Anasayfa / Medya izleme / “TÜİK, çalış, güven”

17 Aralık

“TÜİK, çalış, güven”

Son açıklanan işsizlik rakamları belli başlı gazetelerde yer bulabildi

Eylül ayı verilerine göre işsiz sayısı bir yılda 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bin kişiye yükseldi.

Karar gazetesi manşetindeki habere, “TÜİK, çalış, güven” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“TÜİK, açıkladığı verilerle Türkiye ekonomisinin kronik sorunlarına mucize çözümler bulmaya devam ediyor. Kurum son raporu ile işsizlik sorununu da çözdü! Hem istihdamda hem de iş gücüne katılımda düşüş yaşanmasına rağmen işsizlik oranını yüzde 13.8’e gerileten TÜİK ‘Nasıl oluyor da oluyor’ esprilerine yol açtı. TÜİK istatistiklerine göre Türkiye genelinde işsizlik oranı yüzde 13.8 olarak gerçekleşti. 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bine çıktı. Çalışan kesimi oluşturan 15-64 yaş aralığındaki nüfus son bir ayda 53 bin kişi artmasına rağmen iş gücü piyasası 178 bin kişi düştü. Ancak kurumun verileri yine şaşırttı. Türkiye genelinde işsizlik oranı aynı periyotta yüzde 14’ten yüzde 13.8’e geriledi. Kafa karıştıran tabloya tepki gösteren CHP’li Aykut Erdoğdu, ‘Rakamlar baskılanıyor’ dedi. Dikkat çeken veriler kadın istihdamına da yansıdı. Üniversiteliler arasında kadınların iş gücüne katılma oranı erkeklerin yarısı oldu. Genç İşsizler Platformu’nun verilerine göre de 15-34 yaş arasındaki işsiz sayısı geçen yılın aralık ayına göre 425 kişi artışla 2 milyona ulaşıp rekor kırdı.”     

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “İşsizler ‘büyüme’nin kapsama alanı dışında” başlığıyla yer verdi:

“‘Ağustos ayında oran yüzde 14’ten yüzde 13.8’e geriledi. İşsizlik azalıyor’ propagandası gerçeği yansıtmıyor. Ağustosta 28 milyon 529 bin olan çalışan kişi sayısı eylül ayında 28 milyon 440 bine geriledi. İş gücüne katılım azalınca oran düştü. Gerçekte düşen, azalan yok. Olan şu: İşsizlik artıyor, istihdam azalıyor, kayıt dışılık artıyor, iş gücüne katılım düşüyor. İşsiz sayısında bir yılda yaşanan artış 55 ilin nüfusunu geçti. İşsiz sayısı 4 milyon 566 bin oldu. Genç işsizlik yüzde 26.1 olarak gerçekleşti. Ne eğitimde ne istihdamda olanların kayıp gençlerin oranı yüzde 28.6’yı buldu. Yüzde 16.4’lük tarım dışı işsizlik oranı yakacağın, gıdanın ateş pahası olduğu bir dönemde kentlerin işsiz kaynadığını gösterdi.”

Birgün gazetesi manşetindeki haber için, “Ayrı geminin insanları” başlığını kullandı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“İşsizlik, yoksulluk, geçim sıkıntısı yurttaşın can alıcı sorunu olmaya devam ediyor. İş umudunu yitirenlere yenileri ekleniyor. İktidar cephesinde ise israf, savurganlık katlanarak artıyor. TÜİK eylülde geçen yıla göre işsiz sayısının 817 bin artarak 4,5 milyonu aştığını açıkladı. İş bulma umudu kalmadığı için iş aramayanlara ayda 17 bin, günde 566 kişi eklendi. İBB mimar, mühendis, avukat ve hemşire kadrosu için ilan verdi. 420 kişilik işe 15 bin kişi başvurdu. Asgari ücrette üçüncü toplantı bugün. İşçi yaşamak için en az 2 bin 578 lira bekliyor. Cumhurbaşkanlığı ödeneği 2.8 milyar liradan 4 milyara çıktı. 11 ayda 3.2 milyar lira harcandı. Merkezi yönetim bütçesinde ocak-kasım döneminde 92.9 lira açık kaydedildi. Ziraat Bankası’nın görev zararı 3 milyara dayandı. 14 yılda bankanın zararı 23 kat arttı. Aile Bakanlığı’nın Müslüman Kadınlar liderlik programına 1 milyon 163 bin TL harcandı.”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Geleceksiz gençler” başlığıyla verdiği haberde, “TÜİK’in eylül ayı verilerine göre işsiz sayısı bir yılda 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bin kişiye yükseldi. Genç nüfusta işsizlik oranı 4.5 puanlık artış ile yüzde 26.1’e çıktı. Her dört işsizden birinin üniversite mezunu olduğu Türkiye, işsizlikte dünyanın en kötü 10 ülkesi haline geldi. Artan işsizlik, kayırmacılık, özgürlüklerin ihlali gibi nedenlerden dolayı iyi eğitimli gençlerin bir kısmı çareyi başka ülkelerde arıyor” ifadelerini kullandı.   

Sözcü gazetesi ise manşetindeki, “İşsizlik Ocar’ı!” başlıklı haberde şu ifadeler yer verdi:

“Meclis’te Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken, CHP’li vekil Aysu Bankoğlu, ‘Genç işsiz oranı yaklaşık 3 milyon kişiyle yüzde 30’a dayandı. Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdınız’ diyerek iktidarı eleştirdi. Bankoğlu, ‘Gençlerden bir ödülü hak ettiniz. Tebrik ederim’ dedi. Kürsüde elinde tuttuğu ve kendisinin ‘İşsizlik ve Mutsuzluk oscarı’ dediği heykelciği bakanların masasına bıraktı. Bakanlar şaşkın şaşkın kadın vekili izledi.” 

“Becerikli Fatih rayları da kaptı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Becerikli Fatih rayları da kaptı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“AKP milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan, Ankara’daki Next Level gökdeleninin borçlarını Ziraat Bankası’na devretti. İnşaattan hayvancılığa, ağaçtan ticarete pek çok alanda iş yapan Erdoğan, Melih Gökçek döneminde yoksullar üzerinden 300 milyon lirayı aşan ihaleler aldı. Erdoğan, son olarak sahneye Bakü-Tiflis-Kars demiryolunda çıktı. Şirketlerini Mart 2019’da ‘Pasifik Eurasia Lojistik Dış Ticaret’e dönüştüren Erdoğan, hatta anlaşılmış tarifleri aşan ücretlerle iş yapmaya başladı. Kazakistan resmi taşıma şirketi rahatsızlığını dile getirdi. CHP’li Tanal, TCDD’nin Pasifik Eurasia ile çalışmayan şirketlere vagon kiralamadığı iddialarını Meclis’e taşıdı.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design