Anasayfa / Medya izleme / “Bu kaynaklar nereye gidiyor?”

29 Ocak

“Bu kaynaklar nereye gidiyor?”

Yeni Yaşam ve Birgün, “Deprem vergisi” tartışmalarını manşete taşırken, Evrensel ve Cumhuriyet, belediyelerde tespit edilen usulsüzlükleri öne çıkardı

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Bu kaynaklar nereye gidiyor?” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Elazığ’da meydana gelen ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6.8 şiddetindeki deprem, AKP iktidarının 17 yıldır depreme hiçbir hazırlık yapmadığını ortaya koydu. Sadece ‘deprem vergisi’ olarak bilinen özel tüketim vergisi ile halktan 70 milyar TL’ye yakın bir para toplandı. Elazığ depreminden sonra bu kaynaklar bir kez daha gündeme gelirken, yurttaşlar da ‘Bu kaynak nereye gitti’ diye sormaya başladı. Ancak yurttaşlardan gelen bu soruya hükümet yetkilileri yanıt vermek yerine bildik yöntemlere başvurdu. Önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremle ilgili olarak sosyal medyada paylaşım yapanlar hakkında inceleme yapılacağını duyurdu. Ardından da harekete geçen adli makamlar aralarında sanatçıların da bulunduğu 50 kişi hakkında soruşturma açtı. Sayının artacağı belirtiliyor” ifadeleri kullanıldı.

“Çalınmazsa kaynak var”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Çalınmazsa kaynak var” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Türkiye, Şeffaflık Örgütü’ne göre yolsuzlukta zirvede. Sayıştay sadece belediyeler üzerinden milyonlarca lira yolsuzluğu raporlaştırıyor. Depreme kaynak arayan çalınan, çırpılan, çarçur edilen paraya bakmalı. Elazığ’da yaşananlar bir kez daha gösterdi ki Türkiye’nin hiçbir bölgesi depreme hazırlıklı değil. Mühendislik hizmeti almadan, kalitesiz kumla, imarsız, iskansız rant hırsıyla yapılan binalar ölüm üssü olmayı sürdürüyor. Bina stokunun yenilenmesine yönelik adımlar, bütçe engeline takılıyor. Sayıştay’ın raporlarına yansıyan usulsüzlükler, ‘Bu parayla kaç bina yenilenirdi’ dedirtiyor. Sayıştay raporları, iktidar partisi belediyelerinin, zincirin hemen her halkasında bir usulsüzlük yaptığını ortaya koyuyor. İşte onlardan birkaçı: Nevşehir’de mevzuata aykırı biçimde bir vakfa 500 bin TL ödendi. Urfa'da araçlar, mesai saati dışında kullanıldı. Kayseri’de lojmanların bir bölümünün kamu görevlileri dışındaki kişilere tahsis edildiği ortaya çıktı. Malatya’da ise 3 adet taşınmaz 3 ayrı vakfa mevzuata aykırı biçimde tahsis edildi.”   

“Eyüpsultan çiftliği”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Eyüpsultan çiftliği” başlıklı haberinde, “Sayıştay, 2018 denetimleri kapsamında AKP’li Eyüpsultan (Eyüp) Belediyesini inceledi. Eyüpsultan Belediyesinde yapılan pek çok usulsüzlük Sayıştay denetimine takıldı. Sayıştay, Belediyede iç denetimin olmadığını, belediye birim ve personel görevlerinin yazılı olarak belirlenmediğini, çok sayıda bilgi ve belgenin olmadığını kaydetti. Örneğin belediye, ‘başkanlık oluru’ ile plan ve projesi bile olmayan ‘at çiftliği’ kurmak için arazi kiraladı. Bu kiralamadan ‘taşınmazlardan sorumlu birim personelinin’ dahi haberi olmadı. Rapora göre milyonlarca liranın muhasebe kaydı yok! Belediyede zaten dolu olan başkan yardımcılığı ve müdür kadrolarına yeni kişiler atandı. Belediye personeline tahsis edilen araçlar mesai saatleri dışında ve herhangi bir görevlendirme olmadan kullanıldı. Taşınmazlar dini vakıflara bedelsiz kiralandı, kadro hüllesi ile memur alımı yapıldı. Yol ve park olması gereken alanlar ticarete açıldı. Sayıştay, Eyüpsultan Belediyesinde çok sayıda bilgi ve belge eksiğinin olduğunu, iş akışında birim ve personel görevlerinin yazılı olarak belirlenmediğini, iç denetimin ise olmadığını kaydetti. Belediyede hassas görevlere ilişkin prosedürler de belirsiz” ifadelerine yer verdi.

“Saltanat tam gaz”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Saltanat tam gaz” başlıklı haber yer aldı:

“Göreve başlar başlamaz ‘Belediyede kiralık araç sayısı çok fazla. Tasarruf şart’ diyen Murat Zorluoğlu başkanlığındaki Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 3 yıllığına 63 araç kiralamak için ihaleye çıktı. Belediye, bu araçlar için 10 milyon 495 bin 980 lira harcayacak. CHP Çorum Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, belediyenin 2 aylık süre için ‘adrese teslim’ araç kiralama ihalesine çıktığını belirtti. Yılmaz, ihalenin afet dönemleri için tanınan kanun çerçevesinde ve ‘ilansız’ yapıldığına dikkat çekti. Sayıştay’ın Nevşehir Belediyesi’ne ilişkin raporunda belediyenin cami inşaatı için bir vakfa (Türkiye Diyanet Vakfı) mevzuata aykırı para aktardığı tespiti yapıldı. Rapora göre kira gelirleri eksik kaydedildi, dernek ve vakıflara yasalara aykırı su indirimi sağlandı.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design