Anasayfa / Medya izleme / “IŞİD Pınarı!”

11 Kasım

“IŞİD Pınarı!”

Gündemin en önemli haberi Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde yer aldı

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “IŞİD Pınarı!” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR), Türkiye’nin Suriye Milli Ordusu (SMO) adı altında bir araya getirdiği güçler arasında IŞİD üyelerinin olduğunu isim vererek Açıklamasıyla eşzamanlı olarak ANHA da ÖSO içindeki IŞİD’lilerin detaylı isim listesini yayınladı. Ajans, önceki gün ve dün toplam 77 IŞİD yöneticisinin görevleri, ÖSO içinde ‘Barış Pınarı Harekâtı’na katılarak Kuzey Suriye’nin hangi cephesinde yer aldığını yazdı. Ayrıca IŞİD içinde olduğunu gösteren fotoğraflar ile daha sonra ÖSO içinde olduğunu gösteren fotoğraflara yer verdi. Ajansa göre ÖSO içinde yer alan IŞİD yöneticileri arasında ABD’li Doktor Peter Kassig’in kafasını kesip Youtube’da yayınlayan Sofyan El Qishim ve Kürt siyasetçi Hevrin Xelef’i katleden Ebu Sedam El Ensari de var.”    

“Sondajın tepesinde İsrail gözü”

Karar gazetesinin manşetinde, “Sondajın tepesinde İsrail gözü” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Kıbrıs açıklarındaki sondaj geriliminde savaş gemilerinin ardından şimdi de devreye İHA’lar girdi. Fatih ve Yavuz gemilerine refakat eden Türk İHA’larına karşılık olarak Rum yönetimi de aynı yöntemi kullanmaya başladı. Rumlar, İsrail’den aldığı 4 İHA ile, bölgede çalışmalarını sürdüren Fatih ve Yavuz gemilerini 24 saat gözetim altında aldı. Türkiye de gemilerini savaş gemileri ve bölgede uçurduğu F-16 ve İHA’larla koruyor. İsrail ayrıca, Akdeniz üzerinde bulunan iki uydusu aracılığıyla da Yunanistan ve Rum kesimine kesintisiz istihbarat desteği sağlıyor. Güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre bu iki uyduyla bölgedeki Türk gemilerinin yakın çekim görüntüleri Rum ve Yunan yetkililere aktarılıyor. Büyük doğalgaz yataklarının bulunduğu Ada’nın çevresinde donanma bulunduran ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa da bölgeyi İHA’larla takip ediyor.”

“Böyle katkı düşman başına”

Birgün gazetesi manşetinde, “Böyle katkı düşman başına” başlıklı habere yer verdi. “Erdoğan Cumhuriyet’e en büyük katkıyı AKP hükümetlerinin yaptığını iddia etti” üst başlığıyla verilen haberde, “Cumhurbaşkanı’nın sözlerinin aksine Türkiye, hazırlanan tüm raporlarda eğitim, sağlık, cinsiyet eşitliği, basın özgürlüğü, düşünce ve ifade hürriyeti gibi temel başlıklarda son sıralarda yer alıyor. İşte acı tablo:

Eğitim: Türkiye, her bir öğrenci için yapılan ortalama harcamada 137 ülke arasında 99’uncu sırada.

Sağlık: OECD üyesi 36 ülke arasında milli gelire oranla en az sağlık harcaması yüzde 4.2’lik oranla Türkiye’de yapılıyor.

İş cinayetleri: Türkiye’de 193 kaza başına 1 iş cinayeti meydana geliyor. Rakamlar Türkiye’de her gün 3.4 işçinin hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Güvenlik: Küresel Barış Endeksi’nin raporuna göre, Türkiye 163 ülke arasında 152’nci sırada yer aldı.

Demokrasi: The Ecıonomist dergisinin 2018 yılında yayınladığı raporda, 167 ülkenin demokrasi düzeyleri incelendi. Türkiye 110’uncu oldu.

Basın özgürlüğü: Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün her sene yayınladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 157’nci sırada bulunuyor.

Cinsiyet eşitliği: Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018 Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda Türkiye, kadın-erkek eşitliği konusunda 149 ülke arasında 130’uncu konumda” ifadeleri kullanıldı.   

“AKP’li yıllarda işsizlik 5 kat arttı”

Evrensel gazetesi manşetin altındaki, “AKP’li yıllarda işsizlik 5 kat arttı” başlıklı haberinde, “CHP tarafından hazırlanan ‘Türkiye’nin işsizler ordusu 2018 İŞKUR Raporu’na göre, AKP’nin iktidara geldiği 2003 yılından bu yana işsizlik 5 katına çıktı. Türkiye2de İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısının tüm zamanların rekorunu kırarak, 3 milyon 509 bin 603’e yükseldi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design