Anasayfa / Medya izleme / “Nadira nasıl ve niye öldü?”

02 Ekim

“Nadira nasıl ve niye öldü?”

Cumhuriyet gazetesi AKP’li Şirin Ünal’ın evinde hayatını kaybeden Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümünü manşete taşıdı…

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde silahla intihar ettiği iddia edilen Özbekistan Cumhuriyeti vatandaşı 23 yaşındaki Nadira Kadirova’nın ölümü soru işaretleriyle dolu.

Cumhuriyet gazetesi Yeni Yaşam dışında tüm gazetelerin günlerdir uzak durduğu konuyu bugün manşetten gördü. “Nadira nasıl ve niye öldü?” başlıklı haberde şu ifadeler yer aldı:

“23 yaşındaki Nadira Kadirova’nın şüpheli intiharıyla ilgili savcılığın, ortaya çıkan tacizi ‘çelişkili’ bularak soruşturmayı derinleştirmediği öğrenildi. Ailenin avukatı Müjde Tozbey Erden, ‘Fuhuş imasıyla Kadirova’yı kirletmeye yönelik bir uğraş var. 9 gün geçti, dosyada henüz Şirin Ünal dahil hiç kimse ‘şüpheli’ değil’ dedi. Erden, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yapması gerekenleri şöyle sıraladı: Evdeki herkesten kurşun artık örnekleri alınsın. Cinsel saldırıya uğrayıp uğramadığının saptanması için Nadira’nın bedeni üzerinde sperm, DNA gibi örneklerin araştırılması yapılsın. Tetiğin çekiş pozisyonu ve açısı araştırılsın.”

Gazete haberin yanındaki, “AKP’li Ünal 9 gündür sessiz” başlıklı kutuda ise, “Nadira Kadirova’nın ölümüyle ilgili yanıtlanması gereken sorular var. Örneğin, olay intihar mı cinayet mi? İntiharsa neden etti? Savcı, Şirin Ünal’ın ifadesini aldı mı? Ünal bugüne kadar neden bir açıklama yapmadı? Kadirova’nın ölümüne neden olan silahın markası ne? Evde keşif yapıldı mı?” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “AKP’li Ünal hala suskun!” başlığıyla yer verdi ve “AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde intihar ettiği iddia edilen Nadira Kadirova’nın ölümünün üzerinden 8 gün geçti. Ünal suskunluğunu koruyor. Ne yetkililer ne de Ünal bir açıklama yapmış değil. Yetkili ve adli birimler olayın üstünü örtmeye çalışırken binlerce kişi sosyal medyadan Kadirova’nın şüpheli ölümünün aydınlatılması için sosyal medyadan çağrılar devam ediyor” dedi.

“Akit hedef gösterdi, bakanlık sansürledi!”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Akit hedef gösterdi, bakanlık sansürledi!” başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi:

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, ‘Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi’, ‘Kız Çocuk Hakları Bildirgesi’ ‘Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler’ ve ‘Sünnetçi Kız’ kitaplarını ‘muzır’ neşriyat ilan etti. Yeni Akit gazetesi ‘Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi’ ve ‘Kız Çocuk Hakları Bildirgesi’ kitaplarının ‘eşcinselliği özendirdiği’ni iddia ederek hedef göstermiş ve Bakanlığı göreve çağırmıştı. Karara tepki gösteren Türkiye Yayıncılar Birliği, ‘Eserler, uzmanlar tarafından değil, Bakanlığın atadığı 5 kişilik kurulca inceleniyor. Bu da yayımlama özgürlüğünün ihlal edilmesine yol açıyor’ dedi. Türkiye Yazarlar Sendikası genel Başkanı Adnan Özyalçıner de karar için, ‘Çocukların özgürce düşünüp gelişmelerini sağlayacak kitaplara erişim engeli, her konuda uygulanan yasakçı zihniyetin sonucudur’ ifadelerini kullandı.”   

“Kayıp deprem parası 18 yıl sonra hatırlandı”

Birgün gazetesi sürmanşetinde, “Kayıp deprem parası 18 yıl sonra hatırlandı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İstanbul’daki 5.8’lik sarsıntı sonrası, depreme halen hazır olmadığımız ortaya çıkarken çarpıcı bir olayı da Sayıştay denetçileri tespit etti. 17 Ağustos depreminde hasar gören yolların onarımı için alınan 1 milyon 628 bin dolarlık dış proje kredisinin akıbetinin bilinmediği ortaya çıktı. Sayıştay’ın sorusu üzerine, Hazine ve Maliye Bakanlığı, kredinin nerede olduğunu belirlemek için 18 yıl sonra komisyon kurulduğunu açıkladı. 2001’de başlayan proje 2003 yılında Başbakanlığa devredilmişti.” 

“Ampul zam saçıyor”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Ampul zam saçıyor” başlıklı haber yer aldı:

“Yaşanan krize kulağını tıkayan iktidar, milyonlarca işçi, memur ve emekliye kaşıkla verip kepçeyle geri alıyor. Vatandaşın dayanacak gücü kalmadı. Evdeki ampulü her açtığında ortalığa zam saçılıyor. Çünkü elektriğe yüzde 15 zam daha yapıldı. Son 1 yıldaki zam yüzde 60’ı buldu. Doğalgazda da durum aynı. Akaryakıt desen her gün artıyor. Çarşı pazarda yangın var. Vatandaş bu kışı da soğukta ve karanlıkta geçirecek.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design