Anasayfa / Medya izleme / “Kindar nesil işte böyle yaratılacak”

23 Ocak

“Kindar nesil işte böyle yaratılacak”

Günün haberi Birgün gazetesinin manşetinde yer aldı

Birgün gazetesi manşetinde, “Kindar nesil işte böyle yaratılacak” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“MEB’in öğretmenlere dağıttığı kitapta seçilen resimler, ayrımcılığın çocukların aklına nasıl işlendiğini gözler önüne serdi. Kitapta, çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınlar başı açık resmedildi. Türbanlı kadın figürü ise sadece olumlu örneklerde yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığı doğal afet, terör, göç, intihar, ölüm ve istismar gibi travmatik olaylar karşısında yürütülen önleme hizmetlerinin programlarını Nisan 2019’da tamamıyla yeniledi. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde yapılan çalışmalar kapsamında, ‘Psikososyal koruma, önleme ve krize müdahale ekipleri’ kurulması kararlaştırıldı. Bakanlık, Psikososyal Destek Programı eğiticisi tarafından hizmet içi eğitim kapsamında açılan, ‘Psikososyal Destek Programı Uygulayıcı Eğitimleri’ hazırladı. Eğitimi başarı ile tamamlayan rehberlik öğretmenlere, ‘Psikososyal Destek Programı Uygulayıcı’ unvanı verildi. Öğrencilere yaşadıkları travmalar konusunda destek olacak rehber öğretmenler için bir de kılavuz kitap hazırlandı. MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan kitapta, travma türlerine ilişkin önleyici etkinlikler yer aldı. Kitabın, ‘Cinsel İstismar’ başlığı altında olumlu ve olumsuz davranışlara örnek olacak resimler çizildi. Küçük yaştaki çocuğu muayene eden türbanlı bir doktora ilişkin resimde, muayene olan çocuk ve ailesinin mutlu şekilde yansıtıldığı görüldü. Kitapta bulunan, ‘Doğrular ve Yanlışlar’ etkinliği altında da çocuğunu öpen, şefkatle sarılan anne görseli paylaşıldı. Görseldeki anne türbanlı şekilde yansıtıldı. Bir başka resimde ise çocuğu öpmeye çalışan başı açık yetişkin bir kadın ve bu girişim karşısında hoşnut olmayan çocuk anlatıldı. Bu resmin hemen altına ise çocuğunun başını okşayan kapalı bir annenin çizildiği resim yerleştirildi. Kitapta yer alan hikayelerin birinde ise sokakta oynayan çocuğun yanına gelen komşusunun onu öpmek istediği ifade edildi. Bu hikayenin görselinde de başı açık bir kadın tercih edildi.”

“DHMİ çiftliği”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “DHMİ çiftliği” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Sayıştay Başkanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) 2018 yılı denetim raporunu tamamladı. Raporda şeflik ve uzmanlık kadroları için “görevde yükselme ve unvan değişikliği” sınavı yapılırken şube müdürlüğü kadrosu için 2007 yılından bugüne hiç sınav yapılmadığı tespit edildi. Buna göre 2017 yılında 16 kişi, 2018 yılında 5 kişi şube müdürü olarak yönetmeliği aykırı atandı. Sert uyarılarda bulunulan raporda ‘kuruluş personeli arasındaki çalışma barışını ve kuruluşa duyulan aidiyet duygusunu olumsuz etkileyen sınavsız şube müdürü atama uygulamasına hemen son verilmesi’ istendi. Raporu inceleyen ve değerlendiren CHP Zonguldak Milletvekili Yavuzyılmaz Sayıştay’ın DHMİ’ye ilişkin 2015 yılı denetim raporunu anımsatarak özetle ‘Bu raporda açık açık yürürlükte bulunan mevzuat gereği personel istihdamında istenilen nicelik ve nitelikte eleman alımının sağlanamadığı ve personel istihdamının siyasi etkilere açık bulunduğuna ilişkin ifadeler yer alıyor. AK Parti tarafından DHMİ’de liyakat bitirilmiştir. Göz göre göre kul hakkı yenmektedir. 2018 yılı Sayıştay raporunda da şube müdürlerinin atamasında bu durumun devam ettiği açık’ dedi.”

Gazete manşetin altındaki, “Buz gibi soygun” başlıklı haberinde ise, “Doğalgaza üst üste yapılan zamlarla zorlanan yurttaş, şimdi de soğuk hava sebebiyle ‘düzeltilmiş tüketim bedeli’nden dolayı yüksek faturalara maruz kalıyor. Gümüşhane’deki Özel Gümüşyurt yükseköğretim öğrenci yurdu, Ocak 2020 faturasında 12 bin 877 metreküp doğalgaz tükettiği halde, 15 bin 877 metreküp kullanmış gibi gösterildi, 31 bin 819 TL fatura kesildi. Bu durum, yurdun 5 bin TL daha fazla ödemesine sebep oldu. Şirket, ‘Kış aylarında hava soğuduğu ve doğalgaz da büzüşme özeliğine sahip olan bir madde olduğu için sayaçlarda daha fazla m3 gaz geçiyor’ dedi. Doğalgaz dağıtım firması AKSA, sayaçların soğukta dönmediğini iddia ederek tüketilmeyen doğalgazı fatura ediyor. Kullanmadıkları doğalgazın faturasını ödediklerini belirten yurdun ortaklarından Ali Öztürk de AKSA şirket yetkilisinin kendilerine, kış aylarında hava soğuyunca sayaçta normalden daha fazla gaz geçtiğini ve sayacın bu tüketimi görmediğini yani sayacın dönmediğini söylediğini kaydetti. Yaşadıklarını deli dumrul hikâyesine benzeten Öztürk, ‘Bu soğuk hava farkı’ dediler. Su, fatura ya da diğer sayaçlar dönüyorken doğalgaz sayacı nasıl oluyor da dönmüyor, bu nasıl iş? Sadece bizimle de alakalı bir şey değil, hava sıcaklığı 5 derecenin altına inmeyen şehirlerde bile bu fark alınıyormuş. Vatandaşın da bundan haberi yok. Mahkemeye gideceğiz’ dedi” ifadelerini kullandı.

“Kör ettiler”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Kör ettiler” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği’nde tedavi gören 20’nin üzerinde hasta kullanılan ilaç nedeniyle görme yetisini kaybetti. ‘Hastaların hepsinin kör olması söz konusu değildir’ açıklaması yapan hastane yönetimi olayı doğruladı. CHP de araştırma önergesi vererek konuyu Meclis’e taşıdı. ‘İlacın göz için kullanıldığında kalıcı körlük oluşturabileceği’ konusunda Sağlık Bakanlığı’nın önceden uyarıldığı açığa çıktı. Bir yıl önce hem körlük hem de enfeksiyon riski ihtimali uyarısı yapan İYİ Parti’nin doktor milletvekili Tuba Vural Çokal, ‘Biz uyardık. Bakanlık dinlemedi. Skandal göz göre göre geldi’ dedi.”  

“Bu utancın izi silinmez”

Karar gazetesi manşetindeki, “Bu utancın izi silinmez” başlıklı haberinde, “34 yıldır Türkiye’nin bilim ve düşünce hayatına hizmet veren Bilim ve Sanat Vakfı’na (BİSAV) el konulması, hafızalardan silinmeyecek kara bir leke olarak nitelendirildi. Aydınlar ve sivil toplum kuruluşları muhafazakâr camianın ortaya koyduğu en kaliteli değerlerden birini yok etmeye yönelik hamleden geri dönülmesi çağrısında bulundu. Kurucuları arasında eski Başbakanlardan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğu Bilim ve Sanat Vakfı (BİSAV) yönetimine Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 3 kişilik kayyum heyetinin atanmasına sanatçı. aydın, STK ve düşünce insanlarında büyük tepki yağdı. Muhafazakar camianın neredeyse tüm STK’ları hem tek tek hem ortak platformla FETÖ ile mücadele için çıkarılan KHK ile yapılan kayyum atamasından derhal geri adım atılması içini hükümete çağrı yaptı. Sanatçı, yazar ve siyasiler de yapılanın Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları ve vakıf geleneği için hayati bir tehdit olduğunu uygulamadan vazgeçilmesinin İslami camiayı derinden büyük kırılmalara neden olabileceği uyarısında bulundu” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design