Anasayfa / Medya izleme / “Elçi cinayeti karanlıkta bırakılmak isteniyor”

28 Kasım

“Elçi cinayeti karanlıkta bırakılmak isteniyor”

4 yıldır aydınlatılmayan Tahir Elçi cinayeti yalnızca Evrensel, Yeni Yaşam, Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinde yer bulabildi

Evrensel gazetesinin sürmanşetinde, “Tahir Elçi cinayeti 4 yıldır aydınlatılmadı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015’te Sur’da Dört Ayaklı Minare önünde öldürülmesinin üzerinden 4 yıl geçti. Elçi’nin ölümünün ardından başlatılan soruşturmada cinayetin ardındaki sis perdesini aydınlatacak hiçbir ilerleme kaydedilmedi. 4 yıldır süren soruşturmada 4 başsavcı, 5 savcı değişirken bir kişinin bile ne fail ne de şüpheli olarak ifadesi alındı. Elçi cinayetinin soruşturmasını yakından takip eden avukatlardan Gamze Yalçın, ‘Failler ortaya çıkarılmak istenmiyor’ diyor.”    

Yeni Yaşam gazetesi ön sayfasının altında yer verdiği habere, “Elçi cinayeti karanlıkta bırakılmak isteniyor” başlığını attı ve “Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 4 yıl geçti. O dönem çatışmalar bahane edilerek deliller toplanmadı ve olay yeri keşfi ancak 4 ay sonra yapıldı. Soruşturmanın daha sonraki aşamaları da ciddiyetten uzak bir şekilde yürütüldü. Cinayetle ilgili kurulan komisyonun üyesi Av. Gamze Yalçın, fiili bir gizliliğin uygulandığı dosyaya ilişkin bugüne dek 150 talepte bulunduklarını, ancak yanıt alamadıklarını söyledi” ifadelerini kullandı.    

Cumhuriyet gazetesi birinci sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “4 yıldır karanlıkta bırakılan dosya” başlığını kullandı. Haberde şöyle denildi:

“Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, katledilmesinin 4. Yıldönümünde anılıyor. Aradan geçen 4 yılda Diyarbakır’da 2 başsavcı, 3 savcı, 4 müfettiş görevlendirildiği halde Elçi’nin failleri hala bulunamadı.”

Birgün gazetesi habere manşetin altında, “4 yıl geçti cinayet hala aydınlatılmadı” başlığıyla yer verdi:

“Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin üzerinden dört yıl geçti. Bu süre zarfında cinayet aydınlatılmadığı gibi başlatılan soruşturma da bitirilmedi. Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın cinayetin aydınlatılmasına yönelik umutlarının tükenmek üzere olduğunu vurguladı.”

“ÖSO da yapsa sorumlu Ankara”

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “ÖSO da yapsa sorumlu Ankara” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye’nin ÖSO ile birlikte Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 9 Ekim’de başlattığı operasyonda ağır insan hakları ihlalleri yaşandığını raporlaştırdı. Bölgedeki doktorlar, tanıklar ve mağdurlarla görüşülerek hazırlanan raporda çarpıcı tespitler yer aldı. ‘Türkiye ve desteklediği gruplar, sivillerin yaşadığı bölgelere ayrım gözetmeksizin topçu ateşi açtı, en az yedi yargısız infaz gerçekleştirdi. Sivillerin özel mülkleri olan ev ve dükkanlarını hukuksuz olarak işgal etti.’ ‘Türkiye ve desteklediği gruplar, kontrolleri altındaki bölgelerde faaliyet gösterirken, zorla kaybedilmiş olmasından endişe duyulan insani yardım çalışanlarının akıbetleri konusunda da açıklama yapmadı.’ ‘Rapor kapsamında görüşülen 5 Kürt, evlerinin ve başka mülklerinin işgal edildiğini ve kendilerinin veya yakınlarının geri dönmelerinin keyfi olarak engellendiğini, sadece Arapların geri dönüşüne izin verildiğini söyledi.’ ‘Çatışmanın tüm tarafları, kendi mensupları tarafından işlenen suçları soruşturmakla ve sorumluları cezalandırmakla yükümlüdür. Astlarının işlediği savaş suçlarından askeri yetkililer de sorumlu tutulabilir.’ ‘HRW Ortadoğu Direktörü Sarah Whitson: ‘Türkiye, silahlandırdığı fraksiyonların gösterdiği menfur davranışlara göz yumuyor. Bu bölgeler Türkiye’nin kontrolü altında kaldığı sürece yaşananlardan Türkiye sorumludur.’”   

Evrensel gazetesi ise ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “HRW: Suriye’de ‘Türkiye destekli gruplar’ infaz yapıyor” başlığını attı ve “İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu isimli, cihatçı gruplardan meydana gelen oluşumun, Suriye’nin kuzeydoğusundaki ‘Güvenli Bölge’de sivillere yönelik yargısız infaz yaptığını öne sürdü” dedi.

“‘Transfer’ oyunları”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “‘Transfer’ oyunları” başlıklı habere yer verdi:

“Yeni partilerin kurulması ve erken seçim beklentisinin artmasıyla siyasette kartlar yeniden karılmaya başlandı. Yerelde transfer kapısını açan AKP yönetimi, CHP, İYİ Parti ve Demokrat Parti başta olmak üzere muhalefet partilerinin bazı belediye başkanları ile meclis üyelerini radarına aldı. CHP’deki karışıklığın süreceğini düşünen AKP yöneticileri, ‘Orada milli duruş isteyen bir kesim var. Oradaki meseleyi CHP’nin kendi milli unsurlarına terk ediyoruz. Yeni kurulacak partilerden kaygımız yok. Cumhurbaşkanımız bir tartışma açar ve bunları paketler’ diyor.”

“Şirketlere teşvik, yurttaşa fatura!”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Şirketlere teşvik, yurttaşa fatura!” başlıklı haberinde, “Siyasi iktidarın yandaşlara peşkeş çektiği enerji sektörünün halka faturası korkunç boyutlara ulaştı. MMO Enerji Çalışma Grubu’ndan Orhan Aytaç’ın sosyal bilimler kongresinde sunduğu rapora göre elektrik üretim şirketlerine teşvik vermek için adeta bahaneler aranmış. Çeşitli bahanelerle özel şirketlere sağlanan ek teşviklerin kamuya maliyeti sadece 2018 yılı için 21 milyar liraya ulaştı. Alım garantisi adı altında üç yılda aktarılan tutar yaklaşık 4 milyar TL. Kanuna göre zorunlu olan çevre düzenlemelerinin yapılması dahi ek teşvik nedeni. Olması gereken çevre izninin alınması halinde bu şirketlerden elektrik yüzde 3 daha pahalı alınmaya başlandı. Üstüne gerekli önlemleri almayan şirketlere bir kıyak daha yapılarak 31 Aralık’ta dolan ‘çevreyi kirletme izni’ 30 Haziran 2022’ye dek 2.5 yıl daha uzatıldı. Üstelik bu şirketlerden piyasa fiyatının üzerinde dövize endeksli olarak elektrik alım garantisi de verildi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design