Anasayfa / Medya izleme / “Suriye bumerangı”

04 Şubat

“Suriye bumerangı”

Gazetelerin manşetinde Suriye Ordusu’nun İdlib’de TSK konvoyunu vurması yer aldı

Suriye Ordusu İdlib’de TSK konvoyunu vurdu, 7’si asker biri sivil personel 8 kişi hayatını kaybetti.

Yeni Yaşam gazetesi habere manşetinde, “Beklenen son” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Suriye Ordusu’nun İdlib’i almak için sürdürdüğü operasyon, Türkiye-Suriye çatışmasına dönüştü. Suriye Ordusu, son günlerde bu kente yönelik askeri sevkiyatlarını hızlandıran TSK’nin konvoyunu topçu atışıyla vurdu. Erdoğan’ın açıklamasına göre 5’i asker, 3 sivil 8 kişi yaşamını yitirdi. TSK’nin de yine topçu atışıyla karşılık vermesi üzerine 6 Suriye askerinin hayatını kaybettiği iddia edildi. Öte yandan İdlib’deki saldırı Türkiye ile Rusya’yı karşı karşıya getirdi. Dün Ukrayna’ya yapacağı ziyaret öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye Ordusu’nu toplarla ve havadan F-16’larla vurduklarını açıkladı. Ancak Rusya, ‘Suriye Ordusu’nun mevzilerine yönelik saldırı tespit edilmedi. Hava sahasına uçak girmedi’ diyerek Erdoğan’ı yalanlarken, ‘Bizden habersiz hareket ettiniz’ diyerek Ankara’yı uyardı.”

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Suriye bumerangı” başlığını attı:

“İdlib’de, Türk askeri konvoyu Rusya destekli Suriye rejim güçlerinin saldırısına hedef oldu. Bombardımanda 5 asker, 3 sivil personel hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıya ‘Misliyle yanıt verildiğini, verilmeye devam edileceğini’ duyurdu. Rusya ‘Türkiye’nin ilerleyişini bildirmediği için saldırının hedefi olduğunu’ iddia ederken AKP Sözcüsü Çelik, ‘Anlık bilgi verildiği’ açıklaması yaptı. Gelişmeleri değerlendiren Prof. Serhat Güvenç, Rusya’nın rejimin zayıflamasına yol açacak hamleleri onaylamadığını bir kez daha teyit ettiğini ve Türkiye’ye Suriye’deki hareket alanının sınırlarını hem askeri hem de diplomatik yöntemlerle hatırlattığını ifade etti. İdlib’de biriken gerilimin Şam ve Ankara arasında ciddi bir çatışmaya yol açabileceği uyarısında bulunan Güvenç, iç kamuoyunun Suriye rejimi ile savaşa ihtiyatlı yaklaşacağını söyledi.”    

Birgün gazetesi manşetten verdiği haber için, “Uyarılar dinlenmedi, korkulan oldu” başlığını kullandı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“İdlib’de TSK ile Suriye Ordusu karşı karşıya geldi. Sıcak temasta 5 asker ile 1 sivil personel yaşamını yitirdi. Karşılık verilmesi üzerine Suriye tarafında kayıplar yaşandığı öne sürüldü. Erdoğan, Rusya’ya seslenerek ‘Muhatabımız siz değilsiniz, tamamıyla rejim, önümüzü kesme gibi bir durum olmasın’ dedi. Rusya ise ‘Koordinat bilgisi verilmedi’ açıklaması yaptı. Muhalefet AKP’yi Suriye’den çıkılması için bir kez daha uyardı. Bahçeli Erdoğan’dan farklı olarak Rusya’ya da tepki gösterdi. Yaşanan sıcak temas sahada ve masada yeni gelişmelerin habercisi. AKP ve MHP blokundan gelen ‘Astana ve Soçi mutabakatına uygun davranılmıyor’ eleştirisi Ankara-Moskova ilişkilerinin seyrini etkileyecek gibi görünüyor. Rusya, bir taraftan İdlib operasyonunda Suriye ile birlikte sahada yer alırken diğer taraftan operasyonu eleştiren Ankara’yı da kaybetmemek için dengeli açıklamalarda bulundu. Kremlin tarafından krizin büyümemesi için liderler buluşması organize edilebileceği ifade edildi.”

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Korkulan oldu” başlığıyla yer ayırdı:

“Ankara ile Moskova’nın birbirlerine yönelik ‘İdlib’de yükümlülüklerini yerine getirmiyor’ suçlamalarının ardından Türkiye ile Suriye arasında tehlikeli bir sürecin kapısı açıldı. Suriye, yeni kontrol noktası için İdlib’e giden TSK konvoyunu top atışıyla vurdu. 7 asker ve 1 sivil personel şehit oldu, 5 asker yaralandı. Ankara, Suriye’deki hedeflerin vurulduğunu ve yanıtın ‘bununla sınırlı kalmayacağını’ açıkladı. Milli Savunma Bakanı Akar, TSK komuta kademesiyle sınır hattına giderek toplantı yaptı. Rusya’nın, ‘Türk askerlerinin yerleri bildirilmedi’ açıklamasını Türkiye, ‘Önceden koordine edildi’ diyerek yalanladı.”   

Karar gazetesi manşetindeki habere, “Savaş ilanı gibi” başlığını attı ve “Rusya’nın TSK konvoyunun güzergahını bombalamasından 24 saat sonra Moskova destekli rejim saldırısında 5 Mehmetçik şehit düştü. Ankara sert tepkisini ‘Düşmanlığa karşı tereddütsüz harekete geçeriz’ ifadesiyle dile getirdi. Esad’ın aylardır süren katliamlarına omuz verip mutabakatların üstünü çizen Putin, bölgeyi göz göre göre savaşın eşiğine taşıyan sürecin bir numaralı sorumlusu oldu. Suriye’de 9’uncu yılına giren kanlı iç savaş en kritik dönemecinde. Şam yönetiminin hamisi Rusya ile Astana ve Soçi zirvelerinde kurulan tüm ateşkes masaları  bir bir devrilirken korkulan oldu ve Türkiye ile sıcak savaşın kapıları aralandı. Rusya’nın desteğini arkasına alan Şam güçleri İdlib’te  TSK noktalarını vurdu. Milli Savunma Bakanlığı saldırıda 3’ü’i sivil 5’i asker toplam 8 personelin şehit düştüğünü duyurdu. 7 asker de yaralı. Yaralı askerlerin Hatay’daki hastanelerde tedavisi sürüyor. Rejim güçlerinin bu saldırısına TSK’dan yanıt da gecikmedi. İdlib cephe hattında belirlenen 42 hedef topçular tarafından vuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu misillemelerde 35-40 civarında rejim askerinin öldürüldüğünü ve operasyonların da süreceği mesajını verdi. Suriye’deki kanlı iç savaşta çözüm bulmak için Astana ve Soçi süreçlerini hayata geçiren Türkiye ve Rusya son olarak 12 Ocak gece yarısı başlayan bir ateşkes konusunda mutabık kalmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in 8 Ocak İstanbul zirvesinde anlaştıkları bu mutabakatın ömrü ise 48 saat sürmüştü. 2 günün ardından başlayan çatışmalarda Rusya’nın hava desteğiyle karadan ilerleyen Suriye ordusu önce batıdaki İdlib’in en büyük ilçesi Maaratelnuman’ı almıştı. Ardından İdlib yolunda kalan son büyük yerleşim olan Serakib’e saldırı başlatan rejim güçlerini saldırıları büyük kitlesel göçleri de tetikledi. BM son çatışmalardan sonra 700 bin civarından göçmenin Türkiye sınırına kaçtığını duyurdu. Sıcak gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Astana da Soçi de kalmadı. Ya bombardıman durur ya da askeri müdahale seçeneğini gündeme alırız. Kendi göbeğimizi keseriz’ diye konuşmuştu.”

Yeni Şafak manşetten, “54 hedef yerle bir” başlığıyla verdiği haberde, “İdlib’de aylardır sivilleri katleden Esad rejimi çizgiyi aşarak gözlem noktalarındaki Türk askerlerine saldırdı. Alçak saldırıda 7 asker ve 1 sivil personel şehit edildi. Türkiye’nin cevabı ağır oldu. İdlib’in güneyindeki 54 hedef vuruldu, en az 76 rejim askeri öldürüldü” ifadelerini kullandı.

Akşam gazetesi manşetindeki habere, “Rusya’ya mesaj: Araya girme” başlığını attı:

“Başkan Erdoğan, İdlib’de Mehmetçiğin rejim güçlerince hedef alınmasına sert çıktı: ‘Kararlılığımızı sınayanlar hata yaptığını anlayacak. Muhatabımız rejimdir, Rusya önümüzü kesmesin.’”

Sabah gazetesi habere manşetinde, “Kalleş saldırıya misliyle karşılık” başlığıyla yer verdi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Suriye rejim güçleri, İdlib’de çatışmaların önlenmesi için bölgeye takviye olarak gönderilen askeri birliğimizi hedef aldı. Top atışlarında 7 Mehmetçik ve 1 sivil görevli şehit düştü. TSK alçakça saldırıya hemen ve misliyle karşılık verdi. Bölge ateş altına alındı. 54 rejim hedefi, 122 Fırtına ve 100 havan mühimmatıyla vuruldu. F-16’lar da havadan belirlenen hedeflere bomba yağdırdı.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design