Anasayfa / Medya izleme / “Yıldıramazsınız”

27 Kasım

“Yıldıramazsınız”

Yeni Yaşam gazetesi HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli’nin açıklamalarını manşete taşırken, Birgün gazetesi Erdoğan’ın EYT’lilerle ilgili sözlerini eleştirdi

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Yıldıramazsınız” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada HDP’ye ve diğer muhalefete yönelik artan baskılara dikkat çekti. 25 Kasım bildirileri dağıttıkları için 6’sı kadın 7 HDP’linin tutuklandığını, polisin kadın yürüyüşüne saldırdığına dikkat çeken Temelli, ‘Polis yılda ortalama 350 kadın cinayetini önlemeye çalışacağına, kadınlara saldırıyor’ dedi. HDP Kocaeli il binasına ve bazı ilçe binalarına dün baskın düzenlendiğine dikkat çeken Temelli şunları söyledi: ‘Kocaeli’de gözaltılar var. Gebze ilçe binamız basılmış, insanlar darp edilmiş, bir de oraya bayrak asılmış. Niyetiniz nedir? Yapmış oldukları şey bir rezilliktir. HDP’ye yönelik şiddetin dozunu her geçen gün artırmaya devam ediyorlar. Bizi yıldıramayacaksınız.’” 

“EYT’lilerin hedefi ülkeyi çökertmekmiş”

Birgün gazetesi manşetinde, “EYT’lilerin hedefi ülkeyi çökertmekmiş” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ekonomik kriz üzerine tek söz söylemeyen AKP işsizlikten yoksulluğa, EYT’lilerden diplomalı işsizlere kadar hemen hiçbir konuda yurttaşların sorunlarını görmüyor. Daha önce ekonomik talepleri olanları ‘terörist’, ‘manipülasyoncu’ ve ‘düşman’ ilan eden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ı (EYT) hedef aldı ve şöyle dedi: ‘Fazla uzun sürmez, kısa bir süre sonra bu olayın nasıl bir manipülasyon, ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacak.’ Erdoğan geçen yıl yüksek gıda enflasyonuyla ilgili, ‘Baktılar kur, faiz, algıyla olmuyor ülkemizi soğan, patlıcan, domates, biber üzerinden ters köşe yapmaya çalıştılar’ diye konuşmuştu. AKP’li Cumhurbaşkanı üreticinin patates soğanı fiyatlar yükselsin diye depolarda çürüttüğünü öne sürmüş, ardından depo baskınları yapılmıştı. Dolar’ın artmasının ardından ise ‘Elinde silahı olan teröristle, elinde doları, avrosu, faizi olan terörist arasında hiçbir fark yok’ açıklaması yapmıştı. Erdoğan hemen her fırsatta ‘Döviz, faiz, manipülasyon ve fısıltıyla ekonomide kriz varmış gibi gösterildiğini’ savunuyor.”   

“Aile boyu kıyak”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Aile boyu kıyak” başlıklı haberinde, “AKP’li vekiller, 95 maddelik torba teklifte, mevcut ve eski milletvekilleri ile açıktan atandığı bakanlık görevleri sona erenlerin, aile fertlerinin sağlık giderlerinin TBMM bütçesinden karşılanmasını garantiye almak için kolları sıvadı. Yasada ‘bakmakla yükümlü oldukları’ ibaresi varken yönetmeliğin yetmeyeceğini düşünen vekiller, yasada düzenleme üzerinde duruyor. Tarım Bakanı Pakdemirli’nin eşi özel bir hastanede doğum yaptıktan sonra fark istenmesiyle gündeme gelen düzenleme, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay ve Sayıştay’ın mevcut ve eski üyelerini de kapsıyor. Kuruluş yasasında sağlık giderlerinin ‘TBMM üyelerinin tabi oldukları hükümler çerçevesinde’ kurumlarının bütçesinden karşılanması hükmü yer alıyor” dedi.  

“5 bin liraya satıldım, çocuklarım elimden alındı”

Evrensel gazetesi manşetinde, “5 bin liraya satıldım, çocuklarım elimden alındı” başlıklı habere yer verdi:

“Adana’da 1 hafta önce 6 yaşındaki çocuk sokakta kamyonetin altında kalmış, hayatını kaybetmişti. Kardeşlerine bakan 13 yaşındaki abla, ‘Annemiz bizi terk etti, başımızda olsa böyle olmazdı’ diye feryat etti. Medya, olayı anne Fatma K’yı ‘lanetleyerek’ haberleştirdi. Ulaştığımız Fatma K. yaşadıklarını anlattı: ‘5 bin liralık borca karşılık satıldım, çocuklarım elimden alındı. Ailem yanımda durmadı, sığınacak yerim yoktu. Yaşadıklarımı bilmeden beni suçluyorlar’ diyen Fatma K., şimdi de 13 yaşındaki kızının ‘satılmak’ istendiğini söylüyor. ‘Çocukların o adamın elinden alınsın, en azından yurtta gidip görebilirim. Ama böyle giderse çocuklarım küçük çocuğum gibi ölecek.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design