Anasayfa / Medya izleme / “Bizde yanlış olmaz Cumhuriyeti”

19 Kasım

“Bizde yanlış olmaz Cumhuriyeti”

Gündemin öne çıkan haberleri Karar, Yeni Yaşam, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinde yer aldı

Karar gazetesinin manşetinde, “Bizde yanlış olmaz Cumhuriyeti” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Define dedikodusu uğruna resmi gözetim altında yok edilen 12 bin yıllık Dipsiz Göl skandalı ve sonrasında yaşananlar, bürokratik köhnemişliğin de en çarpıcı fotoğrafı oldu. Türkiye’nin bir doğal hazinesinin yok edildiği olayda, benzer bütün olaylardaki gibi, sorumlular hatalarını kabul edip harekete geçmek yerine akıl almaz bahanelerin ardına sığınmayı tercih etti. Türkiye’nin milli hazinesi olan gölü yok eden kazı için başta valilik olmak üzere 5 resmi kurum onay verdi. 12 bin yıllık gölün yok edilmesinin ardından bu hatayla yüzleşen hiçbir kurumun çıkmaması bir yana yapılan büyük yanlışa yenileri de eklendi. Define arama iznini veren valilik, bir yandan soruşturma başlatırken bir yandan da kurutulan gölün değerinin olmadığını iddia eden açıklamalara kapı açtı. Hiçbir yetkili sorumluluk üstlenmezken gölün aslında buzul döneminden kalmadığı sadece bir su birikintisi olduğu açıklamaları gelmeye başladı. 12 bin yıldır kimse için tehdit olmayan göl Dumanlı köyü İstavroma Yaylası’nda yaşayan vatandaşları aniden rahatsız etmeye başladı. Sosyal medyada başlayan kampanyalar yine bürokrasinin hatasızlığını, asıl suçlunun ‘göl’ün kendisi olduğunu bütün Türkiye’ye gösterdi.”

“Türkiye gitsin”

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Türkiye gitsin” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye dünyaya, Kuzey Suriye’de girdiği yerlere ‘huzur’ götürdüğü propagandası yaparken, bölgeden gelen haberler durumun farklı olduğunu gösteriyor. Daha önce Azez, Afrin, İdlib gibi yerlerde yaşanan halk isyanının bir benzeri Türkiye’nin 2016’dan bu yana ÖSO ile birlikte kontrol ettiği Fırat’ın batısındaki Bab kentinde yaşanıyor. Geçen hafta kentte yaşanan büyük bir patlamanın ardından binlerce insan önceki gün sokağa döküldü. Kentteki hırsızlık, yağma, yolsuzluk ve baskının arttığına dikkat çeken Bab halkı, Türkiye’nin kurduğu emniyet müdürlüğüne girmeye çalıştı, ayrıca bazı binaları da yaktı. Eylemlerde sık sık ‘Türkiye gitsin’, ‘Erdoğan rejimine hayır’ sloganlar atıldı.”   

“Adakta bile şaibe”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Adakta bile şaibe” başlıklı haberinde, “Çocuklara şiddet iddialarıyla gündeme gelen Darülaceze’nin zarara uğratıldığı ileri sürüldü. İddiaya göre, Darülaceze içindeki kurban ve adak yerinin ihalesinde muhammen bedel bilerek yüksek tutuldu ve ihaleye katılım engellendi. Yeni ihale yapılması gerekirken, idare meclisi kararı alınarak alanın işletmesi, kuruma 2.4 milyon lira borcu bulunan mevcut kiracı İ.A’ya verildi. Darülaceze Başkan Yardımcısı’nın imzası bulunan belgeye göre, aylık 126 bin 350 lira bedelle ihaleye çıkılan alan için İ.A., geçen ağustos ayında 1181 lira işgaliye ödedi. İ.A.’nın kira borcunun da bir milyon liraya indirildiği öğrenilirken yine aynı belgeye göre ağustosta elde edilen kurban kar bedelinin yüzde 40’ı, yani 4 bin 729 lira, borcuna karşılık İ.A.’dan alındı” ifadelerini kullandı.

Gazete manşetin altındaki, “Talan madenciliği” başlıklı haberinde ise şu ifadelere yer verdi:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 320 maden sahasını ikinci kez ihaleye çıkarması eleştirilere neden oldu. Maden Mühendisleri Odası Başkanı Yüksel, ‘Yüzlerce sahada maden aranıyor. Plansız yapıldığı için hem kaynaklar israf oluyor hem de çevre ve doğa kirliliği ortaya çıkıyor’ dedi. Eski Maden Mühendisleri Odası Başkanı Torun da, Madencilik Yasası’nın değiştirildiğini, büyük parsel sahibine küçüğünü alma hakkı verilerek tekelleşmenin önünün açıldığını belirtti. Torun, ‘Bunun adı sömürge madenciliği, kapkaç madenciliğidir. Zihniyet değişmeli’ dedi.”  

“İpotekli yaşamlar”

Birgün gazetesinin manşetinde, “İpotekli yaşamlar” başlıklı haber yer aldı:

“TÜİK, ekim ayına ilişkin konut satış istatistiklerini yayınladı. Buna göre ekim ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 oranında azalarak 142 bin 810 oldu. Ancak kamu bankalarının konut kredisinde aylık faiz oranını yüzde 0,99’a indirmesiyle ipotekli konut satışlarında rekor kırıldı. Ekim ayında yurttaşlar konut kredisi kullanarak 50 bin 411 konut satın aldı. Geçen yıl ekim ayında bu sayı 8 bin 65’ti. Böylece ipotekli konut satışı ekim ayında yıllık yüzde 525 oranında artmış oldu. Hükümetin bastırmasıyla bankalar konut kredisini düşürerek yurttaşları ev almaya sevk ederken kira derdinden kurtulmak isteyenler 15 yıllık stresli bir sürece girmeyi göze alıyor. Başını sokacak bir evin hayalini kuranlar konut kredisinde üst üste iki taksit ödeyemediğinde bankanın pençesine düşüyor. Takip başladığında banka hesaplarına, taşınmazlara hatta maaşın bir kısmına bile el konabiliyor. Ülke genelinde takibe düşen borç tutarı eylülde yıllık yüzde 51 arttı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design