bu yıl 2020’de sınava girecek. Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, 2019 LGS sonuçlarına göre bile öğrenci taleplerini karşılamayan MEB’in talep doğrultusunda okul yapımı, tercih edilmeyen türlerin dönüştürülmesi, akademik lise kontenjan artırımı gibi önlemleri almazsa ağır sonuçlar yaşanacağını söyledi” ifadelerini kullandı.     

“Abur cubur kayyum”

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Abur cubur kayyum” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Bölgedeki belediyelere atanan kayyumların harcamaları, yom artık dedirtiyor. HDP belediyelerine atanan kayyumların yaptığı baklava, fıstık, hediyelik, eşya, kadayıf alımlarına bu kez de Van Edremit Belediyesi’ne atanan ve kenti 2.5 yıl yöneten kayyum Atıf Çiçekli, yeni ürünlerle katkıda bulundu. Ermeni mezarlığını WC yapmakla da gündeme gelen kayyum, bütçenin büyük bölümünü lokum, gofret, çiğ köfte, tavuk dürüm, kandil simidi, kek, meyve suyuna harcadı. Kayyum sadece lokuma 176 bin TL harcadı. Kayyum, kandil simidine 152 bin TL harcama yaparken, kek, meyve suyu ve gofrete ise 139 bin 946 TL gitti. Tulumba ve baklavaya 56 bin TL harcayan Çiçekli, tavuk dönere 373 bin 302 TL, düğün bohçasına ise 40 bin 460 TL yatırdı! İlçede 3 kez düzenlenen ‘Ayran aşı balık başı’ festivaline 343 bin 248 TL harcama yapan kayyumun toplam ‘yatırım’ı 1 milyon 300 bin TL’yi buluyor. Kayyum ayrıca belediye bütçesinden kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na 1 milyon 500 bin TL aktardı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design