Anasayfa / Medya izleme / “Bu nasıl iş!”

20 Ocak

“Bu nasıl iş!”

Gündemin öne çıkan haberleri Cumhuriyet, Sözcü ve Birgün gazetelerinde yer aldı

Sözcü gazetesi manşetinde, “Bu nasıl iş!” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Hakkında FETÖ iddiası olan hakim, FETÖ’den müebbet alan eski generali beraat ettirdi. Başka bir şehre atandı. Halen hakim… Gel de çık işin içinden. Her şey, Ankara’daki istinaf mahkemesinin FETÖ’den müebbete çarptırılan eski korgeneral Metin İyidil’e beraat ve tahliye vermesiyle başladı. Bir üst mahkeme, tahliyeyi kaldırıp İyidil’i tutukladı. Tahliye veren hakimler başka illere gönderildi. Hakkında FETÖ iddiası olan mahkeme başkanı hakimin, FETÖ davalarına bakması ve başka bir ilde görevlendirilmesi ‘Bu nasıl iş’ dedirtti.”

“Damat işi biliyor”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Damat işi biliyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanı’nın damadı Bakan Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazisinin olduğu ortaya çıktı. Cumhuriyet’in araştırmasına göre Albayrak’ın babası Sadık Albayrak, Arnavutköy’de 3 dönüm arazi aldı. Erdoğan, 2011’de Kanal İstanbul projesini açıkladı. Bir yıl sonra da damadı, babasının arazisine komşu 13 dönümlük araziyi satın aldı. Arnavutköy Boyalık’ta bulunan ‘tarla vasfı’ndaki arazi, Kanal İstanbul için değiştirilen yeni planda ‘konut alanı’ sınırları içerisinde kalıyor. Bölgedeki arazilerin çok değerlendiğini belirten köylüler, ‘Son birkaç haftadır arazi almak isteyen emlakçılar ve Araplar buraya akın etti’ dedi. Cumhuriyet’e konuşan bir bakanlık yetkilisi ise, Albayrak’ın, babası Sadık Albayrak’ın, 2003 yılında bölgede aldığı araziye komşu olan bir araziyi “yabancıya gitmesin diye” satın aldığını, durumun Kanal İstanbul’la ilişkilendirilmesinin ise “zorlama” olacağını söyledi. Son günlerde kamuoyunda büyük tartışma yaratan Kanal İstanbul projesinin geçeceği güzergâhta Arap iş insanlarının arazi satın aldığı ortaya çıkmıştı. Projenin ardından büyük değer kazanacak bölgede başka kimin arazi satın aldığı da merak konusu.”

Gazete ön sayfasının altındaki, “MİT raporu tahminmiş!” başlıklı haberinde ise, “Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 1990’lı yıllarda işlenen 18 faili meçhul cinayete ilişkin, aralarında Mehmet Ağar’ın da bulunduğu 19 sanığın yargılandığı davada verdiği beraat kararının gerekçesini açıkladı. ‘Cinayetlerin işlendiği yerler ya da maktullerin alındıkları ve infaz edildikleri yerler dikkate alındığında, cinayetlerin güvenlik güçlerine yakalanmayacağına güvenen kişi ve kişilerce işlendiği anlaşılmaktadır’ denilen gerekçede, buna karşılık eski özel timci Ayhan Çarkın’ın ifadelerinin ‘çelişkili olduğu ve mahkûmiyete yetersiz bulunduğu’ ifade edildi. Dosya içerisinde bulunan TBMM ve MİT raporlarının da duyum ve tahminden ibaret olduğu savunulan kararda, ‘Sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Mehmet Korkut Eken’in, Ömer Lütfü Topal cinayetinde azmettirici olduklarına dair delil bulunmamaktadır’ denildi” ifadelerine yer verdi.

“Yurttaşın suyunu hortumladılar”

Birgün gazetesi manşetinde, “Yurttaşın suyunu hortumladılar” başlıklı habere yer verdi:

“Artvin’in Cerattepe bölgesinde büyük bir çevre tahribatı yaratarak maden faaliyeti yapan Cengiz Holding, şimdi de halkın suyuna göz koydu. Tüm Artvin’e içme suyu sağlayan Satemo mevkiindeki kaynaktan su kaçıran şirket, ‘Yanlışlıkla olmuş’ dedi. Belediye, durumu savcılığa bildirdi. İnternete düşen yolsuzluk tapelerinde ismi geçen ve 'Bu milletin a... koyacağız' diyerek büyük tepki çeken İşinsanı Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding’in Artvin’e verdiği zararlara her geçen gün yenisi ekleniyor. Maden ocaklarıyla delik deşik edilen Artvin’de şimdi de maden ocağının ihtiyacı olan su, izinsiz bir şekilde halkın su kaynaklarından kullanılmak istendi. Belediye Başkanı Yardımcısı Cüneyt Öztürk, ormanlık alandaki kaynaktan su kaçırmaya çalışan ve suçüstü yakalanan şirket yetkililerinin, yaptıkları ortaya çıkınca ‘Özür dileriz. Yanlışlık olmuş’ dediğini söyledi. Öztürk, suç duyurusunda bulunduklarını da ifade etti. Suların bulanık akması üzerine şikâyet alan Artvin Belediyesi, kaynaklardaki durumu kontrol etmek üzere görevlendirdiği kişileri Dere Mahallesi Satemo mevkiindeki su kaynağına kontrole gönderdi. Ormanlık noktada inceleme yapan belediye yetkilileri, su kaynağının başladığı noktada bir adet ekskavatör iş makinesi ve yaklaşık 50 tonluk su tankı olduğunu gördü. Şüpheli durum üzerine belediyeye ait zabıta ekipleri, söz konusu alanda nöbet tutmaya başladı. Nöbet sırasında kontrol amaçlı bölgeye gelen Cengiz Holding çalışanlarını fark eden zabıta ekipleri olayı yetkililere bildirdi. Devlet Su İşleri, İl Sağlık Müdürlüğü, Artvin Belediyesi adına ortak bir tutanak tutan yetkililere, şirket çalışanlarının cevabı ‘Yanlışlık olmuş’ oldu. Belediye, tutanakla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulundu. Şirketin ne kadar su aldığı ise henüz bilinmiyor.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design