Anasayfa / Medya izleme / “FETÖ CHP’nin eseri”

14 Ocak

“FETÖ CHP’nin eseri”

Gündemin tartışma yaratacak haberi, Yeni Şafak gazetesinin manşetindeydi

Yeni Şafak gazetesinin manşetinde, “FETÖ CHP’nin eseri” başlıklı haber yer aldı. “Önerge kabul edilsin, örgütün siyasi ayağı öne çıksın” üst başlığıyla verilen haberde şu ifadeler kullanıldı:

“CHP’nin FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması için Meclis’e verdiği önerge fırsat olsun. Böylece FETÖ’nün 60 yıllık serüveni, Fetullah Gülen’in henüz 15 yaşındayken CHP yönetimi ve CHP içindeki masonlarla ilişkisi ortaya çıkacak. Kamuoyu da askeri yönetimler dahil Gülen’in nasıl korunduğunu ve önünün açıldığını görecek. Gülen 21 Mart 1958’de henüz 15 yaşındayken CHP’nin İstanbul İl Gençlik Kolları’nın Beyoğlu Divan Otel’deki ‘Talebe ve Gençlik Teşekkülleri Toplantısı’na katıldı. Ecevit’in de bulunduğu toplantıda İsmet İnönü ile görüştü. CHP’nin o dönemdeki Genel Sekreteri Moon tarikatının Türkiye temsilcisi Kasım Gülek’tir. Gülen’in CHP siyasetiyle ilişkisi ilerleyen yıllarda da devam etti. Dönemin Başbakanı Ecevit, FETÖ elebaşının 1999 yılında ABD’ye kaçmasına yardım etti. Ecevit’in örgütün 1999 yılında ortalığa yayılan devleti ele geçirme planıyla ilgili de derinlemesine araştırma yapmadı.”

Birgün gazetesi ise ön sayfasının altındaki, “Hepiniz oradaydınız” başlıklı haberinde, “AKP-FETÖ ilişkileri, 'Siyasi ayak' tartışmaları ile yeniden gündemin ilk sıralarına yerleşirken, kamu kaynakları ile cemaate bağlı şirketlerin fonlanması Sayıştay raporlarında da ortaya kondu. Asya Katılım Bankası’nın verdiği teminat mektupları ile bankadan milyonlarca liralık kredi çeken, 15 Temmuz sonrası iflasını isteyen şirketlerden alacak tahsilinde de gecikmeli davranıldığı ortaya çıktı. Sayıştay, bu sürece ilişkin yetkililerin sorumluluğunun altını çizdi. Sayıştay denetçilerinin Meclis’e sunulan denetim raporu, 15 Temmuz sonrası kapatılan ve çok sayıda insanın müşteri ilişkilerinin bile örgüt üyeliğine delil olarak gösterildiği Bank Asya ile iktidar arasındaki ilişkileri ortaya koydu. Bankanın güç duruma düşürülmesine neden olan krediler ve 15 Temmuz sonrası da gerekli işlemlerin zamanında yapılmadığı tespitleri raporda yer aldı. Denetim raporunda, Asya Katılım Bankası teminat mektupları ile krediler çeken şirketlerin ‘iflas erteleme taleplerine ve iflas kararlarına rağmen kredi hesapları ile ilgili işlemlerin geç başlatıldığı, bankanın faaliyet izninin 19 Temmuz 2016’da iptaline teminat mektubu kullanan firmalardan teminat mektubunun değiştirilmesi ya da ilave teminat talep edilmesi yoluna gidilmediği’ bildirildi. Raporda, kredi takip işlemlerinin daha dikkatli yapılmasını istenilerek, ‘Zamanında gerekli tedbiri almayan yetkililerin mali sorumluluğunun aranması önerilir’ denildi” ifadelerini kullandı.

“İhmaller zincirinin son halkasıyım”

Birgün gazetesi manşetinde, “İhmaller zincirinin son halkasıyım” başlıklı habere yer verdi:

“Ankara’da 13 Aralık 2018’de 3’ü makinist 9 kişinin hayatını kaybettiği, 107 kişinin yaralandığı Yüksek Hızlı Tren (YHT) faciasına ilişkin 3’ü tutuklu 10 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasında, sanıkların savunmaları alındı. İddianamede, trenlerin gidiş yönlerine göre farklı raylara girmesini sağlayan makası değiştirmeyi unuttuğu için kazanın meydana gelmesine neden olduğu öne sürülen tutuklu Yıldırım, ‘Kazaya neden olan ihmaller zincirinin son halkası olmaktan dolayı üzgünüm. Ankara’ya geldiğimde, ‘hızlı tren hattında çalışacağım’ söylendi. İlk olarak 22 Ekim 2018 günü sabah saat 08.00’de nöbete geldim. O gün İbrahim isminde bir arkadaş vardı. Hat-1 de ne yapacağımızı söyledi. Daha sonraki ifadesinde ‘Osman’a eğitim verdim, M-74 makasını uygulamalı gösterdim’ diyor. O makas arızalıydı. Çalışmayan bir makası bana nasıl göstermiş’ dedi. Sanık Yıldırım, eğitim almadan ve hiç bu işte çalışmadan ilk defa mı görevlendirildiği yönündeki soruya, ‘Bu konuda ben eğitim almadım. Havanın soğuk olması, tek çalışmam ve bu konuda eğitim almadan görevlendirilmem hata yapmama neden oldu’ dedi. Yıldırım, ‘Hatta sinyalizasyon olsaydı bu kaza olmazdı’ ifadesini kullandı. Tutuklu sanık hareket memuru Sinan Yavuz ise ‘Tren içeri girerken teknik telefondan Osman Yıldırım’ı aradım. Makasa buz sıkıştığını ama temizlediğini söyledi. Makinistini arayıp treni gönderdim. Sinyal sistemi de olmadığı için makasın hangi yönde olduğunu fark etme şansımız yoktu. Takip etme şansımız yok, hangi hattan gittiğini bilmemizin imkânı yok. Hattan en az 60 tren geçiyor ve 5-10 dakikada bir makas değiştirmek gerekiyor’ dedi. Mahkemeye bir sanık avukatının isyanı damga vurdu. Avukat, ‘Sorumlu genel müdürdür. Dayatılan sistemde yaşanılanlarla ilgili burada yargılanan sabıkların hiçbirinin yetkisi yoktur. Biz gerçek sorumluları yargılamak istiyoruz. Bu isimler mahkemede olmalı’ dedi. Bu sözler mahkeme salonunda bulunan sanık yakınlarının alkışıyla karşılandı.”

“‘Hakyolcu’ ittifakı”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altındaki, “‘Hakyolcu’ ittifakı” başlıklı haberinde, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Nakşibendi tarikatının Adalet ve Sağlık Bakanlıklarında güçlenen ve ‘Hakyolcular’ olarak bilinen kolu İskenderpaşa cemaati ile işbirliğini artırdı. Nakşi lideri Nurettin Coşan’ın kurduğu şirket ve derneklere MEB'den okullarda etkinlik izni verildiği ortaya çıktı. Bakanlığın ‘Ufka Yolculuk’ adıyla devlet okullarında tarikat üyelerine, öğretmenlere seminer ve öğrencilere etkinlikler düzenlettiği belirlendi. MEB’in, 2013’ten itibaren sadece ‘Ufka Yolculuk’ etkinlikleriyle Nakşilere emanet ettiği çocuk sayısı 3 milyonu buldu” ifadelerine yer verdi.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design