Anasayfa / Medya izleme / “Saray demokrasisi”

01 Kasım

“Saray demokrasisi”

Günün öne çıkan haberleri Birgün, Yeni Yaşam ve Karar gazetelerindeydi

Birgün gazetesi manşetinde, “Saray demokrasisi” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Türkiye’de ‘normalleşmeyi’ Cumhurbaşkanı uçağına ve Saray’a davet edilen medya kuruluşu sayısında arayanlara duyurulur: Sadece son 48 saat içinde yaşananlar bile Türkiye demokrasisinin geldiği noktayı özetlemeye yetiyor. Seçim sonuçları ve evrensel hukuk kuralları AKP iktidarı için formaliteden başka bir şey ifade etmiyor. Eleştirileri beğenilmeyen RTÜK üyesi görevden alındı, OHAL döneminde hukuk dışına çıkan kamu görevlilerine anayasal koruma zırhı verildi. Boğazlar üzerinden İstanbul’a el koymaya hazırlanan Saray, belediye yasasında yapılacak değişiklikle de büyük şehirlere fiilen kayyum atamış olacak.”

Gazete manşetin yanındaki, “Suç işleyene anayasal zırh” başlıklı haberinde de, “OHAL döneminde hukuk dışına çıkan kamu görevlilerinin yargılanmasını engelleyen yasal düzenlemeye Anayasa Mahkemesi onay verdi. Tepki çeken düzenlemeyi CHP’liler Yüksek Mahkeme’ye taşımıştı. Mahkeme üyeleri oybirliği ile itiraza ‘ret’ yanıtı verdi. Bu kararla OHAL döneminde suç işleyen kamu görevlilerine anayasal zırh gelmiş oldu ve kamu görevlilerinin yargılanmasının önü kapatıldı” ifadelerini kullandı.

“Kobane ruhu yine ayakta”

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Kobane ruhu yine ayakta” başlıklı habere yer verdi:

“IŞİD’in yenilgisinin başladığı yer olarak tarihe geçen Kobane’de 2014’teki direnişe atfen ilan edilen 1 Kasım Dünya Kobane günü kutlanıyor. Bu sene etkinlikler 2 Kasım’da yapılacak. Yarın tüm dünyadan Kuzey Suriye için ayağa kalkacak. Eylemlerin temel talebi ise Türkiye’nin ÖSO ile başlattığı operasyonun tamamen sona erdirilmesi ve Kuzey Suriye’den tamamen çekilmesi olacak. IŞİD 15 Eylül 2014’te Kobane’ye saldırdığında birkaç gün içinde kenti ele geçireceğini düşünmüştü. O günlerde Erdoğan da Antep’te yaptığı açıklamada ‘Kobane düştü, düşüyor’ demişti. Ancak hem içerideki direniş hem de dünyadaki kitlesel eylemler Kobane’nin düşmesinin önüne geçti. Aradan geçen 5 yılda Erdoğan’ın Kuzey Suriye politikası değişmezken, dünya halklarının dayanışması da artarak sürüyor.”  

Gazete manşetin altındaki, “Bağdadi Cerablus’a gidecekmiş” başlıklı haberinde ise, “NBC’ye konuşan DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Bağdadi’nin öldürülmeden önce 48 saat içinde Türkiye kontrolündeki Cerablus’a geçmeye çalıştığını söyledi. IŞİD’in sözcüsü de Cerablus’ta öldürülmüştü” ifadelerini kullandı.

“İnkar eden tekrar eder”

Karar gazetesinin manşetinde, “Eş durumundan cezaya iptal” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“15 Temmuz sonrası FETÖ ile etkili mücadele sağlayan tedbirler, bazı mağduriyetlere de yol açtı. ‘Kurunun yanında yaş da yanmasın’ uyarıları yapıldı. CHP’nin OHAL düzenlemelerine yönelik itirazını görüşen AYM ise ‘hakkaniyet’ ilkesini altını çizen kararlar verdi. Mahkeme, suçun ve cezanın kişiselliği ilkesi doğrultusunda örgüt ile iltisaklı kişilerin eşlerine ait pasaportların iptal edilemeyeceğine hükmetti. Darbe girişimi sonrası 2016’da ilan edilen ve 2 yıl süren OHAL döneminde, FETÖ’yle kesintisiz mücadeleyi destekleyecek düzenlemeler hayata geçirildi. Devlete sızan kriptolar hızla temizlendi. Ancak mahkeme kararı olmadan bakanlıkların idari tasarrufuyla atılan bazı adımlar mağduriyetleri beraberinde getirdi. CHP’nin, bu konudaki iptal başvurusunu görüşen Anayasa Mahkemesi ise üç başlıkta kritik kararlar verdi. AYM ‘FETÖ ile iltisaklı kişilerin eşlerine ait pasaportların iptalinin’ Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmetti. Kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin, yerleştirildiği kurumlarda ücret ödemesine de son verildi. Düzenlemenin eğitim hakkını kısıtladığı belirtildi. ‘Alınan karar ve yapılan işlemlere açılan davalarda yürütmenin durdurulamaması’ konularını düzenleyen 10'uncu madde de iptal edildi. Mahkemelerde yürütmeyi durdurma kararının alınmasının önü açıldı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design