Anasayfa / Medya izleme / “Dokunulmaz’ damatların sırrı”

30 Aralık

“Dokunulmaz’ damatların sırrı”

Gündemin dikkat çeken haberleri Karar, Cumhuriyet, Evrensel ve Birgün gazetelerinde yer aldı

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “‘Dokunulmaz’ damatların sırrı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Sözcü gazetesi davasında yazarlar Emin Çölaşan, Necati Doğru ile yönetici ve muhabirlere verilen “FETÖ cezaları”, başta hukukçular olmak üzere her kesimin tepkisini çekerken, terör örgütü ile mücadelenin ‘sulandırıldığı’ eleştirileri de yoğunlaştı. FETÖ’nün siyasi ayağına dokunulmadığına yönelik itirazlar siyasilerin “FETÖ ile bağlantılı oldukları” öne sürülen ‘damat’larını yeniden gündeme getirdi. Kamuoyunda en çok tartışılan ‘damat’, yargılandığı FETÖ davasında beraat eden Cumhurbaşkanlığı Yüksek İştişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın kızının eşi Ekrem Yeter oldu. FETÖ okulundan mezun olduğu öne sürülen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak hakkındaki iddialara hiç araştırılmadı. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Arınç’ın damadı, KHK ile ihraç edildi, tutuklandı ancak tahliye edildi. Beraat kararına itiraz edildi. Arınç ise ‘Adam mı öldürmüş? FETÖ’ye sempati duymuş’ diyerek damadını savundu. Eski TBMM Başkanı Kahraman’ın damadı ise firari FETÖ şüphelisi.”   

“500 bin çocuk Çin’in sadakat kampında”

Karar gazetesinin manşetinde, “500 bin çocuk Çin’in sadakat kampında” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Doğu Türkistan’da Müslümanlara baskıcı politikası nedeniyle tüm dünyada eleştirilen Pekin yönetiminin, ailelerinden ‘zorla’ ayırdığı yarım milyon Uygur çocuğu yatılı okullara yerleştirdiği iddia edildi. Amerikan New York Times gazetesi, Pekin hükümetine ait bir internet sitesine dayandırdığı haberinde, iktidardaki Komünist Parti’nin asimile politikası kapsamında ‘Parti ve ülkeye sadakat aşılamak amacıyla’ yarım milyon Uygur çocuğu Sincan Bölgesi’nde yapılan yatılı okullara yerleştirdiğini yazdı. Gazete ayrıca hükümetin sitesinde yayımlanan ‘planlama belgesine’ göre yatılı okulların sayısının artırılmasına yönelik büyük bir çaba olduğunu da belirtti. New York Times’ın haberine göre son üç yılda 1 milyondan fazla Uygur ve Kazak Sincan’daki mahkum kamplarına gönderildi. Amaç ise nüfusun İslam diniyle bağını zayıflatmak. Ama Çin bu konuda yalnızca yetişkinleri değil aynı zamanda çocukları da hedef alıyor. New York Times’ın hükümetin web resmi web sitesinde yer alan planlama belgesine dayandırdığı haberine göre Çin çocukların zorla alıkonulduğu bu tür yatılı okulları Doğu Türkistan’ın 800’den fazla kasabasında uygulamaya geçirme niyetinde. Parti resmi gerekçesinde bu okulları ebeveynleri uzak bölgelerde çalışan çocukların okullara katılabileceği fakirlikle mücadele programı olarak lanse ediyor. Ancak plana göre okullar çocukları erken yaşta ailelerinden uzakta iken asimile etmek ve doktrin aşılamak odaklı tasarlanıyor. Hükümet ebeveynleri tutuklamak, uzağa çalışmaya göndermek veya veli olmaya uygun olmadıkları gibi gerekçelerle söz konusu okullara kaydolmaya zorluyor. Okullara dışardan kimse sokulmuyor ve çok sıkı korunuyor. Fakat bu durumla ilgili ayrıntılar sürgünde yaşayan Uygur ana-babaların röportajlarında ortaya çıktı. Devlet medyası ise eğitim faaliyetlerini Devlet Başkanı Şi Cinping’in Sincan’daki şiddet olaylarının ve aşırılığın kökünü kazımak için olduğunu savunuyor. Yeni fikir ise Uygurların yeni neslini bu yatılı okullarda kuluçkaya yatırarak parti ve devlete daha sadık şekilde yetiştirmek olarak açıklanıyor.”

“Yılbaşı sepeti nasıl dolacak?”

Birgün gazetesi manşetindeki “Yılbaşı sepeti nasıl dolacak?” başlıklı haberinde, “İktidarın kültürel olarak hedef aldığı yılbaşı kutlaması, ekonomik anlamda da halk için büyük bir zorluğa dönüştü. Bir yandan içki marjinalleştirilirken, diğer yandan da üzerine konan vergilerle resmen lüks hale getirildi. Yarın yeni yılın gelişini kutlayacak olan yurttaşlar, alacakları ürünlere yüzlerce lira harcamak zorunda. 5 yıl önceki 261 liralık yılbaşı sepetinin bugünkü değeri 579 lirayı buluyor” ifadelerini kullandı.

“Silikozis olduklarını işe başvurunca öğreniyorlar”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Silikozis olduklarını işe başvurunca öğreniyorlar” başlıklı habere yer verdi:

“Aydın’ın 50 bin nüfusluk Çine ilçesinde Polat Maden, Kaltun Maden, Kömürcüoğlu Madencilik, Microma Madencilik, Eysim Madencilik başta olmak üzere yaklaşık 25 maden işletmesinde 6 bin maden işçisi çalışıyor. Maden işçilerinin anlattıkları, işçilerin çalışma koşullarını ve sömürüyü gözler önüne seriyor: ‘Sağlık taramasında çekilen filmlerin sonuçları bizimle paylaşılmıyor. Silikozise yakalanan işçileri hasta olduğunu bile söylemeden işten atıyorlar. İşçiler silikozise yakalandığını başka bir madene iş başvurusu yaparken istenen sağlık raporundan öğreniyor.’ 10 yıldır aynı firmada çalışan, feldspat ve kuvars madenlerini ürettiklerini söyleyen bir işçi, ‘Bu madenler cam, petrokimya ve demir-çelik üretimlerinde hammadde olarak kullanılıyor. Maddeler çok zehirli olduğu için işçi sağlığı ve güvenliğinin olmadığı yerlerde silikozis başta olmak üzere çeşitli akciğer hastalıklarına yol açıyor’ diyor. Çine’nin en büyük probleminin meslek hastalıkları olduğunu dile getiren işçi, ‘İşveren maliyeti bin 500 lira civarında olan ve bu madende kullanılması gereken maske yerine 10 liralık M3 adında maskeler dağıtıyor’ diyor. Bir başka firmada 6 yıldır çalışan bir işçi de ‘6 ayda bir sağlık taramasından geçiyoruz, akciğer filmleri çekiliyor fakat bu filmlerin sonuçları işçilerle paylaşılmıyor. Şu an Kaltun’da 25 silikozis hastası işçi var. İşveren silikozise yakalanan işçilere hasta olduğunu bile söylemeden çeşitli bahanelerle işten atıyor’ diyor. İşçilerin silikozise yakalandığını başka bir madene iş başvurusu yaparken istenen sağlık raporunda öğrendiğini söylüyor.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design