Anasayfa / Medya izleme / “Ortalık karıştı, dosyalar açıldı”

05 Şubat

“Ortalık karıştı, dosyalar açıldı”

Gazetelerde İdlib krizi yine geniş yer bulurken, Yeni Yaşam ve Evrensel gazeteleri, Rus basının yayınladığı “eski defterlere” yer verdi

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Ortalık karıştı, dosyalar açıldı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Rusya uçağının düşürülmesinden sonra ‘Türkiye-IŞİD ilişkisi’ üzerine dosya hazırlayıp BM’ye sunan Rusya, yeniden eski defteri açmaya başladı. Rus medyası El-Nusra-Türkiye ilişkisini tartışmaya açtı. TSK konvoyunun Suriye ordusu tarafından vurulması Türkiye-Rusya ilişkilerini iyice gerdi. İki ülke arasında  2015’te Türkiye’nin Rusya uçağını düşürmesiyle başlayan gerilime benzer bir gerilim yaşanıyor. Rusya’da yayın yapan gazete ve televizyonlar Türkiye’nin Suriye’deki farklı gruplarla olan ilişkilerine yeniden masaya yatırdı. Rus Savunma Bakanlığı’nın resmi sitesi TV Zvezda da eski El Nusralıların itiraflarını yayınladı. El Najim isimli eski El Nusralı, örgütün kurulmasında Türkiye’nin de pay sahibi olduğunu iddia etti. Hüseyin Abdülaziz isimli itirafçı da, ‘Ehrar El Şam, ÖSO, Zenki Tugayı gibi farklı gruplarda savaştım. Tüm bu gruplar El Nusra’nın bir parçasıydı’ dedi. Kremlin’e yakın Federal Haber Ajansı da Suriye’deki örgüt mensuplarının Türkiye üzerinden Libya’ya nasıl transfer edildiği üzerine bir haber yayınladı. Hafter’in sözcüsü de bu iddiayı gündeme getirdi.”

Evrensel gazetesi habere manşetin altında, “Gerginlik artınca Rus basını Türkiye dosyasını açtı” başlığıyla yer verdi:

“İdlib gerilimi ve Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinin ardından Rus medyası Ankara’yı hedefe koydu. Suriye ordusunun yakaladığı El Nusra üyelerinin Türkiye ile ilgili anlatımları ve Libya’ya paralı asker transferine dair haberler servis edildi. Haberlerde, el Nusra cephesi üyesi isimlerle yapılan görüşmelere yer verildi. Ayrıca haberlerde, TSK’nin, SADAT’a 50’den fazla ÖSO mensubu yolladığı, bu kişilere vatandaşlık sözü verildiği ve 2 bin dolar maaş bağlandığı öne sürüldü.”

“Rusya sessiz, ABD memnun”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Rusya sessiz, ABD memnun” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Halep’te 4 Rus askeri uzmanın cihatçılar tarafından öldürülmesi, TSK destekli ÖSO’nun Rusya destekli Suriye güçlerine saldırması ve İdlib’de ilerleyen Esad güçlerinin topçu ateşinde 8 şehit verilmesi sonrası tavan yapan gerilim sürüyor. Erdoğan, İdlib’de ‘ek adımlar atılacağını’ söyledi. Erdoğan, Şam’ı hedef alsa da Rusya’ya ‘Çatışma ya da çelişki içerisine girmemize gerek yok. Stratejik girişimlerimiz var’ mesajı verdi. Çavuşoğlu, ‘Astana yara aldı’ dedi. Putin, sessizliğini korurken gerilimden memnun olan ABD’den ‘Müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız’ açıklaması geldi.”

“Moskova’yı ikna mesaisi”

Karar gazetesi manşetindeki, “Moskova’yı ikna mesaisi” başlıklı haberinde, “Suriye rejim güçlerinin Türk askeri konvoyuna saldırması ve 7 asker ile bir sivilin şehit olması, Ankara’nın Şam’la İdlib’de sıcak çatışma noktasına gelmesine neden oldu. Bölgede gerginlik Ankara-Moskova hattındaki diplomatik temaslar sonrası azalmaya başladı, ancak sahadaki risk devam ediyor. Suriye, Rusya’nın desteğiyle, M4 ve M5 karayollarının geçiş güzergahını tamamen kontrol altına alma, Türkiye de bunu engelleme hedefinden vazgeçmiş görünmüyor. Yaşananları değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Astana ve Soçi süreçlerinin yara almaya başladığını belirterek, Rusya’nın ‘rejimi tam kontrol edemiyoruz’ şeklindeki bahanelerini de doğru bulmadıklarını söyledi. Türkiye’nin ‘Yeniden Asya’ politikası hakkında Asya ülkelerinin başkentteki diplomatik misyon temsilcilerine yönelik toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, yaklaşık bir hafta önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda yaptığı görüşmede, Suriye’de Esad rejiminin saldırganlığının artması ve Türkiye sınırına binlerce sivilin göç etmeye başladığı konusunda uyardığını vurguladı. Çavuşoğlu ‘Ayrıca, rejimin İdlib bölgesindeki gözlem noktalarımıza da taciz atışları yaptığını, dolayısıyla buna devam ederse karşılık vereceğimizi, bir an önce bu anlamda da rejimi durdurmaları gerektiğini mevkidaşım Sergey Lavrov’a söyledik’ dedi. Türkiye ve Rusya arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları ile Suriye hükümet kuvvetleri arasında çatışma yaşanan İdlib bölgesindeki durumun ‘gözlemlenmesi’ konusunda mutabakat sağlandığı bildirildi. Reuters’in Rus İnterfax ajansından aktardığına göre, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları Sergey Lavrov ve Mevlüt Çavuşoğlu, ‘İdlib’deki durumun gözlemlenmesi gerektiği’ konusunda mutabakata vardı. Ajans, haberini, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndaki kaynaklarına dayandırdı. Öte yandan TSK’nın sınıra ve İdlib’deki gözlem noktalarına OBÜS ve zırhlı araç sevkiyatı devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

“Tek bir kent ülkeyi yuttu”

Birgün gazetesi manşetinde, “Tek bir kent ülkeyi yuttu” başlıklı habere yer verdi:

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt İstatistikleri’ni açıkladı.  Buna göre Türkiye’nin 2019 yılındaki nüfusu 83 milyon 154 bin 997 olarak kayıtlara geçti. Ülkede yaşayan kişi sayısı 1 yılda 1 milyon 151 bin kişi arttı. Bu artışın 451 bini ya da başka bir hesapla yüzde 39’u İstanbul’da gerçekleşti. Hükümetin Anadolu’yu sanayisiz ve tarımsız bırakması sonucu megakentin nüfusu 15 milyon 519 bine çıktı. 1950’de yüzde 4.5’i İstanbul’da yaşarken 2000’de oran yüzde 14’e çıktı. Son yıllarda yaşanan yeni göç dalgalarıyla ülke nüfusunun yüzde 18.7’si, İstanbul’da yaşamaya başladı. TÜİK’in Nüfus Projeksiyonları’nın öngörüsüne bakılırsa, en geç 2040 yılında Türkiye’nin nüfusu 100 milyonu geçecek. İstanbul ülke içindeki bu ağırlığını korursa ana senaryoya göre 20 sene sonra İstanbul nüfusu 19 milyona dayanacak.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design