Anasayfa / Medya izleme / “600 yaralı Türkiye’de”

18 Aralık

“600 yaralı Türkiye’de”

Cumhuriyet, Birgün, Karar ve Sözcü gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı

Cumhuriyet gazetesi manşetin yanında, “600 yaralı Türkiye’de” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Suriye’deki iç savaştan ders almayan Türkiye, Libya’da da İhvancı Trablus yönetiminden taraf oldu. Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme olasılığı tartışılırken bu ülkede çatışmalarda yaralanan 600’e yakın savaşçının Türkiye’de tedavi edildiği ortaya çıktı. Sahipleri AKP’ye yakın 4 hastanede tedavileri süren yaralıların bir kısmı İstanbul’daki otellerde kalıyor. Libyalılar, ‘Hiçbir ödeme yapmıyoruz. Masrafları hangi ülke karşılıyor bilmiyoruz. Otele kurdurduğumuz ekranlardan çatışmaları izliyoruz’ diyor.”

Gazete manşetin altında, “Perdelenen cinayet” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“FETÖ çatı iddianamesinde Hablemitoğlu suikastına geniş yer verildi. FETÖ’nün ‘eseri’ olduğu iddia edilen iddianamedeki bir ifadede, katil zanlısının Özel Kuvvetler’de görevli bir yüzbaşı olduğu, silahı da Mogan Gölü’ne attığı öne sürüldü. Olay tarihinde yurtdışında olduğu ileri sürülen yüzbaşının hiç sorgulanmadığı öğrenildi. Hablemitoğlu soruşturmasını yürüten savcılığın, 2002 yılındaki tüm sinyal bilgilerini inceleterek Ukrayna’da yakalanan yüzbaşı N.B.G.’nin izine ulaştığı öğrenildi. Savcılık, şüphelinin konuştuğu kişiyi de mercek altına aldı. Soruşturmada görev alan bazı polislerin FETÖ’den ihraç edildiği öğrenildi.” 

“İktidar, yandaş kurtarıcılığı yapıyor”

Sözcü gazetesi manşetindeki, “İktidar, yandaş kurtarıcılığı yapıyor” başlıklı haberinde, “Son 2 yılda 100’den fazla şirketin batmasına seyirci kalan iktidarın Simit Sarayı’nı kurtarmasına sert çıkan CHP’li İnce şöyle konuştu: ‘2002 yılından başlayıp bugüne kadar, kamu malları satılarak yandaşlar zengin edildi. Şimdi, 500 milyon dolara yakın zararı olduğu ileri sürülen Simit Sarayı’nın Ziraat Bankası tarafından kurtarılması, bunun bir başka örneğidir. Kamu hastaneleri karayolları, köprüler özel şirketlere hazine garantili yaptırılırken Simit Sarayı’nın kamulaştırılmasını biri çıkıp anlatmalıdır. AKP yandaş kurtarıcılığı yapıyor’” ifadelerine yer verdi.

“Asgari ücrette azami saçmalık”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Asgari ücrette azami saçmalık” başlıklı haber yer aldı:

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını dün gerçekleştirdi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) ev sahipliğinde yapılan kritik toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bir işçinin aylık asgari geçim tutarını 2 bin 331 lira olarak açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan son enflasyon raporuna göre kasım ayında yıllık enflasyon yüzde 10,56 olarak gerçekleşmişti. 2019 yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 12. Birgün yazarı ve Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Do. Dr. Aziz Çelik’e göre, TÜİK’in açıkladığı tutarın iler tutar yanı yok. TÜİK’in bu hesaplamayı nasıl yaptığını kamuoyuna izah etmesi gerektiğini vyrgulayan Çelik şu değerlendirmede bulundu: ‘TÜİK’in açıkladığı tutara göre, bir işçinin asgari yaşam maliyeti bir yılda yalnızca yüzde 5.3 artmış. Bu mümkün değil. TÜİK’in açıkladığı ortalama tutar ortalama enflasyonun altında olamaz. Bu rakam TÜİK’in kendi verileriyle dahi çelişiyor.’”

“Melen’de ‘ufak’ bir hata var”

Karar gazetesi manşetinde, “Melen’de ‘ufak’ bir hata var” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İstanbul’un su sorununu 100 yıl çözeceği belirtilen Melen Barajı bir türlü bitirilemedi. İBB Başkanı’nın ‘Kötü malzeme yüzünden duvarda çatlaklar oluştu’ iddiası tartışmaları alevlendirdi. ‘Büyük’ soruna ilişkin Bakan Pakdemirli’nin ‘Ufak bir teknik problem olduğu doğru’ cevabı ise süreci vahim boyuta taşıdı. Çatlak polemiği 20 milyon kişiyi yakından ilgilendiren dev projenin akıbetine ilişkin soru işaretlerini artırdı. Temeli 2015’te atılan Melen Barajı için dönemin Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ‘İstanbul’un su sorunu 2071 yılına kadar çözülecek’ ifadelerini kullanmıştı. Dev projenin 2016’da bitirileceği söylendi ancak aradan geçen sürede baraj devreye girmedi. Mimarlar Odası, duvarlarda hatalı malzeme kullanıldığını kaydetti. Seçilen zeminin yumuşak olmasından dolayı su tutulamadığı iddiaları da ortaya atıldı. İBB Başkanı’nın fotoğraflarla Melen’in duvarlarında çatlaklar oluştuğunu belirtmesi ise projeyi gündem haline getirdi. İmamoğlu’nun, ‘Yığma taşla yapılması önerildiği halde beton kullanıldı’ iddiasına cevap Orman bakanı Pakdemirli’den geldi: ‘Ufak bir teknik problem olduğu doğru. Gereğini yapacağız. Hiç iş yapmazsan hata da yapmazsın, binlerce baraj yaparsan bir tanesinde de küçük bir sorun olabilir.’” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design