Anasayfa / Medya izleme / “Kaset değil belge!”

18 Kasım

“Kaset değil belge!”

Günün manşeti Yeni Yaşam gazetesinde yer aldı

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Kaset değil belge!” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’a izlettiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı Mazlum Ebdi’ye dair kaset, ABD’de ‘ucuz propaganda kaseti’ olarak yorumlanırken, Ankara-IŞİD ilişkisi mercek altında. IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin İdlib’de TSK’nin gözlem noktasının yakınında ABD-DSG operasyonuyla öldürülmesi ve Ankara’nın ardından apar topar tüm sülalesi Türkiye’de bulunan Bağdadi’nin eşi ve diğer aile üyelerini yakaladığını açıklaması ile 74 IŞİD’linin Barış Pınarı Harekâtı’na katıldığının ortaya çıkması kuşkuları artırdı. ANHA, IŞİD’e ait yeni bir belge yayınladı. Belgede IŞİD Avrupa’da görevlendirdiği üyelerine Türkiye’yi geçiş güzergâhı olarak kullanmaları talimatı veriyor. Belgede şunlar yazılı: ‘Emir El Mümin direnişin Emir’i Ebubekir El Bağdadi’nin bilgisi ve talimatıyla, Hüseyin Muhammed Ali Türkiye’ye, oradan da güvenlik işlerimizi yapmakla görevli kardeşimiz vasıtasıyla Almanya’ya, belirlenen talimat üzerine faaliyet yürütmek için gönderilmektedir. Tarih: 30-11-2015 Irak Şam İslam Devleti, El Xêr (Derazor) Vilayet Yönetimi.’”

“Zulüm yuvası”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Zulüm yuvası” başlıklı haber yer aldı:

“Kimsesizlere bakım ve barınma hizmeti sağlayan Darülaceze’de, küçük çocuklara çalışanlar tarafından şiddet uygulandığı ortaya çıktı. Bir çocuğun şiddete uğradığına dair belirtiler gören doktor, durumu kuruma bildirdi. Soruşturma sonunda şiddete uğradığı belirlenen ve yaşları 0 ile 6 arasında değişen 7 çocuk farklı yurtlara gönderildi. Kuruma personel sağlayan şirket, sadece kınama ve ücret kesme cezası uyguladığı bir hastabakıcıyı başka bir birimde görevlendirdi. Çocuklardan sorumlu hiçbir iradeciye cezai işlem uygulanmadı. Çocuklara şiddet uygulayan çalışanlara, işe giriş süreçlerinde Darülaceze’nin üst düzey yöneticilerinin referans olduğu öne sürüldü.”      

“Sosyal yardımlar oy için kullanıldı”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Sosyal yardımlar oy için kullanıldı” başlıklı haberinde, “Sosyal yardımların seçim olan ve olmayan yıllara göre dağılımını açıklayan CHP genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, AKP Hükümeti’nin sosyal yardımları oy için dağıttığını söyledi. Erdoğdu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2016, 2017 ve 2018 yıllarındaki sosyal yardım harcamalarını karşılaştırdı. Buna göre seçim olmayan 2016’da sosyal yardıma ayrılan 15 milyar 222 milyon liralık ödeneğin sadece 12 milyar 615 milyon lirası harcandı. Cumhurbaşkanlığı referandumunun yapıldığı 2017’de 13 milyar 635 milyonluk ödeneğin tamamı harcandı. Cumhurbaşkanlığı ile parlamento seçimlerinin yapıldığı 2018’de ise 14 milyar 977 milyon liralık ödenek yetmedi, 1 milyar 112 milyon lira ek ödenek alındı. Sosyal yarımların AKP’ye oy getirmek için kullanıldığını, sosyal yardımların parti yardımı gibi dağıtıldığını dile getiren Erdoğdu, ‘AKP yoksulluğu gidermek yerine, bu durumdan yararlanmayı ve halkın bütçesiyle halkı sömürmeyi tercih ediyor’ dedi” ifadelerine yer verdi.   

“Meclis turizm”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Meclis turizm” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesini yanıtlayan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM’de çalışan bin 481 personelin yurt dışı ziyareti için görevlendirildiğini ve üç yılda bu ziyaretler için Meclis bütçesinden 6 milyon 34 bin 192 TL harcandığını belirtti. AKP’li Şentop, Afrika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Güney Amerika’ya, gidilen ülkeler hakkında da bilgiler paylaştı. Şentop, 2017 yılında aralarında Kenya, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Kamboçya, Hırvatistan’ın da bulunduğu, 153 farklı ülkeye toplam 308 personel, 2018 yılında aralarında Bulgaristan, Etiyopya, Senegal’in bulunduğu 187 ülkeye 590 personel, 2019 yılında da aralarında Paraguay, Singapur, Slovakya ve Tayland’ın bulunduğu 126 farklı ülkeye toplam 583 personel görevlendirmesi yapıldığını bildirdi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design