Anasayfa / Medya izleme / “Yetersiz bakiye”

15 Ocak

“Yetersiz bakiye”

Birgün, Evrensel, Cumhuriyet ve Karar gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı

Birgün gazetesi manşetinde, “Yetersiz bakiye” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinden kan kaybederek çıkan AKP iktidarındaki çözülme sürerken, yaşanan oy kaybı da son dönemki anketlere yansıyor. Peş peşe yayımlanan pek çok araştırma, gerek AKP’nin oylarındaki düşüşü gerekse Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden duyulan rahatsızlığı gözler önüne seriyor. Yurttaşın AKP iktidarına verdiği kredinin dolduğunu vurgulayan SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı ile yerel seçimlerin ardından iktidar ve muhalefetin durumunu konuştuk. Ne dış politikada yaşanan gelişmelerin ne de içerideki ‘mega projelerin’ AKP’nin yitirdiği hegemonyasını yeniden inşa etmeye yettiğini belirten Bayrakçı, bugün yurttaşların önceliğinin yaşanan ekonomik kriz olduğunu ifade ediyor. Bayrakçı, bugün yurttaşların önceliğinin yaşanan ekonomik kriz olduğunu ifade ediyor. Bayrakçı şu değerlendirmeyi yapıyor: ‘Bizim gözlemlerimize göre toplum artık vatan, millet, Sakarya, bayrak, savaş söylemlerini aşmış görünüyor. Tam olarak değil tabii ki, bu gelişmeler hala toplumu etkiliyor, onların psikolojilerini de etkiliyor ama onun önünde gelen temel şeyler var. Bunlar da geçim derdi, para, ekonomik sorunlar.’”

“Sağlıkta anestezi ilacı endişesi sürüyor”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Sağlıkta anestezi ilacı endişesi sürüyor” başlıklı haber yer aldı:

“Isparta Şehir Hastanesinde endoskopi ve kolonoskopi yapılan 8 hastadan birinin anestezi ilacı ‘Dormofol’ nedeniyle hayatını kaybettiği iddiaları sonrası Sağlık Bakanlığı, ‘çok acele’ kodlu bir yazı göndererek ilacın kullanılmasının durdurulması talimatını verdi. Bunun üzerine bir açıklama yayımlayan İstanbul Tabip Odası (İTO) Bakanlığın detaylı bilgi vermesi gerektiğini belirtti. Çağrı üzerine Bakanlıktan açıklama yapıldı ancak talep edilen bilgiler, yine açıklamada yoktu. Bakanlık, açıklamasında ‘endişelenmeyin’ derken İTO Genel Sekreteri Osman Öztürk, ‘Isparta’da yaşanan vakanın ne olduğu açıklanmalı, Bakanlık varsa raporlar bunların sonuçlarını açıklamalı’ diye konuştu. Tartışmalar devam ederken Sağlık Bakanlığından önceki akşam 21.00 sıralarında yeni bir açıklama daha geldi. Bakanlık Isparta’da bir kişinin bu ilaç nedeniyle öldüğü iddialarına ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi Açıklamada, ‘Endoskopi ve kolonoskopi esnasında kullanılan propofol etken maddeli anestezi ilacının belirlenmiş serileri ile ilgili olarak daha önceden Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından, kurumun internet sitesinde sağlık çalışanlarına yönelik duyurular ilan edilmiştir. 9 Ocak 2020 tarihli resmi yazıda il sağlık müdürlüklerine daha önceden yapılmış uyarılar hatırlatılarak, İlaç Takip Sistemi (İTS) üzerinden satış engeli uygulanan serilerin kullanılmaması gerektiği belirtilmiştir. İlaç takip sistemi ile her kutu ilacın imalattan satışa kadar tüm seyri takip edilmektedir. Bu sistem sayesinde satış ve kullanım blokajı uygulanan ilaçların sağlık kuruluşlarımızda kullanılması mümkün olmadığından vatandaşlarımızın endişe duymasını gerektirecek bir durum bulunmamaktadır’ denildi.”

“Karanlık kuşatma”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Karanlık kuşatma” başlıklı haberinde, “Nakşibendi tarikatı kolu İskenderpaşa cemaati lideri Mahmud Esad Coşan’ın ‘sonuçları yıllar sonra ortaya çıkacak’ dediği eğitim alanındaki faaliyetleri, AKP’yle katlandı. 2005’te eğitime adım atan tarikata, 2014’te vergi muafiyeti verildi. Asfa, Server ve Hakyol vakıfları ve TUSDATA benzeri kurumlarla genişledi. 2019 başında TUS soruları çalındı. Bakan Selçuk, ‘Soruşturmayı ÖSYM isterse yaparız’ dedi. MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün ‘Haydi Çocuklar Camiye Projesi’nin, yaygın biçimde uygulanması için okullara yazı gönderildi. Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, ‘Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri, vakıf ve derneklerle yaptıkları işbirlikleri ile eğitim ve bilim emekçilerinin mesleki haklarını ve öğrencilerin eğitim hakkını kuşatma altına alıyor’ dedi” ifadelerini kullandı.

“Konut için faiz helal”

Karar gazetesi manşetinde, “Konut için faiz helal” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Din İşleri Yüksek Kurulu ‘TOKİ’nin Sosyal Konut Projesi’nin dini hükmü nedir?’ sorusuna dikkat çeken cevap verdi. Sosyal konutların kamu bankalarınca kredilendirildiğini ve amacın faiz getirisi olmadığını kaydeden kurum tarihinde ilk kez faize cevaz veren bir yaklaşım gösterdi, ‘Bu niyet doğrultusunda projelerden yararlanmak caizdir’ açıklaması yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı yine skandal bir açıklamaya imza attı. İslam’a göre faizin haram olduğu bilinirken, sosyal konutların kamu bankalarınca kredilendirildiğini ve amacın faiz getirisi olmadığını kaydeden kurum ‘Bu niyet doğrultusunda projelerden yararlanmak caizdir’ açıklaması yaptı. Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) sosyal konut projelerinde ev satmak için kullandırılan kredilerin cevabı çok tartışılacak bir fetvayı gündeme getirdi. Diyanet, TOKİ’nin sosyal konutları için şu ifadeleri kullandı: ‘Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil. Belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir.’”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design