Anasayfa / Medya izleme / “AYM’den Önder için ihlal kararı”

04 Ekim

“AYM’den Önder için ihlal kararı”

Anayasa Mahkemesi’nin Sırrı Süreyya Önder için verdiği karar az sayıda gazetede öne çıkarken, Aydınlık ve Türkiye kararı eleştirdi.

Cumhuriyet gazetesi habere ön sayfasının altında, “AYM’den Önder için ihlal kararı” başlığıyla yer verdi:

“Anayasa Mahkemesi, 2013’teki Nevruz konuşması nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ suçundan 3.5 yıl hapis cezası verilen eski HDP’li vekil Önder’in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Konuşmanın ‘çözüm sürecinde’ yapıldığına işaret eden mahkeme, 9 bin 150 TL tazminat ödenmesine hükmetti.”

Evrensel gazetesi birinci sayfasının altında, “AYM’den Sırrı Süreyya Önder için ihlal kararı” başlığıyla yer verdiği haberde, “Anayasa Mahkemesi, 2013 yılı Newroz konuşması nedeniyle 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan HDP Eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in ‘ifade özgürlüğünün ihlal edildiği’ne karar verdi” dedi.

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “Bir hak ihlali daha” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“Mahkemelerin verdiği cezaların, AYM’ce kaldırılmasının son örneği eski vekil Önder’in davasında yaşandı. İlk kararlarda siyasetin gölgesi olduğu tartışılıyor. HDP’li Sırrı Süreyya Önder, 2013’teki açılım yıllarında Nevruz’da konuştu. Bu konuşma için İstanbul 26. Ceza’da yargılandı. Örgüt propagandası yapmaktan 3.5 yıl hapse çarptırıldı. Geçen yıl hapse atılan Önder, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. AYM, Önder’in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Yüksek yargıdan dönen benzer pek çok dava var.”

Karar gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “Önder için 10 ay sonra hak ihlali kararı” başlığını kullandı:

“Anayasa Mahkemesi, ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla 3 yıl hapis cezasına çarptırılan eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in bireysel başvurusunu karara bağladı. Mahkeme oy birliğiyle, Önder’in ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Önder’in, geçen aralık ayından beri tutulduğu Kandıra Cezaevi’nden serbest bırakılması bekleniyor.”

Birgün gazetesi haberi birinci sayfasının altından, “AYM: Sırrı Süreyya Önder’in ifade özgürlüğü ihlal edildi” başlığıyla anonsladı.

Aydınlık gazetesi, “Bu mu ifade özgürlüğü?” başlığıyla verdiği haberde, “Anayasa Mahkemesi, terör örgütü propagandasını yapma suçundan mahkum edilen eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in şu sözlerini ifade özgürlüğü saydı: ‘Size Kürt halkı önderi Sayın Öcalan’ın selamını getirdim. Bugün de Kürdistan’da onun onurlu evlatlarıyla onur duyuyoruz’” ifadelerini kullandı.

Türkiye gazetesi habere ön sayfasının altında, “Terörü övmek ifade özgürlüğü” başlığıyla yer ayırdı:

“Terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan üç sene altı ay hapis cezası alan eski HDP vekili Sırrı Süreyya Önder’i, Yüksek Mahkeme’nin kararı kurtardı.”

“Enflasyon tek, zamlar çift hane”

Tek haneye düştüğü açıklanan enflasyon rakamları yandaşlar tarafından bile fazla büyütülmedi. Diğer gazeteler ise rakamları inandırıcı bulmadı.

Evrensel gazetesi manşetinde yer verdiği habere, “TÜİK’in eylülü yaz, halkın eylülü kış!” başlığını attı:

“Enflasyon, geçen yıl eylülde yaşanan 6.30’luk aylık şok bu eylülde yaşanmadı diye düşmüş gözüktü. Kalıcı olamayacak. Zaten yüzde 9’luk rakamın halkta bir karşılığı yok. Çünkü aylık ortalamalara göre gıda, ev eşyası ve çeşitli malların fiyatları yüzde 25 artış gösterdi. Elektrik, kira, doğalgaz zamları konut giderlerini yüzde 17 artırdı. Yeni ekonomi programına göre kamu açıkları kamu zamları ile azaltılacak. ‘Tabana yayılacak’ söylemi ile yeni vergiler salınacak. Enflasyon artacak ama buna rağmen emekçiye, emekliye hedef enflasyon diye yüzde 3+3 zam dayatılacak. Son iki yılda elektriğe yapılan zam yüzde 60’ı bulmuşken. İki yıllık enflasyon yüzde 40’a ulaşmışken!”

Birgün gazetesi habere manşetinde, “TÜİK dalga geçiyor” başlığıyla yer verdi:

“Saray onaylı eylül ayı enflasyon rakamı yıllık 9,26 olarak açıklandı. Çarşı-Pazar yanarken TÜİK, hesabı yandaş marketlerden yapmayı tercih etti. Enflasyonu kağıt üzerinde tek hanelere indirme gayretinin bir başka nedeni de işçi-memura verilecek zam. Yıl sonunda enflasyon oranında dikkate alınacak zammın şimdiden önüne geçmeye çalışıyorlar.”

Yeni Yaşam gazetesi, “Enflasyon tek, zamlar çift hane” başlığıyla manşetten verdiği haberde, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. 2019’un Nisan ayında Bakan Berat Albayrak’ın çalışma arkadaşı olan Yinal Yiğit’in başkan olarak atandığı TÜİK, açıkladığı verilerle enflasyonda Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 8,42, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 artış olduğunu ve tek haneli rakamlara düştüğü öne sürdü. Başkanının Berat Albayrak’ın arkadaşının olması, son bir yılda elektrik ve doğalgaza yüzde 50’den fazla, akaryakıta yüzde 30, tekel ürünlerine yüzde 60 ve temel gıda maddelerine yüzde 40’a varan zamlar yapılırken, enflasyonun Eylül’de sadece yüzde 0,99 oranında arttığının belirtilmesi soru işaretlerine yol açtı” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi manşetin altındaki habere, “TÜİK gelsin pazarı gezsin” başlığını attı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Şekerden içkiye, elektrikten doğalgaza, benzine fahiş zamlar gelirken enflasyonda uzmanlar dahil tüm kesimleri şaşırtan bir veri geldi. Yıllık enflasyon ağustostaki yüzde 15.01’den 5 puanın üzerinde gerileyerek yüzde 9.26’ya geriledi. Uzmanlara göre, hayat pahalılığı yaşanırken enflasyonun nasıl düştüğü izaha muhtaç.”

Sözcü gazetesi habere manşetin altında, “Zam geldikçe enflasyon düşüyor” başlığıyla yer ayırdı:

“İğneden ipliğe her şeye yüksek zam gelmesine rağmen, geçen yıl eylülde 24.5 olan enflasyon, bu eylülde 9.26’yla tek haneye düştü.”

Karar gazetesi ise manşetindeki habere “Enflasyon tek, zamlar çift hane” başlığını attı ve “TÜİK verilerine göre eylülde enflasyon tek haneye düştü. Yıllık oran 9.26’ya geriledi. Ancak ev halkı bütçesinin büyük bir kısmını oluşturan gıda, doğalgaz, ulaşım gibi kalemlerde zam oranları çift hanelere ulaştı. Elektriğe bu yıl yapılan zam yüzde 45’i buldu. Son olarak sütte yüzde 15 artış yaşandı. Açıklanan ile ‘hissedilen’ enflasyon arasındaki fark dikkat çekti” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design