Anasayfa / Medya izleme / “Kızılay’a dikkat”

31 Ocak

“Kızılay’a dikkat”

Yeni Yaşam ve Birgün gazeteleri Kızılay’daki skandalları manşete taşırken, Cumhuriyet gazetesi manşetini “hayırsever” Başkentgaz’a ayırdı

Birgün gazetesinin manşetinde, “Kızılay’a dikkat” başlıklı haber yer aldı. “Skandalın biri bitiyor, diğeri başlıyor!” üst başlığıyla verilen haberde şöyle denildi:

“Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın 2015 yılına kadar başkanlığını yaptığı Yeryüzü Doktorları Derneği’ne hayvan kesme ve dağıtma karşılığı 1 milyon 295 Bin TL ödediği ortaya çıktı. Kurban Bayramı’nda Afganistan, Kenya, Çad ve Uganda’da kesilecek hayvanların parası peşin ödendi. Yolsuzluk ve israf tartışmaları ile kamuoyunun gündeminde olan Kızılay’ın, Yeryüzü Doktorları Derneği’ne 1 milyon 295 bin TL ödediği ortaya çıktı. Ödeme kurbanlık hayvan kesme ve dağıtma karşılığında yapıldı. 2015 yılına kadar Yeryüzü Doktorları Derneği’nin başkanlığını da yapan Kerem Kınık, 2016’da Kızılay Başkanı seçildikten beş ay sonra dernek ile protokol imzaladı. Protokol ‘Kurban Bayramı süresince Afganistan, Kenya, Çad, ve Uganda’da canlı hayvanların tedarik, kesimi, paketlenmesi ve dağıtım noktasına ulaştırılması’ amacı ile yapıldı. BirGün’ün ulaştığı 9 Eylül 2016 tarihli protokolde ‘Yeryüzü Doktorları Derneği’nin Afganistan’da 200 büyükbaş, Kenya’da 150 büyükbaş, Çad’da 100 büyükbaş ve Uganda’da 50 büyükbaş hayvan olmak üzere toplam 500 adet kurban temin edeceği, keseceği ve dağıtımını yapacağı’ belirtildi. Protokolde yer alan maddeye göre, Kızılay kasasından Yeryüzü Derneği’ne toplam 1 milyon 295 bin TL’lik ödeme peşin yapıldı. Protokolde, ‘Belirtilen hisse sayısına karşılık gelecek toplam bedel yüklenici tarafından bildirilecek hesap numarasına önden peşin ödenecektir’ denildi. Karkas et dışında deri ve sakatatların ise Yeryüzü Doktorları Derneği’nin uygun gördüğü şekilde değerlendirileceği belirtildi. Kızılay’ın Ensar Vakfı’nın dışında çok sayıda vakıf ve derneğe de para ödediği iddiaları yargıya taşındı. Kızılay üyesi ve eski Şube Başkanı Çetin Yavuz’un 25 Ekim 2016 tarihinde Güroymak Cumhuriyet Başsavcılığı’na Kızılay yetkilileri hakkında yaptığı suç duyurusunda ‘2016 yılı Kurban Bayramı için hedeflenen kurban hisse miktarı 52 bin olup 70 binin üzerinde kurban hissesi için bedel toplanmıştır. Bu hisselerin 18 bininin kesilmediği gibi Kızılay Genel Merkezince başta Yeryüzü Doktorları, Diyanet Vakfı, Suriye Türkleri Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Gift of Givers gibi dernek ve vakıflara nakit olarak aktarılmıştır’ ifadeleri yer aldı.”

“Kınık’ın çiftliği”

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Kınık’ın çiftliği” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşuyken tartışmalı bir ihale sürecinden sonra Torunlar Holding’e verilen Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na bağış yaptığının belgelenmesi, ‘Kızılay paravan oldu’ eleştirilerine yol açtı. Kızılay Başkanı Kerem Kınık, ‘Evet doğru ancak, belge hukuk dışı yollarla elde edilmiş, bağışçıların rızası olmadan yayınlandı’ diyerek kendisini savundu. Bağış adı altında vergi kaçırıldığına yönelik, eleştirilere ise Kınık, ‘Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır. Devlet yasal olarak size bir imtiyaz vermiş, mesela bir eğitim kurumu yapıyorsanız bana vergi vermek yerine bu yardımı yapan kuruluşlar üzerinden bu yatırımı yapabilirsiniz diyor devlet’ diyerek savundu. Muhalefet, skandalları bitmeyen Kınık’ın istifasını istedi.”

“Göz yaşartan hayırseverlik!”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Göz yaşartan hayırseverlik!” başlıklı haberinde, “Ensar Vakfı’na, Kızılay üzerinden 8 milyon dolarlık bağışta bulunduğu tespit edilen Başkent Doğalgaz A.Ş.’nin, bu kez de TÜRGEV’e bağış yaptığı öğrenildi. Cumhuriyet’in ulaştığı belgelere göre Başkentgaz, İBB iştiraki KİPTAŞ’ın projesi olan 5. Levent Güzeltepe Konutları’nın zemin katlarındaki 31 adet ticari işyeri ve işyerlerine ait bin 596 metrekarelik depoları 18 Ekim 2018’de, 30 milyon TL’ye satın aldı. Satış sözleşmesinin ardından 15 gün içinde 12 milyon TL’yi nakit ödeyen Başkentgaz’ın, kalan 18 milyon TL’yi ise 12 aylığına taksitlendirerek KİPTAŞ’a ödeyeceği taahhüdünde bulunması dikkat çekti. Başkentgaz; sözleşmenin noterce onaylanmasının ardından, satın aldığı 31 adet işyerinin 16’sını ve 916 metrekarelik depoları bir protokolle, 15’ini ve 679 metrekarelik depoları ise ayrı bir protokol ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İBB Başkanlığı döneminde kurulan ve çocukları Esra Albayrak ile Bilal Erdoğan’ın yönetim kurullarında yer aldığı TÜRGEV’e bağışladı. Başkentgaz ve TÜRGEV arasında imzalanan iki ayrı bağış protokolünde de vakfın ‘hayırseverin yapacağı bağışı, dilediği şekil ve şartlarda kullanabileceği’ de belirtildi. Protokole göre, TÜRGEV 30 milyon değerindeki işyeri ve depoları ‘dilediği gibi işletme, satma ve kiralama’ hakkına sahip olacak. Protokollerde, bağışlanan 16 işyeri ve 916 metrekarelik depoların rayiç bedelinin (pazar değeri) ve bağışlamaya esas tutarın 15 milyon 779 bin TL, 15 işyeri ve 679 metrekarelik depoların rayiç bedelinin 14 milyon 221 bin TL olduğu da kabul edildi” ifadelerine yer verdi.

Gazete manşetin altındaki, “İmamoğlu yasası” başlıklı haberinde ise şu ifadeleri kullandı:

“AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kanal İstanbul’a direnmesi üzerine, yerel yönetim taslağına ‘devletin ülke ölçeğinde belirlediği plan ve programlar kapsamında gerçekleştirdiği büyük projeler için belediyece yapılması gereken hizmetlerin yerine getirilmemesi’ durumunda söz konusu hizmetlerin valilikler tarafından yapılması, maliyetinin de ilgili belediyenin ödeneğinden kesilmesine ilişkin düzenleme koydu.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design