Anasayfa / Medya izleme / “AB hedefi ankette yaşıyor”

31 Aralık

“AB hedefi ankette yaşıyor”

Yılın son gününün öne çıkan haberleri, Karar, Birgün, Evrensel ve Cumhuriyet gazetesinin manşetindeydi

Karar gazetesinin manşetinde, “AB hedefi ankette yaşıyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“AB anketinde üyeliğe destek yüzde 60 oldu. Buna karşın ‘Gerçekleşir’ diyenler yüzde 23’te kaldı. Önceki yıllara göre destek yine yüksek çıkmasına rağmen inancın azalması dikkat çekti. Türkiye’yi ‘birlik’te görmek isteyenler demokrasi, insan haklarında ilerleme inancını gerekçe gösterdi. Çarpıcı tablo, uzaklaşılan Avrupa değerlerine halkın hâlâ sahip çıktığını ve bu yönde adım atılmasına yönelik beklentisini ortaya koydu. İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteği ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ile birlikte 35 ilde 4 bin 506 kişi ile gerçekleştirdiği ve MetroPOLL araştırma şirketi tarafından yapılan kamuoyu yoklaması sonuçlarına göre, halkın yüzde 60’ı Türkiye’nin AB üyesi olmasını destekliyor ancak sadece yüzde 23’ü Türkiye’nin AB üyeliğinin gerçekleşeceğine inanıyor. AB üyeliğine destek yüzde 66 ile en fazla Türkiye’nin güneydoğusunda, yüzde 59 ile en düşük olarak Türkiye’nin kuzeydoğusunda kaydedildi. Katılımcılar arasında kadınların yüzde 64’ü, erkeklerin ise yüzde 57’si AB üyeliğini destekliyor. AB üyeliğini en fazla destekleyen yaş grubu yüzde 66 ile 18-24 yaş grubudur. Eğitim düzeyine göre yüzde 67 ve yüzde 66 ile en fazla destek lise ve üniversite mezunlarından gelmekte. Üyeliğe en yüksek düzeyde inanç yüzde 34 ile güneydoğuda iken, en düşük inanma düzeyi yüzde 19 ile ülkenin batısındaki illerde. Anket sonuçlarına göre, AB üyeliğini destekleyenlerin yüzde 75’i refah ve ekonomik gelişme, yüzde 57’si demokrasi ve insan haklarında ilerleme, yüzde 45’i ise Avrupa’da dolaşım, yerleşme ve eğitim imkânı için destekliyor. AB üyeliğini desteklemeyenlerin yüzde 59’u kimlik ve kültüre zarar vereceğini düşündüğü için desteklemediğini belirtirken, yüzde 24’ü AB’nin geleceği olmadığını düşünüyor, yüzde 20’si ise dış ilişkileri zayıflatacağına inanıyor. AB üyeliğine destekte ekonomik ve özgürlük ortamına ilişkin beklentiler ön plana çıkarken, destek verilmemesinin en önemli nedeni olarak kimlik ve kültürün zedelenme endişesi görülüyor.”

“‘Yerli ve milli’ kurumlar battı”

Birgün gazetesi manşetinde, “‘Yerli ve milli’ kurumlar battı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Sayıştay raporları, Varlık Fonu bünyesindeki şirketler ile kamu işletmelerinin nasıl zarar ettiğini adım adım ortaya çıkardı. TCDD: Kazalarla gündeme gelen TCDD’nin alacak hesabı 9 yıl önceki kur üzerinden belirlendi. 72 milyon lira zarar oluştu. TÜRKSAT: Kurum personeli dört kişinin Cumhurbaşkanlığı’nda, bir personelin ise TBMM’de görevlendirildiği ortaya çıktı. Sayıştay, TÜRKSAT’ı uyardı. ÇAYKUR: Zamlarla zararını kapatmaya çalışan ÇAYKUR, ‘Üretim maliyetlerini düşüren çalışma yapılmalı’ diye uyarıldı. AOÇ: Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin AOÇ’den kiraladığı arazilerin 91 milyonluk borcu yeni yönetime kaldı. Mansur Yavaş, 60 ay vadeli borcu ayda 115 milyon lira olmak üzere ödemeye başladı. TOKİ: 'Mali ‘hatalarla’ iktidara yakın şirketleri daha da zenginleştirmiş. Ankara’da bir firma 537 milyon TL’lik araziyi 144,9 milyon TL’ye almış. PTT: Türkiye Varlık Fonu’na devredildiği 2017 yılından bugüne 900 milyon TL zarar ettiği belirlenen PTT, milyonluk ihaleleri pazarlık yöntemiyle teslim etti. ŞEKER: Tepkilere karşın özelleştirilen şeker fabrikalarından geride kalan enkaz, rapora da yansıdı. Fabrikalarda üretim durma noktasında. TKİ: Kömür İşletmeleri’nin 325 milyon TL harcayarak yılda 1,4 milyon ton kömür üretmeyi planladığı projede sadece 21 bin 872 ton satılabilir hale getirildi.”    

“Savaş politikalarına karşı enternasyonal dayanışma”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Savaş politikalarına karşı enternasyonal dayanışma” başlıklı haberi kullandı:

“Libya’ya asker gönderme tartışmasıyla birlikte Doğu Akdeniz’deki gerginlik artarken, iki komşu ülke Yunanistan ve Türkiye’deki partilerden savaş kışkırtıcısı politikalara karşı dayanışma sesi yükseldi. Doğu Akdeniz ve Libya üzerinden bölgesel gerginliklerin yükseltilmesi ile ilgili Türkiye’den Emek Partisi ve Yunanistan’dan Yeni Sol Akım (NAR) ortak açıklama yayımladı. Açıklamada, egemenler arasındaki rekabetin halkların çıkarına olmadığı vurgusu yapıldı. EMEP ve NAR açıklamasında, ‘Savaşçı politikalara, söylemlere, milliyetçi ve yayılmacı tutumlara karşı cevabımız: Bölge, Türkiye ve Yunanistan halklarının ve emekçilerinin ortak mücadelesi ve enternasyonal dayanışmasıdır’ ifadelerine yer verdi.”

“Askeri çöle göndermeyin”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Askeri çöle göndermeyin” başlıklı haberinde, “Türk askerini Libya’daki çatışmaların ortasına itecek Cumhurbaşkanlığı tezkeresi Meclis’e sunuldu. Libya’daki gelişmelerin Türkiye için de tehdit oluşturulduğu ileri sürüldü. Meclis, 2 Ocak’ta tezkereyi görüşmek üzere toplantıya çağırıldı. Bakan Çavuşoğlu da Kılıçdaroğlu ve Akşener’i ziyaret ederek bilgi verdi. Çavuşoğlu, diplomasiden sonuç alınamadığını belirterek, ‘Kötü senaryoda çatışma riski var’ itirafında bulundu. CHP heyetinin, ‘Vekalet savaşına taraf olmamalıyız. Trablus hükümetinden yana tavır uluslararası alanda destek görmedi’ dediği öğrenildi” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design