Anasayfa / Medya izleme / “Tahliye savaşı”

17 Ocak

“Tahliye savaşı”

Müebbet hapis cezası alan eski Korgeneral Metin İyidil’in tahliye edildikten sonra tekrar tutuklanması gazetelerde geniş yer buldu

Darbe girişimi davasında ağırlaştırılmış müebbet cezası alan eski EDOK Komutanı Korg. Metin İyidil önce tahliye edildi, arsından itiraz üzerine yeniden tutuklandı.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Tahliye savaşı” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi’nin 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen eski Korgeneral Metin İyidil’e beraat kararı verip tahliye etmesi sonrasında yargıda olağanüstü gelişmeler yaşandı. Savcının itirazı üzerine 21. Ceza Dairesi, Metin İyidil hakkında yakalama kararı çıkardı. Yeniden gözaltına alınan Metin İyidil istinaf tarafından tutuklandı. İyidil’i kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla kayınbiraderi Limak Holding ve TFF Başkanı Nihat Özdemir’in oğlu, gelini ve avukatı gözaltına alındı. Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) da İyidil’e beraat veren 20. Ceza Dairesi’nin başkan ve üyelerini görevden alarak il dışına atadı. TFF Başkanı Nihat Özdemir’in oğlu ve gelini, dayıları olan İyidil’i kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alındı. HSK, İyidil’e beraat verip tahliye eden 20. Ceza Dairesi’nin heyetini görevden alarak il dışına atadı. Gerekçe olarak ‘FETÖ ile mücadelede zafiyet oluşturmasını gösterdiği’ öğrenildi.”

Karar gazetesi manşetindeki habere, “Yargıda İyidil depremi” başlığını attı ve “Darbe girişimi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski EDOK Komutanı Korg. Metin İyidil için Ankara 20’nci Ceza Dairesi beraat ve tahliye kararı verdi. İyidil, sürpriz hükümden 48 saat sonra 21’inci Ceza Dairesi tarafından yeniden tutuklandı. Aynı saatlerde HSK da eski korgenerali tahliye eden mahkemenin başkan ve üyelerini görevden aldı, haklarında soruşturma başlattı. 15 Temmuz darbe girişimi kapsamında tutuklanıp yargılanan ve ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil itirazı özerine dosyası İstinaf’a taşındı. Önceki gün itirazı görüşen Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı  ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in kayın biraderi İyidil hakkında beraat kararı vererek tahliyeye hükmetti. Mahkeme aynı dosyadan yargılanan diğer sanıkların cezalarını da onayladı. 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili hakkında ağır suçlamalar bulunan İyidil’in beklenmedik beraati ve ardından tahliye edilmesi şaşkınlık yarattı” dedi.

Sözcü gazetesi manşetindeki haber için, “Müebbet aldı, beraat etti, tahliye oldu ve tutuklandı” başlığını kullandı:

“Ankara 2. Ağır Ceza, Metin İyidil’i darbe girişimi nedeniyle ağırlaştırılmış müebbete çarptırmıştı. İstinaf mahkemesi ise İyidil’i beraat ve tahliye ettirdi. İyidil serbest kaldı. Ancak savcı bu duruma itiraz etti. Bir üst mahkeme olan 21. Ceza Dairesi tahliyeyi kaldırdı. İyidil, eniştesi olan Nihat Özdemir’in dünürünün evinde yakalandı. Özdemir’in oğlu ve gelini de gözaltına alınıp bırakıldı. İyidil tutuklandı.”

Yeni Şafak gazetesi ön sayfasının altında, “Kararı duyunca kaçtı” başlığıyla verdiği haberde, “15 Temmuz davasında müebbet hapse mahkum olan ancak istinaf mahkemesinin tartışmalı kararıyla tahliye edilen eski EDOK Komutanı Korgeneral Metin İyidil, gizlendiği evde yakalandı. HSK, beraat kararı veren hakimler hakkında soruşturma başlattı” ifadelerini kullandı.

Akşam gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Yargıda ‘İyidil’ depremi” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Ankara Bölge Mahkemesi’nin ağırlaştırılmış müebbet cezasını kaldırdığı Metin İyidil, başsavcılığın itirazıyla istinaf mahkemesince tutuklandı. Beraat ve tahliyeyi şüpheli bulan HSK, kararı veren 20. Daire heyeti hakkında inceleme başlattı ve heyet üyelerini başka illerde görevlendirdi.”

Türkiye gazetesi manşetin yanında yer verdiği habere, “Yargıda İyidil kaosu” başlığını attı:

“Müebbet hapsi beraate çevrilerek tahliye edilen darbeci general Metin İyidil yeniden tutuklandı. Tahliye kararı veren hakimler pasif göreve alındı. Eski korgeneral İyidil, önceki gece apar topar serbest bırakıldı. 21. Ceza Dairesi, başvuru üzerine jet hızıyla tahliye kararını kaldırdı. İyidil hakkında yeniden tutuklama kararı çıkarıldı. Darbeci general izini kaybettirdi. Emniyet’te kriz masası oluşturuldu. Güvenlik kameraları tek tek incelendi. İyidil Çiğdem Mahallesi’ndeki bir evde yakalandı. HSK, tahliye emrini veren mahkeme heyetine görevden el çektirdi. Mahkeme Başkanı’nı 15 Temmuz’dan sonra bir süre açığa alındığı belirlendi.”  

“TCDD’yi de satıyorlar”

Birgün gazetesi manşetinde, “TCDD’yi de satıyorlar” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Cumhuriyet tarihinde ilk defa TCDD, yolcu taşımacılığı hizmetini özel sektöre devretmeye hazırlanıyor. BirGün’ün ulaştığı Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan taslak yönetmeliğe göre, ihale ile yolcu taşımacılığı özel sektöre verilecek. Taslak yönetmeliğe göre, ihaleyi alan şirkete kamu yükümlülüğünü yerine getirdiği gerekçesi ile tahmini maliyet tutarının yüzde 20’si ödenecek. İhaleyi alan şirket, sözleşme üzerinde değişiklik yaparak sefer artırımı ve azaltımı yapabilecek. Yönetmelik taslağını inceleyen KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) özelleşmeye karşı çıkarak, altyapıların kamu bütçesinden karşılanmasına karşın, işletmeciliğin sektörün isteklerine göre belirlenmesine itiraz etti. BTS yetkilileri tarafından hazırlanan önerilerde, sözleşmenin şirketlerin kar oranını gözetmesi, şirketlere yüzde 30 avans verilecek olması, ölümlü kazalara ilişkin sigortanın kim tarafından ödenecek olmasının muallakta bırakılması, personel maaşının asgari ücret olarak belirlenmesi eleştirildi.”

“Ya biat ya iflas”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Ya biat ya iflas” başlıklı haberinde, “AKP, belediyelere kayyum atama ve ekonomik ambargo gibi yöntemlerin ardından şimdi de belediye başkanlarını transfer etme girişimini başlattı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, her grup toplantısında partilerini yeni isimleri katacağını söylemesi ‘Biat etmeyeni iflas ettirme çabası’ olarak değerlendirildi. CHP’li Seyit Torun, tek adam anlayışının belediyelere karabasan gibi çöktüğünü söyledi. HDP’li Salim Kaplan belediyelere uygulanan ambargonun kayyumlardan azade olmadığını vurguladı. SP Sözcüsü Mahmut Arıkan ise ‘Belediye başkanları imkansızlıklar nedeniyle içleri kan ağlayarak AKP’ye geçiyor’ dedi” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design