Anasayfa / Medya izleme / “Bataklıkta tek başına”

08 Ekim

“Bataklıkta tek başına”

Yandaş gazeteler “Suriye operasyonu”nu manşete taşırken, ABD Başkanı Trump’ın dolar fırlatan tehdit tweet’ine tek satır yer vermedi.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “ABD onaylı operasyon” başlığını attı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Ülkeyi ABD emperyalizmiyle birlikte Suriye’deki bataklığa sokan AKP maceradan maceraya koşuyor. Uzun süredir ABD ile Güvenli Bölge pazarlığı yapan Erdoğan, Trump ile görüşmesinin ardından istediği onayı aldı. ABD, operasyona destek vermeyeceğini açıkladıktan sonra, ellerinde tuttukları IŞİD’cilerden de Türkiye’nin sorumlu olduğunu açıkladı. Sayılarının on binleri bulduğu tahmin edilen IŞİD’ciler için Erdoğan, ‘Rakamlar abartılı’ değerlendirmesinde bulundu. Harekatın askeri ve siyasi hedefleri konusunda belirsizlik var. Ankara, Fırat’ın doğusunda Irak sınırına kadar olan 350-400 kilometrelik hatta 35-40 kilometrelik derinlikte bir güvenli bölge isterken, ABD’nin bu isteğe karşı, Tel Abyad ile Kobane arasında 30 kilometre uzunlukta, 10-15 kilometre derinliğinde kontrollü bölge için onay verdiği belirtiliyor. Trump ise ‘Sınırları aşmayın’ diyerek Türkiye ekonomisine yönelik ‘Yok ederiz’ tehdidini savurdu.”

Karar gazetesi habere manşetinde, “Önce destek sonra tehdit” başlığıyla yer verdi:

“Fırat’ın doğusunda terör temizliği için kararlı tavır sergileyen Türkiye’nin diplomatik baskısı karşısında geri adım atan ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinde operasyona yeşil ışık yaktı. Amerikan gözlem üslerindeki çekildiği açıklandı. Bu gelişmelerden saatler sonra ise Trump tuhaf bir twitter mesajıyla ‘Limitler aşılırsa Türk ekonomisini mahvederim’ diye tehdit savurdu. ABD siyasetindeki gerilimin etkisiyle tavır değiştiren Trump ‘Türkiye, büyük bilgeliğimle sınırları aşmak olarak değerlendirdiğim bir şey yaparsa ekonomisini yok edeceğim’ dedi.”

Sözcü gazetesi manşetten, “Bu küstah tehdit için cevabı kim verecek?” başlığıyla gördüğü haberde, “ABD Başkanı Trump’ın bir dediği bir dediğini tutmuyor. Trump dün sabah, Türkiye’nin Suriye’deki PKK/YPG’li hainleri imha etmek için yapacağı operasyon öncesi bölgedeki askerlerini çekti. ‘İlişkiler iyi’ derken ortalık karıştı. Trump dün akşama doğru ise ‘Türkiye benim büyük bilgeliğimin sınırlarını aşmayı düşünürse, Türkiye ekonomisini imha edip yok edeceğim’ mesajı attı. Bakalım bu küstah tehdide hangi yetkili tepki gösterecek?” ifadelerini kullandı.

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Kaosu artırır” başlıklı habere yer verdi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump önceki akşam telefonda bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra Beyaz Saray, ‘Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine bir harekat düzenleyeceğini ve ABD güçlerinin söz konusu bölgede bulunmayacağını’ açıkladı. Beyaz Saray son iki yılda yakalanan ve Kuzey Suriye’deki cezaevlerinde tutulan IŞİD’lilerden ise Türkiye’nin sorumlu olacağını açıkladı. Bu açıklamadan sonra ise ABD, Kuzey Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bazı noktalarında askerlerini Kuzey Suriye’nin içlerine doğru çekti. Erdoğan ise yaptığı açıklama ile operasyonun yakın olduğunu tekrarladı. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ise Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik bir operasyonun ve bölgenin demografik yapısının değiştirilmesi hamlesinin kaosu artıracağını söyledi.”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Çözümsüzlükte ısrar” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“ABD’nin, Türkiye’nin operasyon hazırlığına yeşil ışık yakmasının ardından, koalisyon güçleri bölgeden çekilmeye başladı. ÖSO militanları ise tatbikat yaptı. BM ‘En kötüsüne hazırlanıyoruz’ derken Suriye Demokratik Güçleri, ABD’nin taahhütlerini yerine getirmediğini belirtti. Haseke’de yürüyüş yapan binlerce kişi, ‘Savaş istemiyoruz, barış ve diyalog istiyoruz’ dedi. Erdoğan’ın ‘Barış Pınarı’ olarak nitelediği operasyona HDP, CHP, EMEP ve ÖDP’den tepki geldi. Açıklamalarda, harekatın AKP-MHP iktidarını sağlamlaştırma amaçlı olduğu tespiti yapılırken, harekatın Suriye’de emperyalist güçlerin ve paylaşım kavgalarının sonuçları olduğu vurgusu yapıldı. Operasyonun çatışmalı ortamı derinleştireceği ifade edildi.”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Bataklıkta tek başına” başlıklı haberde, “Suriye’nin kuzeyinde ‘güvenli bölge’ pazarlıkları Erdoğan-Trump görüşmesinin ardında yeni bir aşamaya geçti. TSK’nin sınırdaki hazırlığı sürerken ABD, terör örgütü PKK/YPG’nin kontrolündeki Resul Ayn ve Tel Abyad’daki mevzilerinden askerlerini çekti. Türkiye’nin operasyonuna destek vermeyeceğini açıklayan ABD’nin hava sahasını açmayacağı belirtiliyor. ABD askerlerinin tamamen çekilmesinden sonra Türk birliklerinin harekat başlatması bekleniyor. Ancak derinliğin kaç kilometre olacağı bilinmiyor. İktidar kanadı ise Suriye’nin toprak bütünlüğü vurgusunu yaptı. CHP, ‘gizli anlaşma yapıldığını’ belirterek ‘Emperyal güçlerin önerdiği yol, çıkmaz yoldur’ Tek yol Şam’la görüşmedir’ çağrısını yineledi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design