Anasayfa / Medya izleme / “IŞİD ‘güvenli bölge’ bulmuş”

29 Ekim

“IŞİD ‘güvenli bölge’ bulmuş”

Günün öne çıkan haberleri Yeni Yaşam, Evrensel, Birgün ve Karar gazetelerinde yer aldı

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “IŞİD ‘güvenli bölge’ bulmuş” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“IŞİD’in lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin Türkiye sınırına 5 kilometre mesafede, TSK’nin kontrol ettiği bir alanda bulunup öldürülmesinden sonra örgütün sözcüsü El Muhacir de yine TSK’nin kontrolündeki Cerablus’ta DSG-Uluslararası Koalisyon ortaklığı ile öldürüldü. Her iki ismin de TSK’nin kontrol ettiği bölgelerde aylarca barınması, kafalarda soru işaretleri yarattı. ABD’nin IŞİD’le mücadele eski Özel Temsilcisi Brett McGurk da bu duruma dikkat çekerek, ‘Bağdadi, Türkiye sınırına 5 kilometre mesafede Türk askeri üssünün bulunduğu Türkiye tarafından korunan bölgede öldürüldü. Türkiye’nin de yapması gereken açıklamalar var’ dedi. McGurk, operasyonun DSG ile yapıldığını ve Türkiye’ye bilgi verilmediğini de belirtti.”

Evrensel gazetesi ise manşetindeki, “IŞİD’i yaratan koşullarla hesaplaşılmalı” başlıklı haberinde, “IŞİD lideri Bağdadi’nin öldürülmesinin ardından başlayan ‘IŞİD bitti’ tartışmalarını değerlendiren Ortadoğu Uzmanı Faik Bulut, devletlerin bölgede hegemonya mücadeleleri olduğu sürece bu tür örgütlerin varlığının devam edeceğini söyledi. Bulut, ‘Bir dönem geliyor, uluslararası güçler bu örgütlerden desteğini çekiyor, yok etmeye çalışıyorsa da ‘Cin bir kere şişeden çıkıyor’, kolay kolay denetim altına alınamıyor’ tespitini yaptı” ifadelerine yer verdi.  

“Sessiz sedasız tarihi af”

Karar gazetesinin manşetinde, “Sessiz sedasız tarihi af” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“81 milyonu ilgilendiren ancak Suriye gündeminin gölgesinde kalan infaz düzenlemesinde son aşamaya gelindi. Paketin mimarlarından MHP’li Feti Yıldız, teklifle 129 bin kişinin tahliye olacağını söyledi. Tek düzenlemeyle her iki kişiden birinin çıkmasını sağlayacak paket, 45 bin kişiyi kapsayan ‘Rahşan affını’ üçe katlayarak Cumhuriyet tarihinin en büyük af kanunu olacak. Yeni yıldan önce TBMM’ye gelmesi beklenen infaz düzenlemesinin detayları şekillendi. ‘Şartlı Ceza İndirimi’ kanun teklifinin yasalaşması halinde infaz süreleri kısalarak 2/3 yerine ½ olarak uygulanacak. 10 yıl hapis cezası alan 5 yıl parmaklıklar ardında kalacak. Terör, örgütlü ve cinsel suçlarla, uyuşturucu suçunu işleyenler kapsam dışı tutulacak. Doğum yapan kadınlar ile 70 yaş ve üstündekiler cezalarını evde çekecek. Kamuoyunda gerektiği kadar yer edinmeyen düzenlemeyle ilgili MHP’nin Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız açıklama yaptı. Yıldız ‘İlk etapta 93 bin, zamanla 36 bin ve toplamda 129 bin kişi tahliye olur. Cezaevlerinde 284 bin hükümlü ve tutuklu var’ dedi. Kanun teklifi, kapsam olarak 45 bin kişinin tahliyesini sağlayan Rahşan affını geride bıraktı. Tek paketle uygulanan en büyük af düzenlemesi oldu.”    

“Merkez Bankası’na Malezya modeli”

Birgün gazetesi manşetinde, “Merkez Bankası’na Malezya modeli” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“MB’nin denetlediği şirketlere hissedar olmasını sağlayacak düzenlemenin bu hafta Meclis’e gelmesi bekleniyor. Bu model Endonezya ve Malezya’da uygulanıyor. Yurtdışında faaliyet gösteren şirketlere hissedar olabilen Merkez Bankası’nın bu kez yurtiçinde, kendi denetlediği şirketlere hissedar olmasına olanak sağlayan düzenlemenin önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor. ‘Şaibe olabilir’ uyarısı yapan muhalefet, Genel Kurul’da değişiklik yapılmaması durumunda düzenlemenin, bankanın itibarının daha da zedelenmesine yol açacağı görüşünde. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun CHP’li üyeleri, ‘Merkez Bankası daha önce uluslararası şirketlere yönelik hissedar olma uygulamasını izliyordu. Düzenleme, kendisinin denetim ve gözetimine tabi yurtiçindeki sistem işleticileri ile ortaklığa denk düşmektedir’ ifadelerini kullandı. İYİ Partili isimler ise ‘Sistemdeki kuruluşlardan herhangi birine hissedar olunması, hiçbir kayırmacılık olmasa bile birçok yanlış algıyı beraberinde getirir’ dedi.”

Gazete ön sayfasının altındaki, “Kültür’den kısılıyor Diyanet’e akıtılıyor” başlıklı haberinde ise, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2020 yılı bütçesinin 2019 yılına göre 1.1 milyar TL artırılarak 11.5 miyar TL’ye çıkarılmasını teklif eden iktidar, Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesini ise azalttı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçesi, 2019 yılına oranla yüzde 9 düşürüldü. 2019 yılında 5.6 milyar TL başlangıç ödeneği verilen kurumun 2020 yılı için bütçe teklifi 5.1 milyar TL oldu. AKP iktidarları döneminde Türkiye’de 3 bine yakın kütüphanenin kapısına kilit vuruldu. 2002 yılından 2018 yılına kadar devlet eliyle inşa edilen kütüphane sayısı ise 11’de kaldı. 2017 yılında, ‘Bütçe yetersizliği’ gerekçesiyle kütüphaneler için kitap alım işini erteleyen bakanlık, 2013’te 43 milyon TL ödenek ayırdığı arkeolojik kazılara 2017’de yalnızca 37.8 milyon TL ödenek ayırdı” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design