Anasayfa / Medya izleme / “Saha karıştı, denklem değişti”

15 Ekim

“Saha karıştı, denklem değişti”

Evrensel, Birgün ve Cumhuriyet gazeteleri Suriye’nin kuzeyinde değişen denklemi manşet yaptı.

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Suriye krizinde kritik yeni dönem” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Rusya’nın devreye girmesiyle Suriye yönetimi ile SDG arasında yapılan anlaşmanın ardından, Suriye ordusu kuzeye doğru harekete geçti. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik harekatı sürerken yaşanan bu gelişme, dengeleri değiştirebilecek özellikler taşıyor. Suriye’nin son hamlesi Türkiye’nin Suriye politikasını ters yüz edebileceği gibi; Suriye rejimini yıkma amacının bir ifadesi olan ‘Suriye Milli Ordusu’, ‘Suriye Geçici Hükümeti’ gibi fantezilerin de devre dışı kalacağı bir sürece girilebileceğini söylemek yanlış olmaz. Sahadaki gelişmeler iktidarın Mehter Marşı ile başlattığı bu operasyonun ülkeyi ciddi risklerle karşı karşıya bırakacağı bir sürece doğru ilerliyor. Riskleri ortadan kaldırmanın yolu, içeride Kürt sorununun da çözümünü kapsayacak demokratikleşmeden ve dışarıda da barışçıl bir politikadan geçiyor.”

Birgün gazetesi manşetinde, “Saha karıştı, denklem değişti” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon sürerken SDG ile Şam’ın Ankara’ya karşı anlaşması denklemi değiştirdi. Anlaşma sonrasında Suriye ordusu Menbiç dahil SDG’nin elindeki bölgelere girmeye başladı. Suriye haber ajansı SANA, Haseke ve Kamışlı’daki kurumlara Suriye bayrağının çekildiğini duyurdu. Suriye ordusunun Temmuz 2012’den bu yana ilk kez Türkiye sınırına doğru ilerlemesi TSK ile karşı karşıya gelme tehlikesini gündeme getirdi. Erdoğan endişelere dair Kobani’de Rusya’nın da katkısıyla bir sorun yaşanmayacağını ancak Münbiç’e gireceklerini ifade etti. AKP iktidarının Suriye’deki yalnızlığı giderek derinleşiyor.”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Sınırda alan kapma taktiği” başlıklı haberinde, “TSK, terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik yürüttüğü harekatta Resulayn ve M-4 karayolu arasındaki geniş bir alanda kontrolü sağladı. Rusya destekli Şam yönetimi ise SDG ile anlaşmasının ardından dengeleri değiştirecek hamleler yaptı. Suriye ordusunun Münbiç’in batısı ve kuzeyi, Ayn İsa, Haseke, Tabka ve Nusaybin’e sınır Kamışlı’ya bayrak çektiği belirtildi. TSK destekli ÖSO’nun kuzeyden Münbiç’e girmeye hazırlandığı ileri sürüldü. Münbiç gerginliği artarken ABD’nin çekilmesiyle bölgede ana aktör konumuna gelen Rusya, Türkiye ile çatışmayı ‘düşünmek bile istemediklerini’ açıkladı. Erdoğan, Putin’le iletişim halinde olduğunu belirterek ‘Oraya Arap kardeşlerimiz girecek’ dedi. Sahadaki gelişmeler TSK ile Suriye ordusunun karşı karşıya gelme olasılığını gündeme getirdi. Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, ‘Rusya böyle bir çatışmaya mani olur. Münbiç için Türkiye ile stratejik işbirliğini bozmaz. ABD’nin çekilme kararıyla, Rusya ‘anahtar ülke’ konumuna geldi’ dedi” ifadelerine yer verdi. 

Yalçın Doğan T24’teki, “Suriye ile?.. Yoksa işin rengi mi değişiyor?..” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin kendisine askeri harekat düzenlediği PYD / YPG / SDG, artık ne derseniz deyin, Ruslar’ın himayesinde, tanıklığında Suriye Hükümeti ile görüşüyor. Buluşma yeri çok çarpıcı, Lazkiye. Üç gün önce Suriye Demokratik Gücü (SDG) ile Suriye Hükümeti yetkilileri Lazkiye’de buluşuyor. Lazkiye’nin özelliği ne?.. Suriye’nin Akdeniz kıyısındaki bu kentinde Rus Hava Kuvvetleri Merkezi (Üssü) bulunuyor. Yani: SDG ile Suriye Hükümeti Ruslar’ın gözetiminde buluşuyor. SDG ne?.. Suriye Demokratik Gücü, Suriye’deki en eski Kürt Partisi. PYD’nin diğer adı. PYD ne?.. Suriye’nin kuzeyinde liderliğini Salih Müslim’in yürüttüğü Demokratik Birlik Partisi. Hani, bir ara Ankara’da sarmaş dolaş kabul ettiğimiz Salih Müslim. SDG ya da PYD’nin askeri kolu ise, YPG, Halk Savunma Birlikleri. Sonuçta hepsi aynı kapıya çıkıyor: PKK’ya. Ortak özellikleri Suriye’de faaliyet göstermeleri. Kafa karıştırmaya gerek yok, bugün Türkiye’nin kendisine askeri harekat düzenlediği PYD / YPG / SDG, artık ne derseniz deyin, Ruslar’ın himayesinde, tanıklığında Suriye Hükümeti ile görüşüyor. Ve görüşme sonrasında... Suriye Devlet Haber Ajansı Sana’nın haberine göre... Suriye Ordusu, Türk askerinin bulunduğu bölgeye doğru hareket ediyor. Sana, bizim Anadolu Ajansı gibi, devletin haber ajansı, dolayısıyla, verdiği haber yüzde 99.9 doğru. Ayrıca, dikkat çeken nokta, bu haberi devletin resmi ajansı veriyor. Türkiye’ye mesaj. Geçen hafta Suriye Devlet Başkanı Esad’ın açıklaması var, “Türkiye ile savaşacağımızı sanmıyorum” diyor. Üç hafta kadar önce de, Birleşmiş Milletler’e “PKK terör örgütüdür” diye görüş bildiriyor. Ama, şimdi Lazkiye’de onlarla görüştükten sonra, askerlerini kuzeye yönlendiriyor. Yoksa, işin rengi mi değişiyor?.. Tehlikeli bir hâl mi alıyor?.. Suriye ile?.. SDG ile Suriye Hükümeti’nin Rusya’nın gözetimi altında buluşması, “Putin’in tezgahı mı” sorusunu akla getiriyor. Putin harekata doğrudan karşı çıkmıyor ancak, Kürtlerle Suriye’yi buluşturarak, dolaylı yoldan Türkiye’yi vahim bir tehlikeye mi itiyor?.. Ankara’nın önündeki en hayati konu şimdi bu.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design