Anasayfa / Medya izleme / “Soçi Mutabakatı’nın belirsizlikleri”

24 Ekim

“Soçi Mutabakatı’nın belirsizlikleri”

Gazetelerin manşetinde “Soçi mutabakatı’nın artçı haberleri yer buldu

Birgün gazetesi manşetin altında, “Soçi Mutabakatı’nın belirsizlikleri” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Mutabakatın 5. maddesinde belirtilen Rusya ile birlikte sınır hattında gerçekleştirilecek ortak devriyenin süresi belirsiz. Devriye için herhangi bir süre kısıtlaması belirlenmezken, sürecin ucu da açık. Mutabakat gereği 150 saat süreyle uzatılan ateşkes kararı 29 Ekim saat 18.00’de doluyor. Kamışlı hariç, Fırat’ın doğusundan Irak sınırına uzanacak 444 km’lik hattaki devriyenin süresi belirsiz. Mutabakatın 4. maddesinde her iki tarafın Adana Antlaşması’nın önemini teyit ettiği, Rusya’nın Adana Antlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracağı vurgulandı. Moskova’nın bu uygulamayı nasıl kolaylaştıracağı, kimlerle hangi adımları atacağı belirtilmedi. Kolaylaştırmanın Şam ile Ankara’yı bir araya mı getireceği yoksa dolaylı yoldan iki başkent arasında diyalog mu sağlayacağı belirtilmedi. Mutabakatın 3. maddesinde Tel Abyad ve Resulayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekâtı alanındaki yerleşik statükonun muhafaza edileceği belirtilirken, bunun nasıl yapılacağına dair tek bir madde yok. Mevcut statükonun ne kadar süreceği, neler yapılacağı, buradaki işleyiş ve idari yönetimin nasıl olacağı muğlak. Mutabakatın 1. maddesinde her iki tarafın Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasını sağlayacağı vurgulandı. Halihazırda dört parçaya ayrılan, ABD dahil her bir aktörün ülkenin farklı bölgelerini kontrol ettiği ülkede bunun nasıl gerçekleştirileceğine dair bir plan yok. Hazırlıklarına başlanan yeni Suriye anayasasına göndermede bulunulsa da ucu açık.”

Yeni Yaşam gazetesi manşetindeki, “Son söz Kürtlerde” başlıklı haberde, “Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı ve ABD’nin devreye girmesiyle 17 Ekim’de duran operasyon önceki gün Soçi’de Putin ve Erdoğan arasında imzalanan mutabakatla tamamen durdu. Türkiye dün yeni bir operasyon yapılmayacağını resmen duyurdu. Ancak iki ülke arasında imzalanan 10 maddelik mutabakatın sahada nasıl uygulanacağı konusunda bir netlik yok. Mutabakatın hayata geçmesinde Kürtler tam belirleyici olacak. IŞİD’e karşı verdiği mücadele ile dünya kamuoyunda zaten büyük bir destek gören DSG, Türkiye’nin son saldırılarıyla bu desteğini daha da perçinlemiş görünüyor. Rusya, ‘Kürtler mutabakatı kabul etmezse biz aradan çekiliriz, Türkiye ile karşı karşıya kalırlar’ diyerek tehditle mutabakatı dayatıyor. ABD ise ‘Kürtleri bölgeden çıkarmak zor’ diyor” ifadelerine yer verdi.    

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Bağımlılık arttı, sorunlar derinleşti” başlıklı haber yer aldı. Haberde 3 yazarın konuyla ilgili yazılarına yer verildi:

Hediye Levent, “Suriye politikasına Soçi ayarı” başlıklı yazısında, “Türkiye’nin bir süredir İdlip sahasında bağımlı olduğu Rusya’ya Fırat’ın doğusu dahil bütün Suriye’de endeksli hale geldiği söylenebilir. Zaten Türkiye’nin sınır komşusu olan Suriye ile Rusya üzerinden ve aslında sınırlarını/içeriğini Rusya’nın belirlediği/belirleyeceği bir ilişki kurmak zorunda kalması da muazzam dış politikanın alametifarikalarından” ifadelerini kullandı.

İhsan Çaralan, “Bir kolunu Trump’a, ötekini Putin’e kaptırmak” başlıklı yazısında, “Bugüne kadar ABD ile Rusya arasında gidip gelerek, bir kolunda Putin öteki kolunda Trump’la antiemperyalist bir mücadele sürdürdüğünü iddia eden Erdoğan; bir kolunu Trump’a öteki kolunu Putin’e kaptırdı. Anlaşma, Türkiye’nin sekiz yıldan beri inatla sürdürdüğü Suriye politikasına yön veren iki ‘kırmızı çizgi’nin önce flulaşması, sonra da silinmesi demektir” ifadelerine yer verdi.

Yusuf Karataş ise, “Artık ipler Putin’in elinde!” başlıklı yazısında şu yorumları yaptı: “Rusya ve Suriye yönetimi daha önce ABD güçleri nedeniyle önemli bir sorun olarak gördükleri Fırat’ın doğusunda denetimi büyük oranda ellerine alacakları koşulları sağlamış oldular. Mutabakat ile bugün için zaman kazanmış olsa da Erdoğan iktidarının Suriye politikasının kaçınılmaz sonunu haber veriyor.”  

Karar gazetesi manşetinde, “Sınır güvende, sıra Cenevre’de” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Rusya ile varılan uzlaşmanın ardından terör örgütünün Suriye sınırından 30 kilometre güneye çekilmesi için oluşturulan 150 saatlik süre işlemeye başladı. Cumhurbaşkanı da ‘Putin bunları atacağını söyledi. Atılmayınca bizim görevimiz başlar’ dedi. Türkiye’nin güvenlik kaygılarının giderildiğini belirten Erdoğan, bundan sonraki hedefin Suriyelilerin bölgeye yerleşmesini sağlayacak planı hayata geçirmek olduğunu kaydetti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Suriye’nin kuzeyindeki statükonun siyasi bir çözüme kadar muhafaza edileceğini vurguladı. Milli Savunma Bakanlığı ‘Suriye’de yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmadı’ açıklaması yaptı. Gelinen noktada gözler, 30 Ekim’de Cenevre’de düzenlenecek ilk Suriye anayasa toplantısına çevrildi. Dönüm noktası niteliğindeki zirvede, siyasi çözüm yolunda kalıcı adımların atılması beklentisi yükseldi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design