Anasayfa / Medya izleme / “Ve kral çıplak”

21 Ekim

“Ve kral çıplak”

Yeni Yaşam, Cumhuriyet ve Karar gazetelerinin Barış Pınarı Harekâtı’yla ilgili haberleri devam ederken, Evrensel ve Birgün konuyu biraz değiştirdi.

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Ve kral çıplak” başlıklı haber yer aldı. “Gazeteci Fehim Taştekin ile Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik operasyonunu konuştuk” üst başlığıyla verilen haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Taştekin, ‘Türkiye’nin bu bölgeyle ilgili 1920’lerden bu yana Kürt varlığını tehdit algısı var. 2011’lerden sonra Türkiye’de Kürt sorunu çözülmezken sınırların altında bir demokratik özerk yapılanması sinir uçlarına çok fazla dokundu. Çünkü siz Kürtlere hiçbir hak tanımazken aşağıda anadilde eğitimin de olduğu farklı etnik dini grupların yan yana yaşadığı bir model ortaya çıkıyor. Bu Türkiye’ye ‘kral çıplak’ diyen bir durum. Türkiye, kendi Kürtleriyle ve aşağıdaki Kürtlerle barışmak yerine aşağıdakini de yok etmek yani benim vermediğim hakları Rojava’da da kimse alamaz şeklinde bir anlayışa sarıldı’ dedi ve şöyle devam etti: ‘ABD topu Rusya’ya atmış görünüyor. Erdoğan’ın BM kürsüsünden dünyaya gösterdiği haritayı artık gerçekleştirmesi mümkün değil. ABD bölgeden hızlıca çekildi. Bu Erdoğan’ın işini zorlaştırdı. Rusya hızlı bir şekilde Suriye ordusuyla DSG arasında bir mutabakat sağladı. Haliyle Türkiye’nin kafasındaki Fırat Dicle arasında tüm bu bölgeyi ‘güvenli bölge’ yapma ve buraya 1 milyon insanı yerleştirme gibi fantastik fikirleri gerçekleştiremeyecek. Şu anda Türkiye’de milliyetçi bir kilitlenme var. O kilidin açılması gerekiyor. Yoksa Türkiye’nin içindeki mevcut gerilim patlama noktasına gidiyor. Operasyonun büyümesi halinde uluslararası kamuoyu çok ciddi olarak tetiklenecek.’” 

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “İki büyük kambur” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Ortadoğu’daki savaş ve işgal politikalarının zehirli meyvesi IŞİD, Türkiye için hala büyük bir tehdit. Barış Pınarı Harekâtı’nın yapıldığı bölgede IŞİD’lilerin tutulduğu kampların olması yeni sorunlar yarattı. Bu kamplardan kaçanların nereye gittiği, kalanların yargılama ve iadelerinin nasıl yapılacağı belirsizliğini koruyor. TSK’nın Barış Pınarı Harekâtı’nı birlikte yürüttüğü ÖSO mensuplarının da olası bir çözülmede ya da Suriye’deki iç savaşın ardından Türkiye’ye gelmeleri kesin gibi. İdlib’e yönelik bir Suriye müdahalesinin ardından Türkiye’ye akacak mültecilerin arasında olacak 60 bin cihatçının nasıl ayrılacağı da tam bir muamma.”

Karar gazetesi manşetindeki, “Düğüm Soçi’de çözülecek” başlıklı haberinde, “Kuzey Suriye’deki PKK varlığı konusunda geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Pence arasında yapılan görüşmede kararlaştırılan çözümün kalıcı olabilmesi için, hem YPG hem de rejim üzerinde etkisi olan Rusya’nın da Ankara Mutabakatı’na dahil olması gerekiyor. Barış Pınarı Harekâtı’na verilen 120 saat aranın biteceği saatlerde Soçi’de bir araya gelecek olan Erdoğan ile Putin’in görüşmesinde bu husustaki belirsizliğin giderilmesi bekleniyor. Soçi öncesinde konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, zirvede Rusya ile YPG’nin Kobani ve Menbiç’ten çekilmesi konusunu görüşeceklerini belirterek ‘Güvenli bölgede tek bir YPG militanının bile kalmasını istemiyoruz’ dedi. Kritik zirve öncesi Moskova’dan ise iki soğuk mesaj geldi. Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye’nin harekatının Suriye’deki istikrara sürecine zarar verdiğini iddia ederken Putin’in yardımcısı Uşakov da ‘Türkiye orantılı hareket etmeli’ diye konuştu” ifadelerine yer verdi.   

“Bakanlıklar gizliyor, Sayıştay izliyor”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Bakanlıklar gizliyor, Sayıştay izliyor” başlıklı haber yer aldı:

“Sayıştay, bakanlıklar ve kamu kuruluşlarına yönelik yaptığı denetimde pek çok usulsüzlük yapıldığını tespit etti. Ancak usulsüzlükler ‘raporlanmakla’ kaldı. CHP’li Aykut Erdoğdu, ‘Sayıştay usulsüzlük yapanların cezalandırılması yolunu açmakla mükelleftir’ dedi. Hazine, İçişleri ve Tarım Bakanlıkları Sayıştay’ın istediği bazı belgeleri vermedi. İçişleri Bakanlığı, yardım yapılan 350 derneğin raporunu, Sağlık Bakanlığı şehir hastaneleri ihale ve sözleşmelerini, Hazine Bakanlığı ‘borç üstlenim anlaşmalarına’ ilişkin bilgileri gizledi.”  

“Türkiye’nin beka sorunu: İşsizlik”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Türkiye’nin beka sorunu: İşsizlik” başlıklı haberinde, “Pembe tablolar ve iyimser tahminler gerçekleri değiştirmiyor. Türkiye’de işsizlik en vahim sosyal sorun olmaya devam ediyor. Bu sorunu en derinden yaşayan kesimler ise gençler ve kadınlar. Standart işsizlik oranı tarım, inşaat ve turizm mevsimi olan temmuz ayında bile artmaya devam etti ve yüzde 13.9 olarak gerçekleşti. İşsizlikte en vahim tablo ise genç ve kadın işsizliğinde yaşanıyor. Genç işsizliği 2018 temmuz ayında yüzde 19.9 iken temmuz 2019’da 7.2 puan artarak 27.1’e yükseldi. Kentsel genç kadın işsizliği temmuz 2019'da tüm zamanların rekorunu kırarak yüzde 41.2 düzeyine çıktı. Güvenceli ve kaliteli işler yaratılması, gençlerin ve kadınların daha çok daha insani işe erişiminin sağlanması, Türkiye’nin beka sorunudur” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design