Anasayfa / Medya izleme / “Mazlumun intikamı”

30 Ekim

“Mazlumun intikamı”

Gazeteler, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına geniş yer ayırırken, birkaç tane dikkat çeken haber gündemde öne çıktı

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Mazlumun intikamı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“IŞİD lideri Bağdadi’nin öldürülmesine ilişkin detaylar ortaya çıkıyor. Fox News’e operasyonun ayrıntılarını anlatan DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdi, bir istihbaratçılarını IŞİD’in içine yerleştirmeyi başardıklarını ve bu kişinin Bağdadi’nin yanına kadar sızdığını belirterek, 15 Mayıs’ta ABD’lilerin de içinde yer aldığı bir birim oluşturduklarını ve operasyonun planlamasını birlikte yaptıklarını anlattı. Ebdi, içerideki istihbarat görevlisinden aldıkları bilgi ile Bağdadi’nin kaldığı binanın ayrıntılarına ve içeride kaç kişinin olduğu bilgisine ulaştıklarını belirterek, bu bilgiler sayesinde operasyonun başarılı bir şekilde sonuçlandığını kaydetti. Kobani, DNA testinin de daha önce ele geçirdikleri Bağdadi’ye ait bir iç çamaşırı sayesinde yapıldığını söyledi. Öte yandan ABD, Bağdadi’nin cesedini denize attığını duyurdu.” 

“Halklar değişim istiyor”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Halklar değişim istiyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Şili’den Irak ve Lübnan’a kadar ayağa kalkan halklar, ekonomik ve sosyal taleplerin yanı sıra siyasi değişime de vurgu yapıyor. Dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleşen hak arama eylemlerini değerlendiren Akademisyen Alphan Telek, ‘Dünya bir dönüşüm çağında, sistem çatırdıyor. İnsanlar yeni bir kardeşlik ağı inşa ediyorlar. 2008’de başlayan hareketlerde, hükümetler son derece güçlüydü ve değişime direnmişlerdi. Bugün sistem son derece kırılgan hale geldi’ dedi. Irak’ın farklı kentlerinde işsizlik ve yolsuzluğa karşı başlayan gösterilere polis ateş açtı. Kerbela’da 18 kişi yaşamını yitirirken 800’den fazla kişi yaralandı. Sendikalar 4 günlük grev ilan etti. Yasağa karşın halk Tahrir Meydanı’na çıktı. Erken seçim çağrısı yapan Sadr’a mektupla yanıt veren Başbakan Abdulmehdi, Sadr’ın Hadi el Amiri’yle hükümet için anlaşması şartını koştu.”  

“Aklınızdan geçirmeyin”

Karar gazetesi manşetindeki, “Aklınızdan geçirmeyin” başlıklı haberinde, “Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında çıkarılacak paketlerde, küçük yaşta evlilikle ilgili bir madde yer alacağı iddiası kamuoyu gündemine geldi. Daha önce de konuşulan ancak tepkiler üzerinde rafa kaldırılan hükmün ‘yaş farkının 10’un üzerinde olmaması ve evliliğin gerçekleşmesi durumunda cezanın ertelenmesi’ şeklinde hayata geçirilmesi öne sürüldü. Dikkat çeken başlığa muhalefetten tepki geldi. Bu yönde bir teklifin komisyona iletilmediğini belirten TBMM Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi CHP’li Gamze Taşçıer, ‘AK Parti’li vekillerin önereceği ifade ediliyor. Mağduriyetlerin iletildiğini söylüyorlar. Ortada tasarı yok ancak bu yönde bir düzenleme kabul edilemez’ dedi. Komisyonun İYİ Parti’li üyesi Tuba Vural Çolak da hiçbir koşulda çocuk yaşta evliliğin önünün açılmaması gerektiğini belirtti” ifadelerine yer verdi.   

“Boğaz’ı da Saray’a bağlayacaklar”

Birgün gazetesi ön sayfasının altında, “Boğaz’ı da Saray’a bağlayacaklar” başlıklı habere yer verdi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilerine darbe niteliğinde yeni bir yasa taslağı hazırlandı. Taslağa göre Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan yetkiler başkan ve yöneticileri ile üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından atanacak yeni kurullara devredilecek. İBB’ye ait olan yapıların denetim yetkisi de Boğaziçi Başkanlığı ile ilçe belediyelerine bırakılıyor. TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Akçelik, ‘Artık kıyı, sahil şeridi ve öngörünüm bölgelerine ait plan, plan değişiklikleri ve revizyonları Bakanlık tarafından yapılarak direkt onaylanmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na sunulacak. Bu değişiklik korunan alanların geleceğinin ne olacağı konusunda ciddi şüpheler uyandırıyor’ dedi.”

“Sen misin patronu tutuklatan”

Cumhuriyet gazetesi manşetin yanındaki, “Sen misin patronu tutuklatan” başlıklı haberinde, “301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma katliamı davasını yürütürken görev yeri değiştirilen mahkeme başkanı Aytaç Ballı’ya ceza gibi ‘gizli’ terfi notu verildi. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi, önce davada Soma Holding patronu Can Gürkan’a verdiği tutukluluk kararını kaldırdı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi’nin verdiği not, Ballı’nın meslekte yükselmesini engelledi. Mahkeme, Gürkan’ın maden ocağı işletme yasağını da kaldırdı. Gürkan’ın avukatı, duruşmada ‘Keser döner sap döner…’ diye ‘gözdağı’ vermişti” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design